שקד: אם דרישות בנט לא ייענו, המשבר עלול להוביל לבחירות

שרת המשפטים התייחסה הבוקר לדרישתו של יו"ר הבית היהודי לשינויים בקבינט המדיני-ביטחוני. בנט הבהיר בעמוד הפייסבוק שלו: רוצה לשמור על כבודו של רה"מ, אך לא מסוגל לוותר יותר

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד ובנט בישיבת סיעה, בשנה שעברה
שקד ובנט בישיבת סיעה, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

שרת המשפטים איילת שקד אמרה הבוקר (ראשון) כי אם לא תיענה דרישת בנט מנתניהו בנוגע לקבינט המדיני-ביטחוני המשבר עלול להוביל לבחירות. "אנחנו לא חושבים שהדברים צריכים להוביל לשם, אבל אם המצב ימשיך כך אז זו בהחלט אפשרות", אמרה שקד בראיון בגלי צה"ל.

לדברי שקד, בנט ביקש את השינוי בקבינט כבר תקופה ארוכה, עוד מהמשא ומתן הקואליציוני אחרי הבחירות, ונתניהו המשיך לדחות אותו. "אז כשאנחנו רואים שזה לא קורה אז אין לנו ברירה אלא להתנות את זה", אמרה והבהירה שאם הנושא לא ייפתר סיעת הבית היהודי תצביע נגד מינוי אביגדור ליברמן לשר הביטחון.

בתוך כך, אתמול כתב יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בעמוד הפייסבוק שלו כי האולטימטום שהציב לראש הממשלה, תמיכת מפלגתו במינויו של אביגדור ליברמן תמורת מינוי מזכיר צבאי לקבינט, עדיין תקף. "אני רוצה לשמור על כבודו של ראש הממשלה, כל עוד נתקן כבר את הקבינט", כתב בנט. "דרישתנו היא פשוטה ודרמטית: שהמפקד של הרמטכ"ל וצה"ל, כלומר הקבינט הביטחוני, הגוף שמקבל החלטות הרות גורל של חיים ומוות, יפסיק להיות עיוור". בנט הוסיף: "לא תיקים, לא ג'ובים, לא תקציבים. חיי החיילים שלנו. לחיי אדם אין מחיר. אני לא מסוגל לוותר יותר".

הבוקר הוציאו חברי נשיאות הבית היהודי הודעת תמיכה ביו"ר המפלגה. "הנשיאות סבורה כי זו העת לממש דרישה ממלכתית זו, במסגרת ההסכם הקואליציוני, וקוראת להתנגד להרחבת הממשלה החדשה המתוכננת ע"י ראש הממשלה ללא מימוש דרישה זו שהיא קריטית מבחינה לאומית" נכתב בהודעה.

היום עשויה הממשלה לאשר את מינוי ליברמן במשאל טלפוני, שם צפוי למהלך רוב גם אם שרי הבית היהודי יצביעו נגדו. אלא שמחר אמור המינוי לעלות להצעה במליאת הכנסת, ואם חברי הבית היהודי יחברו לאופוזיציה, יווצר רוב של 62 חברי כנסת נגד המינוי.

יו"ר הקואליציה דוד ביטן הבהיר אתמול כי אין כוונה לדחות את ההצבעה: "אנחנו מצפים שבנט יירד מהסולם שעלה עליו. המקום לדון בדרישות שלו הוא הקבינט".

בנט דחה שלשום את הצעת הפשרה של נתניהו, שהודיע לו שמינה צוות שימליץ על דרכים לעדכן את שרי הקבינט ולהכינם לישיבות. בראש הצוות, שהתבקש לסיים את עבודתו בתוך שלושה שבועות, יעמוד ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, האלוף במילואים יעקב עמידרור, ויהיו חברים בו גם האלוף במילואים יוחנן לוקר ויוסף צ'חנובר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ