הסתיים המשבר בקואליציה: הממשלה תתכנס הבוקר לאשר את מינוי שרי ישראל ביתנו

נתניהו ובנט קיבלו את הפשרה שהציע השר ליצמן, לפיה ראש המועצה לביטחון לאומי יעדכן את חברי הקבינט בהתפתחויות מדיניות וביטחוניות. השבעת השרים צפויה להתקיים אחר הצהריים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל הלילה (שני) את הצעתו של שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה, לפיה ראש המועצה לביטחון לאומי יעדכן את חברי הקבינט בהתפתחויות מדיניות וביטחוניות. בכך הסתיים המשבר בקואליציה והממשלה תכונס הבוקר לאשר את מינויי השרים מישראל ביתנו. השבעת השרים בכנסת תתקיים ככל הנראה אחר הצהריים. "החל ממחר בבוקר, הקבינט בישראל לא יהיה יותר ללא קצין שיעדכן את השרים", אמר שר החינוך נפתלי בנט והוסיף, "היה ניתן להגיע להסכמה זאת כבר לפני שבוע ימים, אבל טוב שקרה כעת".

בשעות האחרונות ניסה ליצמן לתווך בין נתניהו לשר בנט. ליצמן הציע פשרה לפיה עד שהוועדה שמינה נתניהו בראשות היועץ לביטחון לאומי לשעבר יעקב עמידרור תגיש את המלצותיה לגבי שיפור עבודת הקבינט, ישמש ממלא מקום היועץ לביטחון לאומי יעקב נגל או אחד מסגניו כ"מזכיר קבינט" שיהיה אחראי לעדכן את השרים על ההתפתחויות. בנט אמר כי ליצמן פנה אליו עם ההצעה והוא השיב בחיוב "מתוך רצון לכבד את ראש הממשלה". לדבריו, כאשר ליצמן פנה לנתניהו עם אותה הצעה, ראש הממשלה סירב. אחר חצות נמסרה הודעה כי נתניהו קיבל את הפשרה שהציע ליצמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה היוםצילום: קובי גדעון / לע"מ

לפני כשבוע הציב בנט אולטימטום לנתניהו לפי עליו לערוך שינויים בקבינט כתנאי לצירוף ליברמן לממשלה ומינויו לשר הביטחון. בנט דרש לערוך תיקונים לאור לקחי מבצע צוק איתן ומלחמת לבנון השנייה, בהם חברי הקבינט לא שותפו במודיעין איכותי, לא הוכשרו כראוי לתפקידם ולכן לא תיפקדו כראוי בשעת מבחן. כחלק מהתיקונים, דרש בנט למנות מזכיר צבאי לשרי הקבינט ולחשוף את האחרונים למידע ביטחוני ומדיני רב יותר מבעבר.

בשעות שלפני ואחרי ישיבת הקבינט אתמול נמשכו ניסיונות התיווך בין בנט לנתניהו במטרה לסיים את המשבר ביניהם. בנט מצידו הבהיר לאורך כל השבוע שעבר כי הוא מסרב לזוז מדרישותיו גם במחיר של עזיבת הממשלה. "אנחנו לא מבקשים ג'ובים ולא מבקשים כסף. אנחנו מבקשים לשמור על חיי אדם. חיי אדם חשובים מתיקים בממשלה", אמר אתמול בסיור בירושלים. 

שעות ספורות קודם לכן, בכיר במחנה הציוני אמר כי יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, לא פוסל חבירה לממשלת נתניהו על רקע המשבר בין ראש הממשלה ליו"ר הבית היהודי. לדבריו, במפלגה המתינו לראות את ההתפתחויות שיחולו במפה הפוליטית בתקופה הקרובה כדי לבחון את האפשרות באופן מעשי - אך לא התנהלו מגעים כלשהם בין המחנה הציוני לליכוד.

נתניהו וליברמן , בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ