חוק ההדחה נדון בכנסת; "אם היה תקף בזמן המרמרה - הייתם מדיחים הח"כים הערבים"

מחקר של הכנסת העלה כי לחוק - המאפשר להדיח ללא הגבלת זמן חבר כנסת ששולל את קיומה של ישראל, מסית לגזענות או למאבק מזוין - אין מקבילה ב-19 מדינות מערביות שנבחנו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת דנה היום (שלישי) בהכנת חוק ההדחה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. על פי נוסח החוק, ניתן יהיה להדיח ללא הגבלת זמן חבר כנסת מהמשכן ברוב של 90 ח"כים, אם שלל את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסית לגזענות או תמך במאבק מזוין של ארגון טרור נגד ישראל. 

ח"כ בני בגין (הליכוד) אמר בדיון כי הוא "מציע שבחוק יהיה רק הדחה, ולא השעיה של ח"כים, כדי שכולם יחשבו ברצינות מה המשמעויות ולמנוע ממצב שהחוק יהפוך לכלי משחק". עוד הציע בגין לצמצם את הפער שיידרש בין מספר הח"כים מהקואליציה והאופוזיציה כדי לפתוח בהליך (60 לעומת 10). כדי לאשר את ההדחה בשלב הסופי יידרשו 90 ח"כים. בנוסף הציע בגין שייקבע בחוק שאם יגיע הדבר לדיון במליאה, ההצבעה תהיה חשאית על מנת שחברי הכנסת יהיו משוחררים להצביע בהתאם למצפונם.

איימן עודה בוועדת החוקה, בפברואר
איימן עודה בוועדת החוקה, בפברוארצילום: אמיל סלמן

ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמר בדיון: "אני בורר את מילותי כדי שלא אהיה מועמד להדחה. זה בדיוק אחד האפקטים של החוק, שמתנוסס מעליו דגל שחור גדול של חוק לא חוקתי ולא דמוקרטי שנועד לסתום פיות ולרדוף פוליטית את הח"כים הערבים. אם החוק היה תקף בזמן המרמרה או בזמן פגישת הח"כים הערבים עם הורי מבצעי הפיגועים - הייתם מדיחים מיד את הח"כים הללו. וראה זה פלא, בשני המקרים, היועץ המשפטי חקר וסגר את התיקים. מה תגידו לאחר ששמתם עצמכם כתליין לאחר ביצוע גזר הדין על הגרדום".

גם ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר כי הוא מתנגד להצעת החוק. לדבריו, "היה הרבה יותר נכון לחוקק חוק שיקבע נורמות על כולם, מורים כמו ח"כים. יש נושאים שנועדו לידון בוועדת האתיקה. לא חשוב אם נשנה את העילות או נעלה את מספר הח"כים שיחויבו לתמוך בהליך, הצעת החוק הזו עושה נזק לכנסת ולחבריה. ואולם, באופן נחרץ אני נגד ההתבטאויות והמעשים הקיצוניים". דבריו זכו לתמיכה וקריאות עידוד מצד חברי הכנסת זהבה גלאון, מיקי רוזנטל וסעדי.

דו"ח שגיבש מרכז המחקר והמידע של הכנסת לקראת הדיון, קובע שבשום מדינה שנבדקה לא קיים חוק מקביל להדחה על רקע אידיאולוגי. בדו"ח, שסקר את החקיקה בנושא ב-19 מדינות, בהן ארה"ב ומדינות אירופה, התברר כי ברוב המדינות אין לפרלמנטים סמכות להדיח את חבריהם כלל. במדינות אחרות, סמכות ההדחה ניתנת בעיקר בגין התנהגות בלתי הולמת או פגיעה בשמו הטוב של הפרלמנט. באוסטרליה, לעומת זאת, בוטל חוק שאיפשר הדחה כבר לפני כ-30 שנה בשל הסכנה לניצולו לרעה ממניעים פוליטיים. הדו"ח הוזמן על ידי יו"ר ועדת החוקה, ניסן סלומינסקי.

ימים אחדים לפני צאת הכנסת לפגרה הבהיר ראש הממשלה כי "החוק הזה אמור לפעול להשעות מהכנסת את אותם ח"כים שמתייצבים בעד הטרור". לדבריו, "אני מצפה מכל מי שאומרים שהם בעד החוק שיצביעו בעדו".

עם זאת, בקואליציה ובאופוזיציה שורר קונסנזוס לפיו הכנסת תתקשה לממש את החוק, אם יעבור, בשל הרוב המשמעותי הנדרש כדי לאשר את המהלך. שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף את ראש הממשלה ואת הנוסח שגיבש, ערב צאתה של הכנסת לפגרה לפני שבועות אחדים. "ראש הממשלה, אתה משקר במצח נחושה לעם ישראל. כשאתה מעלה את חוק ההשעיה אתה יודע שהסיכוי לממש את החוק הזה הוא אפס. זה לא יעבור לך, לאנשים יש זיכרון והם מבינים שאתה עובד עליהם בעניין פעם אחר פעם. אנחנו לא נהיה חלק מהמשחק הזה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ