ועדת השרים דחתה בשבועיים את הדיון בנושא משמורת ילדים להורים גרושים

לאחר שהתגלו חילוקי דעות בקואליציה, נדחה הדיון בנושא חזקת הגיל הרך, הקובעת כי ילדים נמסרים אוטומטית לאם אחרי גירושים. מסתמן כי החזקה לא תבוטל לחלוטין אלא יסוכם מתווה מתון

לי ירון
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה אתמול (שני) לדחות בשבועיים את הדיון בנושא ביטול חוק חזקת הגיל הרך, הקובע כיום כי במקרים שההורים הגרושים לא הגיעו להסכמה, ילדים עד גיל שש נמסרים אוטומטית לאמם.

הצעת החוק קיבלה את תמיכת ועדת השרים במושב הכנסת הקודם אך למרות תמיכת הקואליציה ההצעה נפלה בהצבעה במליאה. אתמול נודע כי ועדת השרים החליטה לדחות בשבועיים את הצעת החוק שיזמו חברי כנסת מהליכוד, זאת על מנת להגיע להסכמות מחודשות בתוך הקואוליציה לאחר שהתגלו חילוקי דעות בנושא.

הפגנה נגד ביטול חוק חזקת הגיל הרך מול ביתה של שרת המשפטים שקד, ביום ראשון
הפגנה נגד ביטול חוק חזקת הגיל הרך מול ביתה של שרת המשפטים שקד, ביום ראשוןצילום: דודו בכר

משמעות הדחייה היא שמתגבר הסיכוי שחזקת הגיל הרך לא תבוטל לחלוטין כפי שקובעת הצעת החוק של חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד), אלא שהמתווה שיסוכם במסגרת הצעת החוק הממשלתית שמגבשת שרת המשפטים איילת שקד יהיה מתון יותר, ולא יבטל כליל את החזקה.

מקור המעורה בפרטי הדיון אתמול בוועדת השרים סיפר ל"הארץ" כי חילופי הדברים בין חברי הכנסת גלשו לצעקות רמות וריבים. לדברי המקור, שקד התנגדה בחריפות לאישור החוק. "השרה אמרה שהיא לא תאפשר 'לחוק הרע הזה לעבור שוב. הוא טעות'", והוסיף כי "גילה גמליאל צעקה עליה בחזרה. בסוף השר יעקב ליצמן הוביל לפשרה של דחייה בשבועיים. הקואליציה בבעיה כי אין הסכמה, יש הרבה כעס פנים-קואליציוני גם של אנשים בתוך הליכוד שמתנגדים להצעה".

לפני ההצבעה השרה שקד, חברת הכנסת שולי מועלם, חבר הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי וחברות הכנסת מסיעת כולנו רחל עזריה ומירב בן ארי הפעילו לחץ על הוועדה לדחות את ההצעה. בעקבות הדחייה השרה גמליאל, שגיבשה את הצעת החוק המקורית בשיתוף עם קיש, הכריזה שהיא לא תצביע לחוקים של ח"כ בצלאל סמוטריץ'. "חיכינו להצעת החוק הממשלתית שלא הגיעה. צריך להעביר את החוק הזה היום. נמאס מגרירת הרגליים", אמרה גמליאל. ל"הארץ" נודע כי השרה שקד ביקשה לדחות את ההצבעה בחודש, וכי בהסכם עם גמליאל הוחלט לדחותה בשבועיים בלבד.

השרה שקד אמרה בוועדה כי "מדובר באחד החוקים הרגישים בציבור הישראלי. כרגע קיימת מחלוקת גדולה לגביו, הנושא תחת אחריותי ואני מגבשת בימים אלה הצעת חוק ממשלתית". עוד אמרה שקד כי גם אם יאושר החוק בוועדה, סדר הכוחות בקואליציה מראה שהחוק יפול בכל מקרה במליאה.

יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש, אשר יזם את החוק, אמר כי "צריך לעצור את המחדל, הכנסת מגמגמת והילדים סובלים", והוסיף: "הגיע הזמן לתקן את העוול שפוגע בהורים ובילדים. צר לי שועדת השרים נסוגה מההסכמות הקודמות".

לדברי חברת הכנסת עזריה, "אני מברכת על דחיית החוק שרומס מעל הכל את העקרון המקודש שטובת הילד מעל הכל. מחקרים מראים שמה שילדים צריכים לאחר גירושים זה יציבות כדי להתגבר על הטרואמה. הצעת החוק עושה בדיוק ההפך".

שלשום התקיימה הפגנה נגד הצעת החוק מול ביתה של שרת המשפטים, בהשתתפות עשרות מפגינות. במהלך ההפגנה יצאה שרת המשפטים שקד אל הנשים והבטיחה כי "שינוי בחוק ייעשה רק במסגרת הצעת חוק ממשלתית". בובה לוי מארגון הקול הנשי מסרה אתמול: "אנחנו מאוד שמחות שההצעה נדחתה ומקוות שהשרה שקד תבין שלא ניתן לבטל את החזקה ללא חלופה מתאימה. שיפסיקו למכור את הילדים שלנו מסיבות פוליטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ