ארדן: המשטרה לא יוזמת איסוף מידע על שרים וח"כים

השר לביטחון הפנים אמר במליאה כי מעולם לא נחשף למסמך משטרתי שריכז מידע על חברי הכנסת הקודמת. במקביל, הודה כי "היה שימוש במידע פנים משטרתי לצרכים אישיים של שוטרים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הגיב היום (רביעי) במליאת הכנסת לפרסומים על גיבושו של מסמך סודי במשטרה שריכז מידע מודיעיני על עשרות חברי הכנסת הקודמת. "אני רוצה להדגיש שאני באופן אישי כשר לביטחון פנים מעולם לא נחשפתי לקיומו של מסמך כזה, לא מכיר אותו ולא יודע מה יש בתוכו", אמר ארדן. "מי שכן נחשף זה היועץ המשפטי, שזה תפקידו ולא תפקידכם. בפגישה מאוד ארוכה וממושכת הוא אמר את הדברים אל מול נציגי המשטרה, הוא הסמיך את עוזרו לכתוב שמשטרת ישראל איננה יוזמת איסוף מידע על שרים או ח"כים".

עוד אמר ארדן: "על פי הנהוג, מידע מהותי המגיע למשטרת ישראל ומעלה חשד לכאורה לפלילים על שר וח"כים מועבר באופן מיידי לפרקליט המדינה וליועמ"ש". לדברי השר, "המסמך הוכן לצורכי בקרה כדי לוודא שאין שום מידע מהותי שמצאו במשטרה שטרם הגיע לידיעת ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל והובא דרכו לידיעת פרקליט המדינה והיועץ המשפטי, שרק הוא מוסמך להחליט על פתיחת חקירה נגד נבחר ציבור".

אלשיך וארדן בסיור בירושלים, החודשצילום: אילן אסייג

בנוסף, ארדן הגיב לפרסום ב"הארץ" ולפיו יותר מ-80% מהשוטרים בתפקידים רגישים השתמשו במידע פנימי לצורך אישי, והודה כי "המשטרה מכירה בכך שהיה שימוש במידע פנים משטרתי לצרכים אישיים של שוטרים".

אלשיך: הדלפת המידע חמורה

במקביל, נפגש היום מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, עם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בלשכתו בכנסת ושוחח עמו על המסמך – זאת לבקשתו של אדלשטיין. בפגישה נכחו גם ניצב מני יצחקי והיועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון. בפגישה אמר אלשיך כי "על המשטרה חל איסור מוחלט ליזום איסוף מידע על נבחרי הציבור". עוד אמר המפכ"ל כי הוא מודע "לרגישות ולפגיעה שנוצרה עקב הפרסום". לדברי אדלשטיין, "יש חשיבות רבה בהוצאת הבהרה רשמית ומסודרת בהקדם, לציבור ולחברי הכנסת, ביחס לרשימה משנת 2014, ולרלוונטיות שלה".

אלשיך סקר בפני אדלשטיין את תהליכי העבודה המחייבים את משטרת ישראל, בהתייחס לחקירות של חברי כנסת ושרים. לדבריו, קיים איסור מוחלט ליזום איסוף מידע על נבחרי ציבור. כמו כן, המשטרה מחויבות לדווח לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה על כל מידע מהותי המתקבל במשטרה ולקבל הנחיות מדויקות כיצד לפעול. 

אלשיך הסביר לאדלשטיין את הרקע להכנת המסמך. לדבריו, "בניגוד לפרסום המגמתי, המסמך מהווה תהליך בקרה פנימי של שנועד לוודא שכל מה שראוי היה לעבור לעיון היועמ"ש ופרקליט המדינה, אכן עבר לעיונם. זאת, על מנת שלא ייווצרו תקלות של מידע שלא הגיע ליעדו ועלול לצוץ בעיתוי מאוחר יותר".   

המפכ"ל אמר כי הוא מצר על כך שהמידע דלף וכי מדובר בעבירה חמורה שמצריכה טיפול מיידי. יו"ר הכנסת קיבל את דברי המפכ"ל, אך עמד על הרגישות הרבה ועל הבעייתיות שנוצרה עקב הדלפת קיומו של מסמך כזה, שכן לכאורה הוא מטיל עננה על כל חברי הכנסת ויוצר תחושה בציבור כאילו עשרות חברי כנסת חשודים בעבירות פליליות. 

מוקדם יותר היום אישרה מליאת הכנסת פה אחד את הצעתה של ח"כ מיכל רוזין (מרצ) לקיים דיון בוועדת הפנים של הכנסת על המחדלים בהתנהלות משטרת ישראל. בעקבות פניית יו"ר הקואליציה, דוד ביטן (הליכוד), הפכה רוזין את הצעתה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא, להצעה לסדר שתידון בוועדת הפנים בימים הקרובים.

לדברי רוזין, "עולה חשש כי אנו עדים להתפתחותה של תרבות ניצול לרעה של הכוח הרב הניתן למשטרה מטעם המדינה. שוטרים בתפקידים רגישים מודים כי הם מנצלים את גישתם למידע המשטרתי לצרכיהם האישיים. במקרה הטוב מדובר במעידות שלא מתיישרות עם האינטרסים של שמירה על הסדר והביטחון של הציבור, ובמקרה הרע מדובר בשחיתות. כך או כך אמון הציבור במשטרה נמצא בשפל".

בתגובה להצעתה של רוזין, אמר ארדן: "לגבי שימוש במידע פנים לצרכים אישיים, מציע לא להתבסס על כל נתון שמתפרסם בתקשורת כאילו הוא תורה מסיני. המשטרה לא מכירה נתון כזה. המשטרה היא ארגון לומד והיא מכירה בכך שהיה שימוש במידע פנים במשטרה לצרכים אישיים של שוטרים, ולכן הופצו החלטות ברורות. התחילו להחתים שוטרים על הצהרות וגם שוטרים הועברו מתפקידם והודחו". 

לדברי רוזין, "חשיפת 'מסמך יצחקי' מהווה עליית מדרגה שמצטרפת למחדלים נוספים ואמירות אומללות של המפכ"ל. נוסף על הכרסום באמון הציבור במשטרת ישראל, ניתנת לו סיבה לפקפק בנבחריו. עם זאת, עלינו לברר את הנסיבות שבהן גובש מסמך אשר מרכז עבירות פליליות לכאורה ומאוחסן כנשק ליום דין בארון המשטרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ