בכיר בכולנו: המפלגה צפויה להתנגד לעונש מוות מכל סוג

בהסכם הקואליציוני לכניסת ישראל ביתנו לממשלה ליברמן שוקל לדרוש כי עונש מוות יוטל על מחבלים בבתי משפט צבאיים בגדה המערבית. נתניהו לשרי הליכוד: אשאיר את תיק החוץ בידיי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בכנסת, בשבוע שעבר

בכיר בכולנו אמר היום (ראשון) כי מפלגתו צפויה להתנגד לעונש מוות מכל סוג. זאת על רקע הדיונים הקואליציוניים בין הליכוד לישראל ביתנו שבהם שוקל המיועד לתיק הביטחון, אביגדור ליברמן, לדרוש כי יוטל עונש מוות על מחבלים בבתי משפט צבאיים בלבד.

מקור בליכוד אמר הבוקר כי במגעים עם ישראל ביתנו על כניסת המפלגה לממשלה סוכם כי לא תוכנס להסכם הקואליציוני דרישתו של ליברמן לקבוע עונש מוות על "רוצחים שהורשעו בטרור" גם בבתי המשפט האזרחיים בישראל. לדברי מקור בליכוד, בכך נמנעת כמעט לחלוטין האפשרות שעונש מוות יוטל על יהודים.

"באופן טבעי בתי המשפט הצבאיים הם אלה שדנים פלסטינים שמורשעים בעבירות טרור ואילו יהודים נשפטים בדרך כלל בבתי המשפט האזרחיים", אמר המקור. לפי מקורות פוליטיים, ישנן שתי אפשרויות: או שליברמן ייסוג בהסכם הקואליציוני מעונש מוות למחבלים, או שידרוש צו בבתי המשפט הצבאיים, במסגרתו יוכלו לגזור עונש מוות על מחבלים גם ברוב של שני שופטים מתוך שלושה ולא ברוב של כל השופטים.

המשא ומתן להצטרפות מפלגת ישראל ביתנו לקואליציה מתהווה והולך והסכם בין הצדדים צפוי להיחתם בהמשך היום. בישיבת שרי הליכוד הבוקר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישאיר את תיק החוץ בידיו וימשיך לפעול להכנסת מפלגת המחנה הציוני לקואליציה.

נתניהו ושטייניץ בישיבת הממשלה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

בדרך זו, מבקש נתניהו למנוע עימות ומתיחות עם שרים ממפלגתו שמעוניינים בשדרוג על רקע סבב התפקידים בממשלה. השרים ישראל כץ וגלעד ארדן קיבלו באופן זה או אחר התחייבות מנתניהו שימונו לתפקיד שר החוץ וגם השר שטייניץ רואה עצמו מועמד לקבלת תיק זה. לפי גורמים שונים, גם ח"כ צחי הנגבי, שעזב באחרונה את תפקיד יו"ר ועדת חוץ וביטחון ואת תפקיד יו"ר הקואליציה, עשוי לקבל את התפקיד על רקע יחסי האמון בינו לבין נתניהו.

בישיבת הממשלה הבוקר אמר נתניהו כי גם אחרי צירוף ישראל ביתנו לקואליציה ומינויו של אביגדור ליברמן לשר הביטחון, הממשלה "תמשיך לחתור לתהליך מדיני עם הפלסטינים, תוך הסתייעות בגורמים באזור". נתניהו הוסיף כי הוא עוסק בכך באופן אישי ומקדיש לנושא זמן רב וכי כבר מיומה הראשונה של המשלה הבהיר שברצונו להרחיב אותה. "ממשלה רחבה ככל האפשר זה הדבר הטוב ביותר לישראל", אמר נתניהו. "אנחנו בעיצומם של מהלכים להרחבת הממשלה. הקואליציה הרחבה יותר תעזור לנו לעמוד באתגרים ולנצל הזדמנויות". 

חברי המחנה הציוני יפגשו מאוחר יותר היום לפגישת סיעה ראשונה מאז הפיצוץ במגעים עם נתניהו והקרע בין היו"ר יצחק הרצוג לבין ח"כ שלי יחימוביץ'. בישיבה צפוי עימות חריף בין הרצוג לבין חברי כנסת שהתנגדו לחבירה לממשלה ואף קראו לו לפרוש מתפקידו. האירוע יהיה סגור לתקשורת. הבוקר כתב הרצוג בדף הטוויטר שלו כי "ברגע האמת כל אחד עשה את הבחירה שלו. נתניהו בחר בליברמן-בנט ואנחנו בחרנו להיאבק בו".

אתמול אמר הרצוג באירוע "שבתרבות" בכפר סבא כי אינו מתכוון לפרוש מתפקידו מכיוון שזה יספק "תענוג מפוקפק לגורמי שמאל קיצוני, שנפלו לרטוריקה של שיסוי ואלימות, ולימין הקיצוני שגרר את נתניהו. אין מקום לשמאל הקיצוני במחנה הציוני. הברית הלא קדושה בין הקיצונים חירבה את הסיכוי לעצור פה את מסע הלוויות הבא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ