אהוד ברק: אני לא מתכוון לרוץ לראשות הממשלה; נתניהו ירד מהפסים

לאחר שקרא להפיל את ממשלת נתניהו אמש, ברק הבהיר הערב בראיון לדני קושמרו בערוץ 2 כי הוא לא חוזר לחיים הפוליטים. "נתניהו מבין שהספירה לאחור לסיום שלטונו החלה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים183
"הארץ"

ראש הממשלה לשעבר הבהיר בסוף השבוע כי בניגוד לרושם שנוצר בנאומו ולפיו הוא אין בכוונתו להתמודד על ראשות הממשלה או לחבור למפלגה קיימת. "אני לא מתכוון לרוץ לראש ממשלה. אני לא מתכוון כרגע לרוץ בשום מערכת פוליטית. יש הרבה מה לעשות ואני מתכוון לפעול כדי שהמצב הזה ישתנה. אני מתכוון לתת כתף לשנות את המצב ולהחליף את הממשלה", אמר שלשום (שישי) ברק בראיון לדני קושמרו באולפן שישי בערוץ 2. 

ברק תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר: "אין שום בעיה להחליף אותו, אין בו שום קסם. הוא בחור נבון שיודע לעבוד. צריך להודות לו על כל מה שעשה לטובת המדינה, אבל להגיד לו — ירדת מהפסים וצריך להחליף אותך". הוא הוסיף כי "נתניהו מבין שהספירה לאחור לסיום שלטונו החלה, והיא רק תתגבר". לשאלה כיצד הוא מתכוון לסייע בהפלתו של נתניהו ענה ברק: "אני לא מאמין ששתי האפשרויות היחידות זה או לרוץ לראשות הממשלה או לשבת בבית ולשתוק". 

אהוד ברק בכנס הרצליה
אהוד ברק בכנס הרצליהצילום: עופר וקנין

ברק המשיך ואמר: "עשיתי את זה כבר לפני 15 שנה (כיהן כראש ממשלה, י"ל). לעניות דעתי עמדתי 'במבחן רבין', וקיבלתי החלטות שנכונות לעתיד המדינה וילדיה גם אם משמעותן כהונה קצרה. חבל שהממשלה הנוכחית לא יודעת לנהוג כך".

האפשרות שברק יחזור למערכת הפוליטית עוררה תחושות כעס, חשש ולגלוג בקרב חברי כנסת במפלגת העבודה. כמה מהם חשדו שהאיש שהתפלג והקים את מפלגת "עצמאות" ינסה לחזור ולאחוז במושכות ההנהגה. ח"כ איתן כבל כתב בפייסבוק בהתייחס לברק: "הקברן המצטיין שלא עשה אפילו יום אחד אופוזיציה אמיתית כשהיה צריך, הגיח למרקע עוטה זקן טרנדיאלי ומבט של משיח מודאג". כבל הוסיף: "למרות שצדק בכל מלה על נתניהו, הוא לא יגרום לי להתגעגע אליו אפילו ברגע של הרהורי כפירה. איננו זקוקים לך ולא לפרשנותך". 

יו"ר המפלגה לשעבר, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה כי "ברק היה זה שחיסל את מפלגת העבודה ופילג אותה, והביא אותה למצב של אפס עד ארבעה מנדטים בסקרים בהתעקשותו לדבוק בנתניהו". באירוע שבתרבות ברמת אביב הוסיפה יחימוביץ': "איני מזלזלת באינטליגנציה שלו ובתרומתו למדינה, אבל לבוא מהמושב המרופד ולקרוא למרי אזרחי זו אינה סיטואציה שמעוררת אמון".

גם בימין התייחסו בלעג לנאומו של ברק בשבוע שעבר. בהודעת הליכוד נאמר כי "אהוד ברק, שמבקש בפעם המי יודע כמה לחזור לעמדת המושיע של השמאל, הוא פוליטיקאי וראש ממשלה כושל שמחפש את דרכו חזרה לפוליטיקה. זו הסיבה לכך שהוא מנסה להישאר בתודעה הציבורית בכל מחיר, כולל אמירות הסותרות לחלוטין את דבריו כשישב סביב שולחן הממשלה. אז הרעיף על ראש הממשלה דברי שבח. לא מדובר כאן באידיאולוגיה אלא בכיסאולוגיה".

ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) מתח ביקורת על נאומיהם של ברק ומשה (בוגי) יעלון בכנס הרצליה ואמר: "אסופת הגנרלים המתאספים להחליף ממשלה נבחרת ב'מחאה עממית'? זה באמת נשמע כמו ניצני פאשיזם".

יו"ר התנועה ציפי לבני קראה אתמול לנתניהו לערוך משאל עם כדי לקבוע האם ישראל מעוניינת לקדם את חזון שתי המדינות. "נתניהו מקפיא את הבנייה, אבל מפחד לומר זאת. נתניהו אומר שתי מדינות, אבל מפחד להתקדם לשם בגלל בנט. לכן אני רוצה משאל עם עכשיו שנדע אם הולכים לישראל יהודית ודמוקרטית או ישראל יהודית ולא דמוקרטית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ