אחרי שמונה חודשים: המשטרה צפויה לאפשר לח"כים לשוב ולעלות להר הבית

המפכ"ל ומפקד מחוז ירושלים סיכמו עם יו"ר הכנסת כי ח"כים מוסלמים יורשו לעלות להתפלל בתוך כשבוע, בזמן חודש הרמדאן. היהודים יורשו לבקר בהר כשבוע-שבועיים לאחר מכן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוסלמים מתפללים ההר הבית, השבוע. מבט מגבוה
מוסלמים מתפללים ההר הבית, השבועצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

המשטרה צפויה לאפשר לחברי הכנסת לשוב ולעלות על הר הבית אחרי חודשים שבהם לא הותרה כניסה להר לאנשי ציבור. חברי כנסת מוסלמים יוכלו לעלות ולהתפלל בהר ככל הנראה כבר בתוך כשבוע, כחלק מתפילות הרמדאן. על פי ההערכות, כשבוע או שבועיים מאוחר יותר, בהתאם להערכת מצב שתקיים המשטרה, יורשו גם ח"כים יהודים לחזור ולבקר בהר. המידע פורסם לראשונה בחדשות ערוץ 2. 

העלייה להר נאסרה על ידי המשטרה לפני כשמונה חודשים, מחשש לליבוי הרוחות והמתיחות הביטחונית. בשבוע שעבר נועדו מפכ״ל המשטרה רוני אלשיך ומפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, עם יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בעקבות דרישתם של הח"כים המוסלמים לאפשר להם להתפלל בהר במהלך הרמדאן. במפגש נכחו גם קצין הכנסת יוסי גריף, והיועצים המשפטיים למשטרה ולכנסת.

אלשיך הבהיר בדיון כי אין מניעה לחדש את הביקורים בהר הבית. בעקבות כך, תתכנס מחר ועדת האתיקה של הכנסת, בהשתתפות גורמי משטרה, כדי לשנות את הנחייתה לאסור ביקורים על ההר - מהלך שיאפשר את יישום תוכנית הביקורים החדשה בפועל. כיום, זוהי עבירה אתית עבור חבר כנסת לעלות להר. אדלשטיין הודיע כבר לפני כעשרה ימים כי בכוונתו לבחון באופן חיובי את בקשתם של הח"כים המוסלמים לבקר בהר. 

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) הוא שפנה ליו"ר הכנסת אדלשטיין בבקשה לבחון מחדש את ההנחיות האתיות ולאפשר לח"כים לעלות להר. בעקבות הבקשה פנה אדלשטיין למשטרה ולוועדת האתיקה, על מנת לבטל את האיסור. ג'בארין הבהיר כי פנייתו התייחסה בעיקר לח"כים ערבים המבקשים להתפלל בהר לרגל חודש הרמדאן. "אין זה מתקבל על הדעת להמשיך באיסור כאמור תקופה כל כך ממושכת. זוהי פגיעה קשה ביותר בחסינותם וזכויותיהם של חברי הכנסת, כמו גם בחופש הדת והתנועה שלהם״, אמר ג'בארין. ״אינני רואה שום פרובוקציה או התגרות בכך שחברי כנסת ערבים מבקשים להיכנס למסגד ולהתפלל בו, ואין להשוות בין ביקורים אלה לבין פרובוקציות של ח״כים מהימין אשר מבקשים לשנות את הסטטוס קוו במקום ותומכים בסיורי המתנחלים במסגד ובתפילות שלהם בו״.

ח״כ טאלב אבו עראר (הרשימה המשותפת, רע"מ) הבהיר בראשית החודש במליאת הכנסת כי בכוונתו לעלות להר במהלך ימי החג, למרות ההחלטה לאסור על עליית ח"כים. גם חברי סיעת תע״ל פנו לאדלשטיין לפני שבועות אחדים והצהירו על כוונתם להתפלל במסגד אל אקצא.

הערב הודיעה גם יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, כי תעלה להר הבית ביום הראשון שיתאפשר לה. "התפיסה כי יש למנוע מחברי כנסת לעלות להר, כאשר הגורם המרכזי והבלעדי למתיחות היא ההסתה הפלסטינית, היתה שגויה", אמרה מועלם. "ברור שעליית נבחרי ציבור יהודיים להר תהווה עילה להגביר את ההסתה, אולם אסור להיכנע. זהו המקום המקודש ביותר לעם היהודי".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ