יעלון: נתניהו מפחיד את האזרחים; אתמודד על ההנהגה בישראל בבחירות הבאות

שר הביטחון לשעבר תקף את ראש הממשלה ואמר כי "ההנהגה שלנו הפכה נגררת ומתלהמת". יעלון הוסיף כי בעקבות ההסכם, תוכנית הגרעין האיראנית אינה מהווה איום קיומי מיידי על ישראל. הליכוד: משעשע לראות באיזו מהירות יעלון הפך את עורו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה יעלון בכנס הרצליה, היום
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משה (בוגי) יעלון אמר היום (חמישי) בכנס הרצליה כי "בכוונתי להתמודד על ההנהגה בישראל בבחירות הבאות". בדבריו יצא יעלון נגד נתניהו ואמר כי "בעת הזו ובעתיד הנראה לעין אין איום קיומי על ישראל. לכן ראוי שההנהגה תחדל מלהפחיד את האזרחים ולומר להם שאנחנו על סף שואה שנייה". עוד אמר כי "תוכנית הגרעין האיראנית שנכנסה להקפאה בעקבות ההסכם שנחתם אינה מהווה איום קיומי מיידי על ישראל". 

יעלון אמר כי חרף התפטרותו מהממשלה והכנסת בחודש שעבר הוא אינו מתכוון לעזוב את החיים הפוליטיים. "בכוונתי להתמודד על ההנהגה בישראל בבחירות הבאות", אמר יעלון. "חייבים להציב חלופה להנהגה הנוכחית – כי אין לנו ארץ אחרת".

יעלון ונתניהו, בשנה שעברהצילום: ליאור מזרחי

יעלון, שהודח מתפקידו לפני כמה שבועות על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, במסגרת ההסכם להכנסת מפלגת ישראל ביתנו לקואליציה ומינוי אביגדור ליברמן לשר הביטחון במקומו, אמר כי בחודשים האחרונים שלפני התפטרותו מהממשלה התחדדו פערי התפיסות בינו לבין נתניהו בנושאים רבים.

"אם יש משהו שגורם לי להיות חרד לעתיד ישראל זה לא משאיות הנשק מסוריה ללבנון וגם לא נסיונותיה של איראן להפעיל נגדנו טרור. בזה אפשר לטפל בעוצמה ותחכום", אמר יעלון. "אם יש משהו שמדיר שינה מעיני זה סדקים בחברה הישראלית – הכרסום בערכים הבסיסים – הניסיון לפגוע בצה"ל באופן שמסכן את חוסנו. ההנהגה שלנו הפכה נגררת ומתלהמת במקום להנהיג כאן חברת מופת".

שר הביטחון לשעבר סיפר בנאומו כי מאז התפטר מתפקידו הוא קיבל אלפי פניות של אזרחים ישראלים, כולל אנשי ליכוד, שביקשו ממנו להישאר בחיים הציבוריים. "יש שאיפה חוצה מחנות של הרוב המכריע והשפוי במדינה לראות הנהגה ממלכתית שתוביל את המדינה לפי מצפן או מצפון ולא לפי סקרים או תגובות ברשתות החברתיות", אמר יעלון. "מנהיגות שלא מסתתרת מאחורי שומרי סף שכל תפקידם הוא לשמור על שרידות השלטון וכך להחליש את האיזונים והבלמים הקריטיים לעוצמתנו הפנימית".

יעלון תקף בחריפות את התנהלותו של נתניהו והאשים אותו בהסתה, בפלגנות וביצירת קרע בעם. "ההנהגה של ישראל 2016 עסוקה בליבוי יצרים והפחדה בין יהודים לערבים, בין ימין ושמאל ובין עדות שונות כדי לשרוד בשלטון ולהרוויח עוד חודש או עוד שנה. התפקיד של ההנהגה הוא לחבר את העם ולא לקרוע להסית ולשסות".

יעלון מתח ביקורת חריפה על כך שבתקופת כהונתו של נתניהו גברו ההתקפות על בית המשפט העליון ועל שלטון החוק. "אנו צריכים מנהיגות ממלכתית שלא מאפשרת הרמת יד על שופטי בית המשפט העליון", אמר יעלון. "אפשר להתווכח על אקטיביזם שיפוטי אך באותו זמן להיאבק בכל נסיון פגיעה בשלטון החוק". יעלון אמר כי ישראל זקוקה להנהגה "שלא עסוקה בהסתה נגד שופטים". בכך הוא רמז להתקפות מצד עורך דינה של משפחת נתניהו, יוסי כהן, נגד שופטת שפסקה בעניינה.  

שר הביטחון לשעבר האשים את נתניהו גם בנסיון "לשעבד את התקשורת לצורך הישרדות". הוא הוסיף כי "התקשורת בישראל חייבת להיות חופשית ולא מאוימת ומאפשרת לכל בעלי הדעה מימין ושמאל לומר דעתם ללא חשש". יעלון אף מתח ביקורת על הפרשות השונות בהן נקשרו שמותיהם של נתניהו ורעייתו שרה. "אנחנו זקוקים להנהגה שתהווה דוגמא ומופת בהליכותיה והתנהלותה", הוא הוסיף.

יעלון הוסיף עוד כי "אסור לאפשר לשיח הגזעני והמסית של מיעוט שהסתנן לזרם המרכזי ולהנהגה לדרדר אותנו לתהומות". לדבריו ישראל נמצאת בצומת היסטורי. "כל אחד צריך לשאול עצמו באיזו מדינה הוא רוצה לחיות ולגדל את ילדיו ונכדיו", הוא אמר. "הפוליטיקה אינה גן של שושנים – אבל דומה שבתקופה האחרונה נשברים שיאים של כיעור, ציניות ואופורטוניזם".

מהליכוד נמסר בתגובה כי "משעשע לראות באיזו מהירות יעלון הפך את עורו. רק לפני חודשים אחדים הוא אמר כי 'איראן היא דאגה קיומית לישראל'. היום בכנס הרצליה, כשהפך לפוליטיקאי, הוא אמר שאין דאגה קיומית לישראל. מה שרואים משם לא רואים מכאן".

נתניהו עצמו הגיב לדברי יעלון: "ביטחון זה עניין רציני. אי אפשר לומר בכנס במינכן לפני ארבעה חודשים שאיראן היא איום קיומי לישראל והיום בכנס בהרצליה לומר שאיראן היא לא איום קיומי לישראל. 
אי אפשר להביע אמון מלא בהנהגה כשאתה בפנים ולומר את ההפך הגמור כשאתה בחוץ ולכן לא צריך לייחס חשיבות לכל הניגוחים הפוליטיים הללו. מנהיגות אמיתית לא מתכחשת לאיומים, היא רואה אותם נכוחה והיא נערכת לטפל בהם וזה בדיוק מה שנמשיך לעשות ברצינות, באחריות ובשיקול דעת למען ביטחון ישראל".‎

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ