נתניהו ודרעי ייפגשו מחר על רקע מינויו של רמי סדן

מוקדם יותר הצביעה ש"ס עם הקואליציה כדי להפיל את חוק הגיור, למרות שאמרה כי תחרים הצבעות עד לפיטוריו של יו"ר חדשות 10 הנכנס. בש"ס מבהירים: ההצבעה הייתה חד פעמית - החרם יימשך

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

זמן קצר לאחר שאיימו כי לא ישתתפו בדיונים ובהצבעות בכנסת, חזרו בהם נציגי ש"ס ונכנסו למליאה על מנת להפיל את חוק הגיור שיזם ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד). מוקדם יותר הודיעה ש"ס כי לא תצביע עם הקואליציה עד לפיטוריו של רמי סדן, יו"ר חדשות 10 הנכנס, בשל דבריו לפיהם הוא "שונא את ש"ס ואת הגנב דרעי". עם זאת, בש"ס הבהירו כי מדובר בהצבעה חד פעמית בלבד וכי "החרם על ההצבעות במליאה יימשך". ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר הערב (רביעי) לדרעי לפני טיסתו חזרה ארצה ממוסקבה, וקבע עם השר פגישה מחר על רקע המשבר.

ההצעה על חוק הגיור, שהופלה ברוב של 49 ח"כים מול 39, מבקשת לקבוע בחוק את סמכויותיו ואופן פעולתו של מערך הגיור. החוק קובע את אופן מינוי ראש מערך הגיור, כשירות דייני הגיור ואופן מינויים, הקמת בית דין משמעתי לחברי בית הדין לגיור, אופן הליך הגיור, הליך ערעור על החלטת בית הדין לגיור, גיור נתין זר והוראות ביצוע ותחילה.

שר הפנים אריה דרעי בכנסת, בשבוע שעבר צילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, פנה מוקדם יותר לחברי הכנסת מטעם יש עתיד והציע לקדם חוקים שלהם אם יסכימו להתקזז בכמה הצבעות, אך נענה בסירוב. ח"כ חיים ילין (יש עתיד) סיפר מעל במת הכנסת כי "היום בבוקר בכירי הקואליציה פנו אלי כדי שאני אסכים ששלושה חברי כנסת מיש עתיד יתקזזו ואז החוק החברתי שאני מציג כעת יעבור בטרומית. שימו לב לשחיתות הפוליטית, מצד אחד החוק הזה יכול לעבור אם חיים ילין יביא שלושה חברי כנסת מיש עתיד שיתקפלו, מצד שני הוא לא טוב כי חיים ילין מהאופוזיציה ולא הסכים להתקזז".

מרכזת האופוזיציה, ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני), סירבה לאפשר קיזוזים, ובאופוזיציה ניסו לנצל את המצב כדי להביך את הממשלה ולהעביר חוקים מטעמם. אחד החוקים, שיזם ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), כמעט עבר בצהריים אך הופל ברוב של 46 מול 45.

במקביל, ארבעה סגני ראשי ערים מטעם ש"ס הגישו בצהריים עתירה דחופה לבג"ץ בדרישה להקפיא את מינויו של סדן. בעתירה שהוגשה על ידי עו"ד אורי קידר, נטען כי "לא יעלה על הדעת כי מי שמינויו מוסדר בחוק הרשות השנייה ותפקידו נושא אופי ציבורי כה מובהק, משמעותי ומרחיק לכת, אשר אחראי באופן ישיר על הכתבת סדר היום הציבורי, מגלה כבר במעמד ההתמודדות לתפקיד דעות חשוכות וסדורות המדירות מהשיח הציבורי ציבור שלם". 

הבוקר החרים שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, את השתתפותו בדיון שנערך בוועדת הפנים של הכנסת בנושא ההגירה הבלתי חוקית לישראל. גם יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), ביטל את הגעתו לדיון בוועדה, וח"כ מירב בן ארי (כולנו) ניהלה את הדיון במקומו. גם יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), ביטל דיון שאמור היה להיערך הבוקר בוועדה בשל דברי סדן.

דרעי נפגש הבוקר עם יו"ר הקואליציה, שביקש ממנו לסיים את המשבר. בתום הפגישה התכנסה סיעת ש"ס ודחתה את ממצאי הבדיקה תוך שהיא מכנה אותה "מגמתית". "על פי כל הבדיקות שנערכו, רמי סדן אמר בישיבת הדירקטוריון את הדברים הגזעניים נגד ש"ס ודרעי", נמסר מש"ס, "התנועה דורשת את פיטוריו המיידים של סדן. חברי סיעת ש״ס לא ישתתפו היום בישיבות הכנסת ובהצבעות, ויופיעו היום בפני חברי מועצת חכמי התורה כדי לקבל הנחיות לגבי ההמשך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ