הממשלה אישרה העברת 82 מיליון שקל להתנחלויות

האישור ניתן תחילה להחלטה להעביר 72 מיליון שקלים על רקע "מציאות ביטחונית ייחודית שחווים היישובים הישראליים ביהודה ושומרון". השר כץ הודיע בדיון על תוספת של 10 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההתנחלות מעלה רחבעם, בשנה שעברה
ההתנחלות מעלה רחבעם, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

הממשלה אישרה היום (ראשון) העברה של 82 מיליון שקלים להתנחלויות, לאחר ששר התחבורה הודיע על תוספת של 10 מיליון שקלים ל-72 מיליון שקלים שהועברו כתוספת תקציבית בגין "המצב הביטחוני". הסכום מתווסף ל-340 מיליון השקלים עליהם הוסכם בהסכם הקואליציוני בין הבית היהודי לליכוד לאחר הבחירות בשנה שעברה.

לפי נוסח ההחלטה, "היישובים הישראליים ביהודה ושומרון חווים מציאות ביטחונית ייחודית על בסיס יומיומי בשל מיקומם הגיאוגרפי ומרקם החיים באזור. החל מראשית חודש אוקטובר 2015 חלה הסלמה במצב הביטחוני באזור יהודה שומרון בעקבות גל פיגועי טרור ופעולות חבלניות נוספות. להסלמה הביטחונית השפעות במגוון תחומי חיים, לרבות השפעות פסיכולוגיות וסוציאליות ופגיעה כלכלית בעסקים המחייבות מענים ושירותים ייחודיים".

הכסף יועבר להתנחלויות מתקציבים שונים. בין היתר יינתן מענק חד פעמי מיוחד של משרד הפנים לרשויות המקומיות בגובה 15 מיליון שקלים, לפי קריטריונים שנתפרו בעבר ל"מענקים ביטחוניים". עשרה מיליון שקלים יועברו ממשרד החקלאות לצורך הסבת מבנים למבני קבע ושיפוץ מבני ציבור בישובים כפריים, 12 מיליון שקלים ישמשו להקמתם והפעלתם של מרכזי חוסן, והם יועברו ממשרד החינוך, האוצר, הרווחה והבריאות. תקציבים נוספים ישמשו לתגבור פעילויות רווחה וטיפול בנוער במצבי סיכון, ולסיוע לעסקים קטנים שנפגעו מהמצב הביטחוני.

במהלך ישיבת הממשלה הודיע השר ישראל כץ כי הוא מתכוון להוסיף סכום של 10 מיליון שקלים נוספים למענק המקורי להתנחלויות. פקיד בכיר בירושלים שהשתתף בישיבה אמר כי שר הפנים אריה דרעי אמר בישיבה כי הוא בדק את מצב המועצות האזוריות בהתנחלויות ווידא שהכספים שנכללים במענק יופנו לצרכים אמיתיים ולא לצרכים פוליטיים.

לקראת ההצבעה אמר אמש ח"כ איציק שמולי כי מדובר בהחלטה מקוממת. "בזמן שעיירות הפיתוח צועדות לירושלים בגלל הזנחה פושעת של הממשלה, מזרימים עשרות מיליוני שקלים להתנחלויות", אמר. ח"כ סתיו שפיר אמרה בעניין כי היא "מתביישת בשביל השרים והח"כים בקואליציה, שמדברים פעם אחר פעם בשם הפריפריה, אך כשמגיע רגע ההחלטה הם גוזלים את התקציבים של הפריפריה כדי לדאוג רק לחברים שלהם".

באוגוסט אישרה הממשלה את העברתם של 340 מיליון שקל ממשרד התחבורה וממשרד הביטחון להתנחלויות, כחלק מתקציב המדינה לשנים 2016-2015. בהחלטה הוגדרו 14 פרמטרים לאן יוקצה הכסף, בהם תכנון וביצוע כבישים ובטיחות בדרכים, פיתוח שמורות טבע, כבישי גישה, תיירות, מענקים ביטחוניים לרשויות המקומיות, מבני ציבור, כפרי סטודנטים והעתקת פנימיות הפועלות במבנים יבילים למבני קבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ