השר הפורש אבי גבאי: הציבור רצה ימין, אבל לא ימין קיצוני. נתניהו, תתעשת

אבי גבאי, שהודיע על התפטרותו בעקבות מינוי ליברמן, תקף בחריפות את רה"מ על שיבוש היחסים עם ארה"ב וההתנהלות בסוגית מתווה הגז. יעלון: כשזגזגנות נחשבת 'תחכום', גבאי הוכיח שאפשר אחרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר הפורש גבאי במסיבת העיתונאים, היום

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, הודיע הבוקר (שישי) על התפטרותו במסיבת עיתונאים, שבה תקף בחריפות את הממשלה ואת העומד בראשה, והזהיר מפני הקצנה בפוליטיקה ובחברה. "אני קורא לראש הממשלה להתעשת", הדגיש.

גבאי סיפק הסבר ארוך למחדלי הממשלה בנושאים הכלכליים, החברתיים והביטחוניים, אך ציין כי השבוע התרחשה נקודת שבר. "ואז הגיעה הצפרדע שלא יכולתי לבלוע: הדחת השר יעלון ומינוי ליברמן לשר ביטחון הוא צעד יוצא דופן. שר הביטחון הוא השר החשוב ביותר ואסור לשכוח את החיים עצמם. פיטורי שר מקצועי ושקול זה לא צעד שיכולתי להשלים איתו".

לדבריו, לפיטורים יש השלכות נוספות. "יש הקצנה נוספת של השסעים בעם. הציבור רצה ממשלת ימין, אבל לא נכון למדינה להקים ממשלות קיצוניות. עם ישראל כבר החריב את הבית השני במלחמות אחים, וצריך לעצור את התהליך שמביא להרס הבית השלישי. אני קורא לראש הממשלה להתעשת - ביטחון נשען על מנהיגות, ולא רק על טנקים ומטוסים".

השר גבאי ייסד ביחד עם כחלון את מפלגת כולנו. הוא הסביר היום כי מלכתחילה התקשה לשבת בקואליציה. "לא היה לי פשוט להיות חלק מהממשלה ששיבשה את מערכת היחסים עם המעצמה החשובה בעולם", אמר. "התקשיתי לראות את הפילוג בעם ואת המתקפה על הצבא שלנו. תמיד החזרתי את עצמי לנקודת המוצא החברתית והמשכתי".

שר האוצר כחלון והשר המתפטר גבאי בביקור במפרץ חיפה, אשתקדצילום: רמי שלוש

כמו כן, הוא התייחס למתווה הגז שאושר בנוסח מתוקן השבוע. "גם מתווה הגז היה אתגר משמעותי עבורי", אמר גבאי. "ראיתי איך מתקבלת ההחלטה הכלכלית שנשענה על חוסר ידע וחוסר הבנה בניהול בסיסי של משא ומתן. מאחוריהם היתה חולשה והתפרסות מול אינטרסים של אחרים". גורמי מקצוע בכירים במשרד להגנת הסביבה מוטרדים מעזיבת גבאי מפני שהיה לו תפקיד חשוב באישור תקציבים חיוניים שיועדו למניעת זיהום אוויר מול גורמים במשרד האוצר. "כך ראיתי בכירים בשירות המדינה שהתקרנפו ואמרו דבר אחד בשיחות אישיות והפוך בישיבות ממשלה. כך עושים לאנשי צבא מנוסים שרוצים לומר דעתם לציבור".

על יו"ר המפלגה אמר כי "משה הוא איש נכון ויוצא דופן שפועל לטובת רווחת הציבור". את נאומו חתם במלים: "מצטער אבל הבטחתי לעצמי ולמשפחתי שלא אהיה פוליטיקאי ציני, והמשך כהונה בממשלה הנוכחית לא עומד עם הבטחה זו בקנה אחד".

שר הביטחון לשעבר יעלון, שהדחתו היתה גורם מרכזי בהתפטרות גבאי, אמר בתגובה לדבריו הבוקר: "בפוליטיקה שלנו, העמידה על עקרונות הפכה למושא ללעג, בעוד זגזגנות וגניבת דעת נחשבות 'תחכום'. מלוא ההערכה לאבי גבאי שהוכיח שאפשר אחרת. אסור לוותר".

השר גבאי הודיע הבוקר על התפטרותו מהממשלה בעקבות "המהלכים הפוליטיים האחרונים". בהודעה שפרסם הוא תקף בחריפות את צירופו של שר הביטחון הנכנס, אביגדור ליברמן, הזהיר מהקצנה בחברה הישראלית והביע אי-אמון בממשלה. כחלון הגיב על התפטרותו של גבאי אך לא התייחס בהודעה לביקורת שמתח השר היוצא על הממשלה. "עדכנתי את ראש הממשלה בנושא והודעתי לו כי בכוונתי להמשיך ולהחזיק בתיק הגנת הסביבה", אמר כחלון.

"לאחר לבטים רבים הודעתי ליו"ר תנועת 'כולנו' ושר האוצר, משה כחלון, כי החלטתי להתפטר מתפקידי כשר להגנת הסביבה", אמר גבאי, "למרות החשיבות הרבה שאני רואה במשרד ובפעולות המשמעותיות שאנו מקדמים בו, הרי שהמהלכים הפוליטיים האחרונים והחלפת שר הביטחון הם בעיני מעשה חמור שמתעלם ממה שחשוב לביטחון המדינה ויגרום להקצנה נוספת בשסעים בעם".

לדברי גבאי, "זהו קו שאינני יכול להיות שותף לו והוא מהותי מדי בעיני מכדי שאוכל להמשיך כחבר ממשלה". גבאי, ממייסדי כולנו, לא התמודד ברשימה בכנסת אך נבחר לכהן כשר בממשלה. בהתאם לכך, התפטרותו אינה משנה את כוחה של הקואליציה בהצבעות במליאה.

שר האוצר כחלון הוסיף בהודעתו כי "במהלך השנה האחרונה הנחנו במשרד להגנת הסביבה יסודות חשובים ומהותיים לאיכות החיים של כלל אזרחי ישראל. התכנית הלאומית לצמצום המזהמים במפרץ חיפה תימשך לצד יוזמות חשובות נוספות שהוביל המשרד בתקופת גבאי", אמר והמשיך: "למשרד להגנת הסביבה השפעה משמעותית על איכות החיים של כולנו ובכוונתי להמשיך ולבצע את המהלכים שהתחלנו".

השבוע, לקראת החתימה על ההסכם הקואליציוני עם ישראל ביתנו, אמר כחלון כי הוא מתנגד לניסיון לפסול באופן אישי את ליברמן לכהן כשר ביטחון. עם זאת, הוא ציין: "הממשלה תמשיך לפעול באחרית ושיקול דעת מתוך ריסון עצמי, לא נהסס להשתמש בזכות הווטו שיש לנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ