התחדשו המאמצים לצירוף המחנה הציוני לממשלה, לחץ כבד על לבני‎

כך לטענת בכיר בקואליציה. על רקע העימות האחרון בין בנט ונתניהו, העריך מקור בבית היהודי כי מפלגתו עשויה לשלם את המחיר. מהלך כזה צפוי להקל על המחנה הציוני לחבור לממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בכיר בקואליציה טען היום (חמישי) כי התחדשו הניסיונות לצירוף המחנה הציוני לממשלה. בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחצים בימים האחרונים על יו"ר התנועה, ציפי לבני, מהמתנגדות הבולטות למהלך. בסביבת נתניהו מעריכים כי אם יימצאו תנאים שיהיו מקובלים על לבני, המהלך יוכל לצאת לפועל בהקדם. גם במפלגת העבודה העריכו היום שיו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, יתקשה להיכנס לקואליציה אם לבני לא תחבור אליו. 

לדברי מקור בליכוד, בסביבת נתניהו שקלו לאחרונה לשנות כיוון ולהציע ללבני את תיק החוץ תמורת הצטרפות חמשת חברי התנועה בלבד לקואליציה, אלא שההצעה לא הבשילה. מקור בבית היהודי העריך כי מפלגתו היא שעשויה לשלם את המחיר, ובתוך זמן קצר. "נתניהו זומם להוציא את הבית היהודי מהקואליציה ולכן להוט כל כך להכניס את המחנה הציוני", אמר. עד לאחרונה התעקש נתניהו שלא לפגוע בשרי הבית היהודי במסגרת המאמצים להרחבת הממשלה, משום שבלעדיהם הקואלציה תהיה תלויה בתמיכת הרצוג. עם זאת, העימות האחרון מול בנט סביב הקבינט, והדם הרע שבין השניים, עשוי לשנות את פני הדברים. 

לבני והרצוג בכנסת, שנה שעברה
לבני והרצוג בכנסת, שנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

בבית היהודי נערכים לאפשרות שימצאו עצמם מחוץ לקואליציה כבר בקרוב, אם המחנה הציוני תיכנס לממשלה, או בשל שינוי משמעותי בקו המדיני של הקואליציה. לדברי בנט, גם אם מפלגתו לא תודח מהקואליציה על רקע נסיבות אלה, הוא עצמו עשוי להחליט על פרישה. "כל עוד אנחנו פה, לא תקום מדינת פלסטין על כביש 6 ולא יחלקו את ירושלים. נעמוד כצוק איתן נגד טעויות היסטוריות. אם מדובר על חזרה לקוי 67 וחלוקת ירושלים - לא רק שאפרוש מהממשלה, אלא אפיל אותה", אמר בנט בראיון לערוץ 2.

לדבריו, ״נתניהו וליברמן שוגים, כל עוד אנחנו בממשלה לא תהיה מדינה כזו. לא נאפשר זאת ונפרוש. לא צריך לקבל את היוזמה המדינית ולא ללכת לתהליך המדיני. אני המנהיג היחיד במדינת ישראל שאומר: 'לא תקום פה פלסטין'. התעקשתי שבקווי היסוד של הממשלה לא יהיה דבר כזה מדינת פלסטין".

הן בליכוד והן במחנה הציוני סימנו את פרישת שרי הבית היהודי כמהלך שיקל משמעותית על כניסת הרצוג לממשלה ועל יכולתו להסביר את המהלך לציבור. במחנה הציוני היו רוצים לקבל לידיהם את תיק המשפטים. אם הדבר יקרה, הוא עשוי לרכך את ההתנגדות בצמרת המפלגה לכניסה לממשלה. מקורות בליכוד הבהירו כי אף שתיק החינוך והחקלאות עשויים להמסר למחנה הציוני, תיק המשפטים יישאר בידיו של נתניהו. עם זאת, תיק הכלכלה עשוי להמסר לידי המחנה הציוני. 

נתניהו וכחלון רומזים בימים האחרונים על מהלך מדיני שמקודם מאחורי הקלעים עם נשיא מצרים א־סיסי. מקור בסביבת נתניהו אמר שהתכנית לצירוף הרצוג כוללת גם מאמץ לשכנוע חברי מפלגת העבודה ותומכיה כי ראוי שהעבודה תחזיק במושכות התהליך המדיני. בכיר במפלגת העבודה אישר ל"הארץ" כבר לפני ימים אחדים כי הרצוג לא פוסל אפשרות לחבירה לממשלה גם כעת, וכי בכוונתו לבדוק את המהלך בשבועות הקרובים. ח"כ שלי יחימוביץ' העריכה הבוקר שהרצוג ממשיך לפעול להצטרפות לקואליציה. "אני ממש לא בטוחה שאין מי שמחשב את הצעדים לקראת סיבוב נוסף של הפארסה הידועה", אמרה בגלי צה"ל והבהירה: "אני מאוד מאוד מקווה שאנחנו לא נקלעים שוב לפארסה הזאת. אעשה כל דבר לעצור מהלך אומלל כזה". 

בימים האחרונים התרבו הסימנים לכך שהמהלך לצירוף המחנה הציוני לממשלה עדיין על הפרק: ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלון יצאו בקריאות פומביות להרצוג לחבור לקואליציה. נתניהו אף הבהיר בנאום במליאת הכנסת כי הוא מחזיק בתיק החוץ ובתיקים נוספים לקראת כניסה אפשרית של המפלגה. במקביל, בשבועות האחרונים חלה התרופפות של ממש בהתנגדות של ח"כים במחנה הציוני לכניסה לממשלה. 

"אם הייתי יודע מה רשימת ההישגים שהרצוג גיבש עם נתניהו ואותם חשף כשהתפוצצו המגעים, לא הייתי יוצא נגד המהלך באופן פומבי כמו שעשיתי — אלא הייתי ראשון המצטרפים לממשלה", אמר ח"כ במחנה הציוני. ח"כ אחר הוסיף: "אין ספק שרוב המפלגה תצטרף להרצוג ותיכנס לקואליציה אם תוצג שוב הצעה דומה. אחרי ההלם הראשוני מהאפשרות שנחבור לנתניהו, כעת מתאוששים ועושים חישובים של התועלת שתצמח מכניסה לממשלה".  

מהמחנה הציוני נמסר כי "הליכוד וכחלון יכולים לשכוח מזה שניתן לגיטימיות לדרך הרעה של ממשלת נתניהו ושותפיו הטבעיים. אנחנו מתנגדים לדרכה ולא ניכנס לממשלה הזאת". 

במפלגת העבודה מסתכלים בסיפוק יחסי על הסקרים שנערכו לאחר כישלון המגעים בין הרצוג לנתניהו — וניבאו למפלגה צניחה מ–24 מנדטים כיום ל–13 בלבד. "אין ספק שחטפנו מכה קשה בסקרים, אבל זאת לא התרסקות", אמר ח"כ בעבודה. "13 מנדטים הם הגודל הבסיסי הטבעי של מפלגת העבודה. הבייס שלנו לא עזב אותנו ומכאן אנחנו יכולים רק לחזור ולטפס".

שר האוצר משה כחלון קרא אתמול להרצוג להצטרף לממשלה כדי לקדם תהליך מדיני. יו"ר כולנו קרא להרצוג "לא להחמיץ את חלון ההזדמנויות ההיסטורי שנוצר. מהאופוזיציה לא עושים תהליך מדיני ולא מייצרים שינוי". הוא הוסיף כי "השמועות והדיבורים על מהלך מדיני משמעותי באזור שלנו מבוססות הרבה יותר מאשר סתם רמיזות בעיתונים. יש אפשרות לתפנית משמעותית ברמה האזורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ