אריה דרעי: מול מיעוטים יש לעשות ולא רק לדבר; צריך לקחת מהרשויות החזקות ולתת לחלשות

בכנס הרצליה אמר יו"ר ש"ס כי פניו לקראת "צעד מאוד מכאיב אבל אין ברירה אחרת - לא יכול להיות שלרשויות ערביות לא יהיה מקור כספי חוץ מהארנונה שלהם"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

"לא יכול להיות שלרשויות ערביות לא יהיה מקור כספי חוץ מהארנונה שלהם", אמר היום יו"ר שס ושר הפנים, אריה דרעי, בכנס הרצליה ה-16 במרכז הבינתחומי. "אני כיהודי דתי אין לי עניין לערב את התרבויות", הבהיר דרעי, " כל אחד רוצה את התרבות שלו אבל לחיות במדינה אחת. אני הולך לקראת צעד מאוד מכאיב אבל אין ברירה אחרת - לקחת מהרשויות החזקות ולתת לחלשות".

"אנחנו הרוב המוחלט במדינת ישראל, יהודים. כריבון, השלטון בידינו", הוסיף דרעי, "מול כל קבוצות המיעוטים אנחנו חייבים לא רק לדבר אלא גם לעשות. המגמה בציבור הערבי היא שהם רוצים להשתלב ולהיות חלק מאיתנו". עוד הוסיף כי "בשוודיה יש יותר הזדהות עם דאעש מאשר בישראל". 

דרעי בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול אמר שר האוצר משה כחלון שמשרד ראש הממשלה מעכב העברת סכום בסך 2.5 מיליארד שקל ליישובים הערביים מכיוון שהמדינה עדיין לא יצרה מנגנון לאכיפת חוקי התכנון והבנייה ביישובים אלה. בדיון במליאת הכנסת ציין כחלון כי הסכום אמור לשמש תוספת לתקציב השוטף בענייני דיור ופנים, במסגרת תוכנית ההשקעה בחברה הערבית שאושרה בסוף השנה שעברה.

כחלון פנה אתמול לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בניסיון להפשיר את התקציבים. במליאה אמר שר האוצר כי משרד ראש הממשלה הוא העומד מאחורי הקפאת התקציבים. בתשובה לשאלה שהפנה אליו ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), אמר: "התנה את זה משרד ראש הממשלה, לא משרד האוצר... מי כמוכם יודע כמה משרד האוצר דחף את זה, כמה משרד האוצר הוביל את זה... משרד ראש הממשלה עיכב את זה, וצריכים להגיד את האמת".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, קרא בנאום שנשא היום במשכנו, במסגרת כנס הרצליה, להתאים את המציאות הישראלית גם לאזרחים — יהודים וערבים — שאינם ציונים. "האם אני מצפה או דורש שכלל אזרחי ישראל יהיו ציונים? — לא״, אמר ריבלין, ומיפה בדבריו את ארבעת הערוצים שיקדמו אחדות בחברה: האקדמיה ושוק העבודה, הרשויות המקומיות, השירות הציבורי ומערכת החינוך. "מיצוי כוח האדם והכישרון הישראליים", אמר ריבלין, "בפרט מהמגזר החרדי והערבי, הוא מנוע הצמיחה המשמעותי ביותר העומד לרשותנו, והמפריד בינינו לבין מסלול של התרסקות כלכלית ידועה מראש".

דרעי התייחס בדבריו גם לפרשת מינוי רמי סדן ליו"ר חדשות 10 ואמר כי "לאחר שהגיעו אלינו עוד ועוד עדויות שהדברים אכן נאמרו, תנועת ש"ס לא תוכל לעבור לסדר היום ולנהוג כאילו לא אירע דבר". בדבריו דרש דרעי שוב מראש הממשלה בנימין נתניהו ומהרשות השניה להביא להתפטרותו המיידית של סדן. " אם נשתוק כעת על אמירות גזעניות כאלה, האפליה תימשך במעשים", אמר והמשיך, "לא נרפה, ונאבק בכל הכלים העומדים לרשותנו. מהיום ידע כל אחד שעל גזענות משלמים מחיר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ