פרשנות |

תסמונת השנה השלישית: קואליציה חבוטה ועייפה

ברגע שקואליציית ה-66 תאושר בכנסת, האבק ישקע והמרכבה תצא לדרך. אך המשקעים מצטברים וציפיות לנפילת הממשלה, דרכן להגשים עצמן לבסוף. לפעמים זה יכול לקרות על שטות, על משהו שהתפתח והבשיל מתחת לרדאר

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

ערב כניסת השבת ספג נתניהו שלוש מכות, שמן הסתם המיטו עליו סופשבוע לא רגוע בבלפור: 1. פרישתו הרועמת של השר להגנת הסביבה, אבי גבאי (כולנו). 2. דחייתו הנחרצת, התוקפנית והבוטה של יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט, להצעת ראש הממשלה להקים "ועדה" שתשב על מדוכת נוהלי העבודה של הקבינט. 3. סקר דעת הקהל שפורסם בקול ישראל ממנו עולה כי הליכוד צפוי לאבד את השלטון אם בבחירות הבאות תתמודד מפלגה חדשה בעלת צביון ימני מרכזי.

בשבוע שעבר, במסיבת העיתונאים לצדו של אביגדור ליברמן, הצהיר נתניהו כי החבירה המחודשת לישראל ביתנו נועדה לנסוך "יציבות" במערכת השלטונית ובקואליציה. עוד יציבות שכזו: בשבוע אחד שני שרים התפטרו, חברת כנסת מסיעה קואליציונית ערקה לאופוזיציה, שני ח"כים מסיעת השלטון (אורן חזן ואיוב קרא) מאיימים להתפרע בהצבעות על תקציב המדינה, ומעל לכל אלה, יו"ר מפלגה נוספת בקואליציה לועג בפומבי לראש הממשלה, מציב לו אולטימטום ויוזם משבר שאם לא ייושב עד מחרתיים - יום אישור מינויו של ליברמן לשר הביטחון בכנסת - אין לדעת לאן העסק הזה יתגלגל. כנראה שאין מנוס ונתניהו ייאלץ להתקפל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בכנסת, בינואר השנה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בכנסת, בינואר השנהצילום: אוליבייה פיטוסי

קואליציית נתניהו נכנסה רק בשבוע שעבר לשנתה השנייה. היא עדיין בחיתוליה. אולם גודש הזעזועים והמשברים של השבוע האחרון, והאווירה העכורה והדם הרע שהם מייצרים, מזכירים קואליציה חבוטה ועייפה בשנתה השלישית. בוגי יעלון הצהיר כי בכוונתו להתמודד על ההנהגה הלאומית, כלומר, להפיל את נתניהו. כך אמר גם אבי גבאי אמש. "אני ריאלי מספיק כדי לדעת את מקומי ואת ערכי. לא ציפיתי שכולנו תפרוש בעקבותיי", הסביר. "אבל בסוף, כל סדק מחליש ומפורר את מבנה המלוכה. כל אחד צריך לתרום את הסדק שלו, ואני מאמין שתרמתי את שלי".

לדברי גבאי, הוא חש כאבי בטן זה תקופה ארוכה בממשלה הזו, עם ראש הממשלה הזה: "הפריע לי מאוד חוסר הממלכתיות שלו, אובדן הערכים, האגרסיביות בהסתה שלו. כשהכל ציני אצלו, הכל מותר". הדחת יעלון והחלפתו בליברמן היו הקש האחרון לדידו. הוא הרגיש שיעשה שקר בנפשו אם ימשיך.

הוא מודה שלא כולם בכולנו שותפים לדעתו. לדבריו, רק ח"כ אלי אללוף, מזדהה אתו במאה אחוזים. לשאלתי, מה בכוונתו לעשות בפרק הזמן הלא ידוע שנותר לבחירות הבאות, השיב גבאי במלה אחת: "פוליטיקה". אין בכוונתו לחזור למגזר העסקי, שם צלחה דרכו מאוד. הוא, כמו יעלון וכמו גדעון סער, אולי יחד עם משה כחלון (שגם הוויקאנד שלו באיטליה נחרב על ידי פרישתו של חברו הטוב, שהקים יחד עמו את כולנו), עשוי למלא תפקיד כזה או אחר בתנועה/תנועות להפלת ביבי.

פרישת גבאי מזכירה במשהו את התפטרותו מממשלת נתניהו הקודמת של השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אז חבר בכיר ב"התנועה" של ציפי לבני. הצעד הזה הלחיץ אותה, והציג אותה כמשתפ"ית של נתניהו, שזמן לא רב לאחר מכן, פיטר אותה ואת יאיר לפיד והקדים את הבחירות. אין ספק שפרישתו והנימוקים שליוו אותה, דוחקים את כחלון לפינה לא נוחה. הוא יתגבר, אבל כפי שאמר גבאי, עוד סדק, עוד לבנה בחומה, ולך תדע.

השר להגנת הסביבה הפורש, אבי גבאי, אתמול
השר להגנת הסביבה הפורש, אבי גבאי, אתמולצילום: מוטי מילרוד

ברגע שקואליציית ה-66 תאושר בכנסת, ורוב הסיכויים שזה יקרה מחרתיים, האבק ישקע והמרכבה תצא לדרך. אך המשקעים מצטברים וציפיות, דרכן להגשים עצמן לבסוף. לפעמים זה יכול לקרות על שטות, על משהו בלתי צפוי, שהתפתח והבשיל מתחת לרדאר. משבר הקבינט החריף ביום שישי, לאחר שבנט כינה את הצעת נתניהו "ספין", הטיף לו כי הקבינט עוסק בחיי אדם, והתרה בו להפסיק ולתדרך נגדו ונגד הבית היהודי - ולהתחיל לעסוק בעניינים שלשמם הוא נבחר.

לתגובה הנזעמת של בנט היו שתי סיבות: ביום שישי הוא קרא בתקשורת, מפי גורמים עלומים, שח"כים בסיעתו מסתייגים מהתנהלותו מול נתניהו וסבורים שהוא טיפס על עץ גבוה מדי. הוא זיהה בנקל את טביעות האצבע של אנשי נתניהו ששוב בוחשים בסיעה בעלת שתי המפלגות ומנסים להסית נגד היו"ר. הסיבה השנייה היתה אותו פוסט מקומם, מסית, משלהב, ומשסע, כאחרון הטוקבקיסטים, שהפציע בדף הפייסבוק של נתניהו, בגנות "התקשורת" והשמאל שלא טרחו לצאת נגד החשודים באונס אשה לוקה בשכלה על רקע לאומני כביכול. בנט הזדעזע. אנשים ששוחחו עמו שמעו ממנו דברים חריפים ביותר על המלים הללו, על התופעה הזו ועל מי שאחראי עליה. שתי הסיבות הללו גרמו להקצנת ההתבצרות שלו בסוגיית הקבינט, כשנראה היה כי העימות קרב לסיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ