ועדת האתיקה קנסה את יאיר לפיד לאחר שנעדר מעשרות ישיבות בכנסת

הוועדה קבעה שהח"כ, שאמר כי עסק במאבק ב-BDS, לא הציג הסבר מספק להיעדרותו מ-32 ישיבות מתוך 75: "מי שרוצה לשרת המדינה כדיפלומט מוזמן להצטרף לקורס צוערים במשרד החוץ"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת האתיקה בכנסת החליטה היום (שני) לקנוס את יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, לאחר שנעדר מ-32 ישיבות בכנסת מתוך 75 הישיבות שהתקיימו בכנס החורף החולף. חברי הוועדה קבעו שלפיד לא הציג הצדק סביר להיעדרותו והורו על שלילת שכר של ארבעה ימים ממשכורתו (כ-6,000 שקלים). לפיד הוא הח"כ היחיד שנקנס בגין היעדרותו מהישיבות.

בנוסף, הוועדה הזהירה את ח"כ טאלב אבו עראר מהרשימה המשותפת לאחר שנעדר שתי ישיבות מעל המותר, אך סיפק אישורים רפואיים להיעדרויותיו וניקתה את ח"כ מיקי רוזנטל, שנעדר תקופה דומה, לאחר שהציג אישורים רפואיים להיעדרותו.

לפיד במתחם שרונה בתל אביב, לפני כעשרה ימיםצילום: עופר וקנין

על פי התקנון, הח"כים יכולים היו להעדר מ-24 ישיבות בכנס החורף החולף. לפיד כתב לוועדה שהעדיף לנצל את זמנו למאבק על תדמיתה של ישראל בעולם מאשר ליטול חלק בדיוני הוועדות והמליאה. לדבריו, "אני רואה חשיבות עליונה בהגנה על מדינת ישראל ובייצוגה בזירה הבינלאומית, בעיקר נוכח עליית פעילות תנועת ה-BDS שמנסה לפגוע בישראל. בהתאם לזאת נתבקשתי להופיע בפורומים בינלאומיים רבים ולייצג את מדינת ישראל מול תופעות הדה לגיטימציה בעולם".

לדברי לפיד, "נפגשתי עם שורה של שרי חוץ אירופאים, נאמתי בהפגנה נגד מועצת זכויות האדם של האו"ם ועוד. שליחות זאת דורשת הופעות בזירה הבינלאומית ועל כן באותם זמנים נדרשתי להעדר מישיבות הכנסת. אני מצר על כך, אך אני רואה חשיבות עליונה בהגנה על מדינת ישראל ואזרחיה". אלא שחברי הוועדה הבהירו כי קבעו כבר בעבר כי נסיעות פוליטיות ונסיעות בעניינים ציבוריים לחו"ל מעבר למכסה הקבועה בחוק לא תשמש הצדקה סבירה להיעדרות ח"כים מהמשכן. “בראש ובראשונה מחויב חבר הכנסת לפעילות פרלמנטרית בכנסת, ולכל הפחות בימי פעילות המליאה ובמכסה שנקבעה", נקבע.

ח"כ רחל עזריה (כולנו), החברה בוועדת האתיקה מסרה בהתייחס לעונשו של לפיד כי "חבר כנסת נבחר כדי לשרת את הציבור כחבר כנסת במליאה, בוועדות ובחקיקה. מי שרוצה לשרת את מדינת ישראל כדיפלומט מוזמן להצטרף לקורס צוערים של משרד החוץ. בוועדת האתיקה אנחנו רואים בחומרה היעדרויות מרובות. כיוון שזו הפעם הראשונה שח"כ לפיד מואשם בעודף היעדרויות, העונש הוא קל אך בפעם הבאה נאלץ להעניש בחומרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ