יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע היום (שני) כי בכוונתו לבחון עם נציגי המשטרה וקצין הכנסת את בקשותיהם של חברי כנסת מוסלמים לעלות להר הבית ולהתפלל במקום במהלך צום הרמדאן. אדלשטיין צפוי לכנס התייעצות בנושא בלשכתו בימים הקרובים.

ח״כ טאלב אבו ערער (הרשימה המשותפת) הבהיר היום במליאת הכנסת כי בכוונתו לעלות להר במהלך ימי החג. זאת חרף החלטתו של מפכ״ל המשטרה רוני אלשיך לאסור את עלייתם של כלל חברי הכנסת להר, כדי שלא להתסיס את הרוחות במקום. החלטתו של אבו עראר מצטרפת להודעתו של חבר סיעתו ח"כ מסעוד גנאים בשבוע שעבר, שהצהיר על כוונותיו להתפלל במסגד אל אקצא במהלך החג.

כיפת הסלע שבמתחם הר הבית, ב-2014צילום: אי־אף־פי

אדלשטיין הבהיר היום כי שיגר אל חברי הכנסת המוסלמים את מכתבו של קצין הכנסת המאזכר את החלטת המפכ"ל בנושא, ולא אסר עליהם לעלות להר בתגובה לפנייתם כפי שפורסם בחלק מכלי התקשורת. הוא הבהיר לאבו עראר כי יפרסם את עמדתו בעניין לאחר ההתייעצות עם המשטרה והוסיף: "בסך הכל הכוונה שלך להתפלל שם ולא לעורר מהומות".

ביום חמישי שעבר הבהיר גנאים כי בכוונתו לעלות להר במהלך ימי החג. הוא פנה לאדלשטיין ועדכן אותו על כוונת חברי סיעת רע"ם-תע"ל. קצין הכנסת שלח לגנאים מכתב ודחק בו שלא לעלות להר, והדגיש כי פעולה זו "עלולה להביא להחרפת המתיחות והסלמת האירועים בהר הבית ובסביבתו באופן שמהווה סכנה של ממש לביטחון המדינה". גנאים הבהיר כי חרף הבקשה, בכוונתו לעלות להר במהלך החג כדי להתפלל במתחם.

בתגובה הודיע ח"כ יהודה גליק, שפועל להרחבת ביקורי היהודים בהר הבית, כי בכוונתו להגיש תלונה לוועדת האתיקה. גליק, שבעצמו ביקר בהר הבית רגע לפני השבעתו, הבהיר בנאומו הראשון במליאה כי כל עוד הוא מכהן כח"כ - הוא מתכוון להישמע להנחיות מערכת הביטחון ולא יעלה להר הבית בעת הזאת. "אני דורש סנקציות נגד מסעוד גנאים שהודיע מראש כי בכוונתו לדרוס ברגל גסה ולצפצף על הנחיות ועדת האתיקה", הוסיף גליק.

באוקטובר אשתקד, במסגרת הנסיונות להרגעת האלימות במזרח ירושלים ובגדה המערבית וכן להורדת המתיחות ביחסים עם ירדן, הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו למשטרת ישראל למנוע כניסתם של חברי כנסת ושרים יהודים להר הבית עד הודעה חדשה. בעקבות מחאת שרי הימין, פרסמה לשכת ראש הממשלה הבהרה לפיה האיסור תקף גם לח"כים ערבים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ