יו"ר ועדת החוקה על חוק העמותות: חברי הפרלמנט האירופי מדקלמים מסרים שקיבלו מהעמותות

ח"כ ניסן סלומינסקי תקף את המכתב שהעבירו ראשי סיעות בפרלמנט לריבלין וטען כי הם "לא מבינים על מה הם מדברים". מחר יוחלט אם להחיל את חוק העמותות גם על תרומות מגורמים פרטיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו״ר ועדת החוקה של הכנסת, ח״כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), מתח ביקורת חריפה על מכתבם של ראשי ארבע סיעות בפרלמנט האירופי לנשיא המדינה ראובן ריבלין ולפיו חקיקת חוק העמותות אותו הוא מקדם תוביל לפגיעה ביחסי ישראל עם האיחוד האירופי. במכתבם הביעו הבכירים דאגה מאיומים ולחץ המופעלים על נציגי העמותות. לדברי סלומינסקי, ״החברים המכובדים מהפרלמנט האירופי לא מבינים על מה הם מדברים והם פשוט מדקלמים מה שהארגונים בארץ מסבירים להם", אמר. "הרי אנחנו לא עוצרים את הכספים לעמותות האלה, אלא בסך הכל רוצים שקיפות. קשה לי לדמיין שלחברי האיחוד האירופי, שהדמוקרטיה עומדת מול עיניהם, יש בעיה עם שקיפות״.

משרד המשפטים מצא כי 25 מבין 27 הארגונים עליהם יחול החוק הם ארגוני זכויות אדם המזוהים עם השמאל. אלא שלדברי סלומינסקי, אחוז ניכר מארגונים אלה אינם עוסקים בזכויות אדם: ״בתוך הגופים המדוברים ישנם גם גופים שאין להם קשר מקרי אפילו לזכויות אדם. אלא אם כן רצח או הפקרת חיילים זה זכויות אדם. אם שוברים שתיקה הוא ארגון זכויות אדם, אז בסדר. אבל גם ארגונים קיצוניים יותר מקבלים כספים מרמאללה. אם זכויות אדם זה להלשין על מי שמוכר קרקע כדי שיהרגו אותו, או לחלץ מחיילי צה"ל סודות, אני לא יודע מה זה זכויות אדם״.

ח"כ ניסן סלומינסקי בוועדת החוקה, החודשצילום: אוליבייה פיטוסי

בהתייחסו למכתב ראשי הסיעות אמר סלומינסקי כי נציגי השגרירויות השונות לא ביקשו עד היום להתייצב בפני הוועדה כדי להציג את הביקורת שיש להם על הנוסח המוקדם. ״אם הם רוצים לבוא ולדבר הם עדיין יכולים לעשות זאת. אם יגיעו לוועדה, הם יבינו שהחוק מדבר רק על שקיפות ולא מדבר על דברים אחרים. הם עוד יגידו תודה״. בדיון האחרון ישבה באולם הוועדה נציגת שגרירות הולנד, אך היא ביקשה שלא לדבר במהלכו. 

מחר (יום שני) צפויה ועדת החוקה להתכנס כדי להחליט סופית אם להחיל את החוק גם על עמותות שמקבלות את עיקר תרומתן מתורמים פרטיים זרים. להערכתו של סלומינסקי הנוסח הזה, שיכלול גם עמותות ימין רבות, לא ייאושר בסופו של דבר. בנוסח הנוכחי, יחייב החוק עמותות המקבלות את מרבית המימון שלהן מממשלות זרות להצהיר על כך בפרסומים רשמיים.  

במקביל, חרף בקשתו של ראש הממשלה למחוק את הסעיף המאלץ נציגי עמותות לענוד תג בישיבות הכנסת ובמשרי הממשלה השונים, סלומינסקי מבהיר כי הוא עשוי לשבץ את חובת התיוג כפי שהיא מופיעה בנוסח שהגיש ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ (הבית היהודי) בנוסח הסופי.״עוד לא גמרתי בדעתי אם ללכת על זה או לא. אנחנו עצמאיים לחלוטין בנושא הזה. זה נכון שיש לחץ מבצלאל (סמוטריץ׳) בנושא והוא בוודאי היה רוצה שזה ייכנס לחוק הסופי״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ