סגן השר כהן: להמשיך לאסור על ח"כים לבקר בהר הבית

בפנייתו של חבר הכנסת מש"ס לאדלשטיין טען כי עליית ח"כים משתי הדתות לא מבטאת צורך דתי אלא פוליטי ותתסיס את השטח. היום צפויה ועדת האתיקה של הכנסת להתכנס כדי לדון בנושא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתפללות בהר הבית ביום שישי הראשון של חודש הרמדאן, בשבוע שעבר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), קרא ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להמשיך ולאסור על חברי כנסת את העלייה להר הבית, בניגוד להחלטת המשטרה לאפשר את המהלך מחדש.

היום (שלישי) צפויה ועדת האתיקה של הכנסת להתכנס כדי להכשיר את עלייתם של חברי הכנסת המוסלמים להתפלל בהר בתוך כשבוע במסגרת חג הרמדאן, ובתוך שבועיים נוספים לאפשר מחדש גם את עלייתם של חברי הכנסת היהודים להר. לדברי סגן השר כהן, עליית הח"כים להר לא מבטאת צורך דתי אלא פוליטי, והיא צפויה להלהיט מחדש את הרוחות על ההר. "על הח"כים היהודים חל איסור הלכתי חמור לעלות להר ואילו הח"כים הערבים רובם אינם דתיים וכל מטרתם התססת השטח שגם כך נפיץ למדי", אמר כהן.

כהן קרא "לגלות אחריות, ולהמשיך את האיסור על עליית חברי כנסת להר הבית", והוסיף כי "הר הבית הוא לא אתר פוליטי ולא 'הייד פארק' להתגוששות והתגרויות. הר הבית הקדוש הוא מקום מקדשנו הראשון והשני ועליו ייבנה הבית השלישי. משום כך אין בו מקום למציתי אש זרה ולמרעילי בארות מכל סוג שהוא".

לפני כעשרה ימים נפגשו מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ומפקד מחוז ירושלים עם אדלשטיין כדי לבחון את בקשת חברי הכנסת המוסלמים לעלות להר במהלך הרמדאן למרות האיסור שהוציא המפכ"ל לפני כשמונה חודשים. אלשיך הבהיר בדיון כי על פי הערכת המצב העדכנית ניתן לאפשר לח"כים המוסלמים לעלות להר בתוך כשבוע, כדי להתפלל בחג.

על פי ההערכות, כשבוע או שבועיים מאוחר יותר, בהתאם להערכת מצב שתקיים המשטרה, יורשו גם ח"כים יהודים לחזור ולבקר בהר. בעקבות כך, ועדת האתיקה של הכנסת, שבעצמה פרסמה איסור על עלייה להר בעקבות החלטתו הקודמת של אלשיך, תתכנס היום כדי להכשיר את נוהל הביקורים החדש של הח"כים בהר.

חבר הכנסת יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) הוא שפנה ליו"ר הכנסת אדלשטיין בבקשה לבחון מחדש את ההנחיות האתיות ולאפשר לח"כים לעלות להר. בעקבות הבקשה פנה אדלשטיין למשטרה ולוועדת האתיקה, על מנת לבטל את האיסור. ג'בארין הבהיר כי פנייתו התייחסה בעיקר לח"כים ערבים המבקשים להתפלל בהר לרגל חודש הרמדאן. "אין זה מתקבל על הדעת להמשיך באיסור כאמור תקופה כל כך ממושכת. זוהי פגיעה קשה ביותר בחסינותם וזכויותיהם של חברי הכנסת, כמו גם בחופש הדת והתנועה שלהם", אמר. "אינני רואה שום פרובוקציה או התגרות בכך שחברי כנסת ערבים מבקשים להיכנס למסגד ולהתפלל בו, ואין להשוות בין ביקורים אלה לבין פרובוקציות של ח"כים מהימין אשר מבקשים לשנות את הסטטוס קוו במקום ותומכים בסיורי המתנחלים במסגד ובתפילות שלהם בו".

חבר הכנסת טאלב אבו עראר (הרשימה המשותפת, רע"מ) הבהיר בראשית החודש במליאת הכנסת כי בכוונתו לעלות להר במהלך ימי החג, למרות ההחלטה לאסור על עליית ח"כים. גם חברי סיעת תע"ל פנו לאדלשטיין לפני שבועות אחדים והצהירו על כוונתם להתפלל במסגד אל אקצא.

אתמול הודיעה גם יו"ר סיעת הבית היהודי, חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי, כי תעלה להר הבית ביום הראשון שיתאפשר לה. "התפיסה כי יש למנוע מחברי כנסת לעלות להר, כאשר הגורם המרכזי והבלעדי למתיחות היא ההסתה הפלסטינית, היתה שגויה", אמרה מועלם. "ברור שעליית נבחרי ציבור יהודים להר תהווה עילה להגביר את ההסתה, אולם אסור להיכנע. זהו המקום המקודש ביותר לעם היהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ