אחרי הודעת הפרישה: ח"כ לוי-אבקסיס הגישה הצעת חוק מטעם המחנה הציוני

בכנסת העריכו כי לוי-אבקסיס ביקשה לאותת לליברמן שהחלטתה לעזוב את מפלגתו סופית. בסביבתה הבהירו: המהלך לא מעיד על החלטה לחבור למחנה הציוני

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוי-אבקסיס עם ליברמן בכנסת, לפני כשבועיים
לוי-אבקסיס עם ליברמן בכנסת, לפני כשבועייםצילום: אמיל סלמן

חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), שהודיעה באחרונה כי לא תחבור לקואליציה, שיתפה היום (ראשון) לראשונה פעולה עם המחנה הציוני כשהגישה הצעת חוק על חשבון מכסת החקיקה של המפלגה. בכנסת העריכו כי בחירתה של לוי-אבקסיס להיעזר במחנה הציוני ולא לנסות ולנצל את המכסה של ישראל ביתנו, שממנה טרם פרשה רשמית, נועדה לאותת לאביגדור ליברמן כי החלטתה לעזוב את מפלגתו סופית. עם זאת, בסביבתה של לוי-אבקסיס אמרו כי המהלך אינו מלמד על כוונתה להצטרף למחנה הציוני. הצעת החוק, שנדחתה על ידי ועדת השרים לחקיקה, קובעת כי אדם עם עיוורון או לקות ראייה יהיה זכאי לקבל הדרכה שיקומית בהתאם לצרכיו, לתפקודו ולאורחות חייו ובהתחשב בגילו ובהעדפותיו.

"לוי-אבקסיס היא חברת כנסת ערכית ומחויבת, שעזבה את ישראל ביתנו בגלל משבר ערכי עם ראש המפלגה שלה", הסבירה יו"ר סיעת המחנה הציוני מרב מיכאלי את ההחלטה לסייע לח"כית. "בתיאום עם יו"ר המפלגה, הרצוג, הצענו לה להיעזר במכסת החקיקה שלנו כדי שתוכל להמשיך ולקדם את תפיסת העולם החברתית שלה, שעולה בקנה אחד עם זו של המחנה הציוני, הסיעה החברתית ביותר בכנסת".

לאור הסיכום על הצטרפות ישראל ביתנו לקואליציה בחודש שעבר, הודיעה לוי-אבקסיס על סיום דרכה במפלגה, לטענתה כיוון שליברמן זנח את התחום החברתי-כלכלי. בעקבות הודעת הפרישה של לוי-אבקסיס, בירכו אותה כמה מחברי הציוני על פועלה בתחום החברתי וקראו לה לחבור למפלגה. סיעת המחנה הציוני קיבלה את בקשתו של ח"כ יואל חסון והקצתה ללוי־אבקסיס מכסת חקיקה מטעמה.

אולם מאז לא פנו לוי-אבקסיס או ליברמן לוועדת הכנסת בבקשה לקדם פיצול רשמי בסיעה, מהלך שמשמעותו הפיכת לוי-אבקסיס לסיעת יחיד. אם אכן תוכר כסיעת יחיד צפויות לחול עליה הגבלות, שנועדו להניא ח"כים מלהתפצל ממפלגותיהם לצורך עסקאות פוליטיות. כך לא תוכל להתמודד בבחירות הבאות מטעם אף מפלגה המיוצגת בכנסת הנוכחית, מה שיסכל חבירה אפשרית שלה למחנה הציוני, לא תהיה זכאית למימון מפלגות ותתקשה להגיש הצעות חוק והצעות לסדר. על רקע הודעת הפרישה של לוי-אבקסיס, ההסכם הקואליציוני בין ישראל ביתנו והליכוד מחייב את ליברמן "להפריש מסיעתו ח"כ שמפר באופן קבוע את המשמעת הקואליציונית ומצביע בניגוד לדעת הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ