יו"ר הקואליציה פועל להוספת יום דיונים בכנסת ולהקמת עוד שתי ועדות

דוד ביטן הודיע כי הגיע לסיכום עם יו"ר הכנסת על הקמת ועדה לצדק חלוקתי וועדה לניצולי השואה. בכנסת מאשימים את ביטן במהלך ציני שנועד "לייצר ג'וב" לח"כ מיקי זוהר שאיים לפרוש מהכנסת

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו״ר הקואליציה, דוד ביטן (הליכוד), הודיע אתמול (שני) כי בכוונתו לקדם את היוזמה להוספת יום עבודה נוסף לוועדות הכנסת וכי בקרוב יוקמו שתי ועדות חדשות. גורמים בכנסת האשימו את ביטן במהלך ציני שנועד לדבריהם "לייצר ג'וב" לח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שאיים לפרוש מהכנסת אם לא יקבל תפקיד משמעותי יותר.

ביטן הודיע כי הגיע לסיכום עם יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין, על הקמתן של שתי ועדות חדשות: ועדה לעניין צדק חלוקתי, שבראשה יעמוד זוהר, וועדה לעניין ניצולי השואה, שבראשה יעמוד נציג האופוזיציה. בתחילת החודש דחה אדלשטיין יוזמה דומה של ביטן להקים ארבע ועדות חדשות, בהן גם ועדה לצעירים וסטודנטים שיועדה לח"כ אורן חזן (ליכוד).

מימין: דוד ביטן, בנימין נתניהו וצחי הנגבי בישיבת סיעת הליכוד בכנסת, שלשוםצילום: אוליבייה פיטוסי

ביטן דוחה את הטענות נגדו. "זה פותר לי בעיה פוליטית, אבל תמיד הייתי בעד הקמת ועדות. לדעתי, כדי לקדם נושא כמו שצריך אפשר לפעול רק במסגרת ועדה שתוקם בנושא״. בסביבתו של יו"ר הכנסת הבהירו אתמול שהוא שוקל לאשר את הקמת שתי הוועדות החדשות לזמן מוגבל בלבד.

במכון הישראלי לדמוקרטיה אמרו כי הגדלת מספר הוועדות תוביל לכך שכמות החברים בכל ועדה תגדל וכתוצאה מכך העומס על הח"כים רק יגבר. לדברי ד"ר חן פרידברג, מומחית בעבודת הכנסת, "בכדי לשפר את עבודת הוועדות, חיוני להפחית את מספרן מכיוון שח"כים, בעיקר מהקואליציה, חברים בשלוש ועדות בממוצע ולעתים אף בארבע וחמש".

ד"ר פרידברג הוסיפה כי ניתן להפחית את העומס על ידי הגדלת מספר חברי הכנסת, הגבלה של מספר השרים בממשלה או על ידי החלת החוק הנורבגי במלואו. בעניין הוספת יום עבודה נוסף ציינה פרידברג כי מדובר בצעד מבורך, מכיוון שכיום "רוב הדיונים מתקיימים בו-זמנית, כך שבממוצע נוכחים בדיונים שניים או שלושה חברי כנסת והוספת יום עבודה נוסף, תגדיל את פריסת הדיונים".

כיום, ועדות הכנסת מקיימות דיונים בימים שני עד רביעי בלבד. ביטן אמר שהוספת יום נוסף לדיוני הוועדות, מהלך שמותנה באישור יו״ר הכנסת, תשפר את יכולתן של הוועדות לתפקד, ותסייע להן לקדם נושאים על סדר היום שהן אינן מספיקות להגיע אליהם. עם זאת, בכנסת העריכו שהסיכויים שהח"כים יתייצבו ליום דיונים נוסף שהם אינם מחוייבים בו - אינם גבוהים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ