שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

גורם בכיר בליכוד תקף הערב בחריפות את דרישת יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט למנות מזכיר צבאי לקבינט המדיני ביטחוני, והצהיר: "הדרישה למנות מזכיר צבאי לא מקובלת עלינו, ובעיקר לא מקובלת שיטת האולטימטום על כל דבר ועניין". בבית היהודי אמרו שיסכלו את מינויו של ליברמן לשר הביטחון אם הדרישה לא תענה.

דרישתו של בנט למנות קצין לתפקיד המזכיר הצבאי של הקבינט המדיני ביטחוני, מגיעה על רקע טענות לפיהן חברי הקבינט אינם מעודכנים כראוי במודיעין. בנט איים שבמידה ולא יובטח מינויו של מזכיר צבאי כזה, מפלגתו תצביע נגד מינוי ליברמן לשר הביטחון. בליכוד התנערו מהדרישה, וטענו ש"לא מתקיים שום משא ומתן או תהליך מול בנט בעקבות האולטימטום שהציב". עם זאת, בבית היהודי סירבו לוותר על דרישתם: "הקבינט הבטחוני, שעוסק בהחלטות הרות גורל, ששולח חיילים לשדה הקרב, צריך לתפקד כראוי. איננו מצליחים להבין את מלחמת החורמה שראש הממשלה מנהל נגד שיתוף שרי הקבינט במידע חיוני בזמן אמת. כל ועדות החקירה קבעו צורך בהתנהלות קבינט ראויה. במבצע 'צוק איתן״ שילמנו מחיר כבד על מידור הקבינט ממידע חיוני, אין לנו כוונה להמתין למחדל הבא״.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בכנסת, אתמול
יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בכנסת, אתמולצילום: אמיל סלמן

מקור המעורה במגעים הקואליציוניים אמר ל"הארץ" כי דרישותיו של בנט מקשות על השלמת המשא ומתן עם ישראל ביתנו: "קיבלנו החלטה עקרונית להשלים קודם כל את ההסכם בין ישראל ביתנו לליכוד ורק אחר כך להתפנות כדי לראות איך פותרים את המשבר עם בנט. הפערים עם ליברמן מצומצמים וניתן להשלים את ההסכם בתוך זמן קצר".

בתוך כך, המשא ומתן בין נתניהו וליברמן צפוי להכנס הלילה לישורת האחרונה. צוותי המשא ומתן של הליכוד וישראל ביתנו מקווים להשלים בשעות הקרובות את ניסוח עיקרי ההסכם הקואליציוני. במידה ויצליחו בכך, צפוי להתקיים מפגש לילי בין ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון ושר הביטחון המיועד ליברמן, על מנת לסיים את גיבוש המסמך. לדברי מקור בליכוד: "אי אפשר לפסול אפשרות שהצדדים יחתמו על ההסכם במהלך הלילה, אבל מוקדם להעריך. מלאכת הניסוח עדיין נמשכת". לדבריו, "ניכר שליברמן מעוניין לסגור עניינים. הוא התגמש מאוד בסוגיית הפנסיות לכיוון הדרישה הבסיסית של כחלון". שר האוצר דחה את בקשת ליברמן להעניק תוספת לקצבאות עבור קשישים עולים מרוסיה בלבד, ודרש להחיל את התוספת על כלל הקשישים הזכאים. כחלון הקצה לצורך הענין 1.4 מיליארד שקלים בשנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ