דוברו של הרצוג: "מתנחלים בנו בריכות על חשבון דם ילדים שנרצחים"; יו"ר האופוזיציה התנער

עופר נוימן כתב בפייסבוק שלו כי המתנחלים הם "חלאות" ו"רוצחים שפלים". יו"ר האופוזיציה כתב שהפוסט "שגוי מאוד" ובתגובה צעירי העבודה השתלחו בו. סלומינסקי: האיש הזה צריך לשבת בכלא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עופר נוימן, דוברו של יו"ר האופוזיציה , חולל מהומה כשכינה בפוסט בפייסבוק את ציבור המתנחלים "חלאות" וציין כי הם "בנו בריכות על חשבון הדם של הילדים שנרצחים". הרצוג התנער מדבריו, כינה את הפוסט "שגוי מאוד" וזימן את נוימן לשיחת נזיפה.

בפוסט, שנכתב בעקבות צפיה , כתב נוימן בין היתר, כי "החלאות שמחריבים לנו את העתיד ניצחו בלי מאבק. אף אחד לא עמד מולם. חשבו שהם משוגעים. צחקו עליהם. והם עשו בהמון כוח ונחישות את הזוועה. את ההתעללות הבוטה בסיכוי שלנו לא למות כאן. לקחו באלימות את התקוות שלנו. רמסו ברגליים גסות את המוסר היהודי. את הציונות שבנתה את התקומה שלנו כאן. בנו בתים על חשבון הדם של החברים שלנו. בנו בריכות על חשבון הדם של הילדים שנרצחים. בנו בתי קברות כי לא אכפת להם שאחרים נקברים". נוימן כתב עוד כי "מי זו דניאלה וייס? מי זה הרב לוינגר? למה לעזאזל האנשים הפסיכים האלה ראויים להנהיג ציבור? למה מישהו לא היה אמיץ וחזק מספיק לשים אותם בכלא? מה הם נלסון מנדלה? איזה בסיס מוסרי מעוות גרם לכך שהאנשים האלה יכלו לצעוד בשביל לעבר המוות של אלפי ישראלים בלי שאף אחד יגיד להם, הגזמתם! אתם רוצחים שפלים. מקומכם בכלא!".

הרצוג מיהר להתנער מהפוסט שכתב דוברו. "הפוסט של עופר נוימן, הדובר שלי, הוא ביקורתי מאוד, בוטה מאוד ושגוי מאוד כי הוא מייצר הכללה שאיני מוכן לקבל ומשתמש בדימויים שאסור לנו בשום פנים ואופן להשתמש בהם". הוא הוסיף כי, "גם אם יש לנו ביקורת על מנהיגות המתנחלים הם לעולם היו ויהיו אחים שלנו וחלק ממשפחתנו המורחבת".

גם חברי הבית היהודי מתחו ביקורת חריפה על הדברים. שר החקלאות, אורי אריאל, אמר כי, "פעם תנועת העבודה ראו בהתיישבות ערך, הקימו ישובים והבטיחו את פיתוחם. כיום חברי המפלגה וגם עוזריה מייצרים שנאה כמו קיצוני מר"צ ושלום עכשיו". ואילו ח"כ ניסן סלומינסקי תקף את נוימן בגל"צ ואמר, "יכול להיות שהוא פסיכופת ושצריך לאשפז אותו - וזה לדון אותו לכף זכות. האיש הזה צריך לשבת בבית סוהר. זו הסתה מטורפת".

בעקבות הסערה שחוללו הדברים ערך נוימן מחדש את הפוסט בפייסבוק, ופרסם במקביל הודעת הבהרה מטעמו. "חזרתי הביתה בסערת רגשות וכתבתי את מה שאסור לכתוב בסערת רגשות. יש לי ביקורת גדולה על מנהיגות המתנחלים, אבל השפה, הטון והתיאורים היו מוגזמים ומיותרים לגמרי. הם פגעו בהם והם פגעו גם באיש היקר שאני עובד לצידו ואני מצטער על כך. כולנו בני אדם. כולנו טועים. זו היתה טעות שלי".

צעירי העבודה חבטו בהרצוג ברשת ואמרו כי הוא מעדיף לנזוף בדוברו האישי בפייסבוק, מאשר לתקוף את נתניהו והחרדים. בצעד יוצא דופן, תקפו רבים מצעירי מפלגת העבודה את היו"ר הרצוג בעקבות התנערותו מנוימן ומהפוסט שכתב. הצעירים האשימו את הרצוג שבחר לתקוף את דוברו בעמוד הפייסבוק, עמוד שממנו נעדרת ביקורת משמעותית על ראש הממשלה בפרשת ביבי טורס, על ההעברות התקציביות לחרדים ולמתנחלים ועל השתלטות נתניהו על שוק התקשורת בישראל. 

מקור במפלגה טען שהכתישה של הרצוג היא חלק מתחושת מיאוס של הדור הצעיר מן ההנהגה הנוכחית במפלגה. יו"ר המשמרת הצעירה, אורי קידר, תקף את הרצוג בפייסבוק: "עופר הביע דעה חדה, ברורה ובועטת שכללה גם ניסוחים שלא אהבתי... מתי בפעם האחרונה אתה הבעת דעה כזו?מתי נשמע את העמדה שלך באופן ברור וחד משמעי? מתי תפסיק לחשוב מה מצפים ממך ותבחר להנהיג ולא להגרר? עופר אולי לא ניסח טוב את מה שכתב, אבל הוא הביע עמדה ברורה ועקרונית. כשאתה תעשה את זה נוכל להתווכח על ניסוחים".

דובר המפלגה לשעבר, דניאל הרוש, מתח ביקורת על כך שהרצוג וחברי הכנסת של המפלגה לא גיבו פומבית את נוימן אל מול הביקורת המשתלחת מימין: "אפשר לשתוק בפחדנות ולהמשיך לתת לימין לעשות עוד סיבוב ואפשר לגבות את עופר ובעיקר את מהות דבריו". תמר אוחנה, שהיתה עד לפני שבוע יו"ר המשמרת הצעירה בירושלים, כתבה להרצוג: |סוף סוף מישהו מביע דעה חריפה ונחרצת בסוגיה כל כך משמעותית. הגיע הזמן שגם אתה וגם המפלגה תשמיעו אמירות נחרצות מסוג זה ותפעלו כדי לקדם אותן". קודמה בתפקיד, מרטין וילר כתב להרצוג: "מימי לא ראיתי דבר כזה, שבוס מפרסם בפייסבוק שלו פוסט בו הוא מספר לציבור שנזף בדוברו האישי. אתה מוכן להקריב את כבודו של הדובר המסור והנאמן שלך מתוך רצון לשאת חן בעיני קבוצות פוליטיות. זה נמוך מאוד, ובעיקר לא יעזור לשיקום תדמיתך החבוטה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ