שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פשרה על חוק המקוואות: יוקמו ארבעה מקוואות עבור רפורמים וקונסרבטיבים

ועדת הפנים אישרה נוסח לפיו מועצות דתיות או רשויות מקומיות יוכלו שלא לספק שירותי דת במקוואות שלהן. הקמת המקוואות עבור רפורמים וקונסרבטיבים תיעשה מכספי הסוכנות היהודית

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ועדת הפנים אישרה בצהריים (שני) כי יישומו של חוק המקוואות, המחייב את כל המקוואות הציבוריים בישראל לאפשר טבילה לפי ההלכה והנחיית הרבנות הראשית, יידחה בתשעה חודשים. זאת, על מנת לאפשר הקמת ארבעה מקוואות עבור יהודים רפורמים וקונסרבטיבים,שם הם יוכלו לטבול לאחר גיורם.

הצעת החוק, שיזם ח"כ משה גפני (יהדות התורה), נועדה לעקוף את פסיקת בג"ץ מפברואר האחרון, שחייבה את המועצות הדתיות לאפשר למתגיירים בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים לטבול במקוואות הציבוריים. על פי הפשרה שהושגה בוועדה, המתגיירים במסלולים הקונסרבטיביים והרפורמיים יוכלו לטבול במקוואות ציבוריים שייבנו במיוחד עבורם אך לא במקוואות של המועצות הדתיות.

גפני בדיון בוועדת הכספים, בחודש מארס השנה
גפני בדיון בוועדת הכספים, בחודש מארס השנהצילום: אמיל סלמן

ח"כ גפני הבהיר בדיון כי הוא תומך בנוסח מתון של החוק, שלא יפגע במעמד הנשים הטובלות שמגיעות באופן קבוע למקווה. יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, הצהיר שבמהלך תקופת ההמתנה טרם יישום החוק - תקים הסוכנות היהודית ארבעה מקוואות שיוקצו לזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים. להערכתו, המהלך עולה בקנה אחד עם הנחיות בג"ץ.

נוסח הפשרה אושר לקראת קריאה ראשונה במליאת הכנסת. לפי הצעת החוק, מועצה דתית תהיה רשאית שלא לספק שירותי דת במקוואות לקבוצות דתיות להם לא ירצו לתת שירות, כמו רפורמים או קונסרבטיבים. החוק יוחל, עם זאת, רק כאשר לאוכלוסיות אלה תהיה חלופה הולמת לטבילה.

"אין שום שינוי בסטטוס קוו בנושא הזה", אמר גפני בפתח הדיון, "השינוי היחיד יהיה שהמועצה הדתית או הרשות המקומית רשאיות שלא להתקשר בהסכם לשימוש במקווה טהרה. מקווה טהרה הוקם לצורך טבילה כדין. אסור לאפשר לכל טובל וטובלת להכנס אליו לפי עניינו. אני מבקש למנוע את החלטת בג"ץ בעניין הזה, זו הפרה מוחלטת של הסטטוס קוו". כשח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) ביקשה לברך על הפשרה שהושגה, גפני השתומם ואמר "אין כאן שום פשרה". כהן פארן תיקנה את דבריה בהתרסה ואמרה: "סליחה, אין פשרה. אני מברכת על האמירה שתהיה דחייה בתחולת החוק ויוקמו המקוואות". 

לאחר מכן מתחה כהן פארן ביקורת על המהלך. "לא יכול להיות שמדינת ישראל תגדיר בחוק אפליה. כל המטרה בחוק הזה היא לצמצם את יכולתם של לא אורתודוקסים לגייר", אמרה. היא גם הביעה זעם על כך שהתקצוב להקמת המקוואות ותחזוקתם תחול על הסוכנות היהודית ולא על המדינה.  ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה בדיון כי "הסכנה לטובלות הוסרה ועל כך אני מברכת. זהו הישג גדול של הפמניזם הדתי שמצליח להכניס אל הכנסת את השינויים שמתרחשים במקומה של האשה ביהדות. אני מאמינה שבהמשך לא רק נסכל אלא גם נכניס שינויים לחקיקה בנושאי שירותי דת".

לעומתה, מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, מתח ביקורת על ההסדר. לדבריו, "הצעת החוק הזאת נולדה בחטא. הפתרון חייב להיות פתרון שבו המדינה מעניקה שירות שוויוני לכל אזרחיה. לא נסכים למצב שבו הסוכנות היהודית בכספה של יהדות התפוצות תשלם עבור ההדרה של הרפורמים והקונסרבטיבים. אם ממשלת ישראל עומדת לבנות מקוואות ציבוריים שלא באמצעות המועצות הדתיות למה צריך הצעת חוק? למה ישראל מוכנה לחתום על הצעה שפוגעת בעקרון השוויון ובאפליה מבלי שיש בזה צורך? החוק פשוט מיותר ומפלה". 

לאחר ההצבעה בוועדה אמר גפני ל"הארץ": "זה הישג עצום והם (הרפורמים והקונסרבטיבים) יכולים להגיד מה שהם רוצים. לא יבנו להם מקוואות כי אין להם צורך במקוואות. יש לרפורמים בארה"ב מיליוני בני אדם, ואין להם מקווה אחד. גם בישראל הם בנו בתי כנסת, למה הם לא בנו מקוואות (פרטיים) בבתי הכנסת כמו שעושים אצל החרדים? כי אין להם צורך בזה. בג"ץ רצה לתת להם סעד ולהגיד להם 'אתם שווים', והחוק אומר 'אתם לא שווים. רוצים לבנות? תבנו לבד. המדינה לא תבנה לכם והמדינה לא תכיר בכם'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ