רבנים בציונות הדתית: שקד "נכנעת" לש"ס בוועדה למינוי דיינים

ארגון רבני בית הלל, המזוהים עם המחנה המתון בציונות הדתית, שלח לשרת המשפטים מכתב בו טען כי היא נענית לתכתיבי ש"ס. "מועמדים לדיינות נפסלים בגלל שגישתם אינה מוצאת חן בעיני החרדים"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

התנהלות הבית היהודי בוועדה למינוי דיינים גוררת מתקפה חריגה של רבנים בציונות הדתית נגד חברת הוועדה, שרת המשפטים איילת שקד. "נוצרה מציאות שלא תעלה על הדעת של כניעה לתכתיבי המפלגות החרדיות ונציגי הציבור שלהם", כתבו אתמול (חמישי) ארגון רבני בית הלל, המזוהים עם המחנה המתון בציונות הדתית.

הטענות הן כי שקד, שבכוחה לגבש גוש חוסם בוועדה למינוי דיינים, ואף לגבש רוב בוועדה לטובת מינוי דיינים לערכאות הנמוכות, נוקטת קו פסיבי מול יו"ר הוועדה יובל שטייניץ ומול ש"ס, המטילה וטו על מועמדים המזוהים כציונים או פתוחים-מדי לטעמה. ל"הארץ" נודע, כי כלל לא מתקיים מו"מ על מרבית השמות שש"ס הטילה עליהם וטו, למשל הרב אוריאל לביא (דיין שהתיר אשה עגונה בפסק דין היסטורי, ששקד עצמה העלתה את שמו כמועמד רק לפני מספר שבועות), והרב יאיר בן מנחם.

איילת שקד בישיבת סיעת הבית היהודי, בחודש שעבר. נכנעת לש"ס?צילום: אוליבייה פיטוסי

"איננו מבקשים לנצל את הכוח שניתן לציבור הדתי לאומי בוועדה על מנת לבצע מחטפים", כתבו חברי הוועד המנהל של ארגון רבני בית הלל, במכתב לשקד. "מועמדים לדיינות נפסלים מלהיבחר לא מכיוון שאינם ראויים לתפקיד דיינים, אלא בגלל שגישתם בסוגיות שונות אינה מוצאת חן בעיני החרדים, גישות אותן ניתן לתאר כמקרבות ולא מרחקות, כציוניות ולא כחרדיות. יש להתנגד בחריפות לפסילה כזאת".

שלשום היתה אמורה להתקיים ישיבה של הוועדה למינוי דיינים, אחת משלוש ישיבות שנקבעו כדי להגיע להסכמה על זהותם של שישה דיינים חדשים לערכאה העליונה – בית הדין הרבני הגדול. כינוס הוועדה בוטל, אם כי שתי ישיבות נוספות מתוכננות להתקיים בימים הקרובים. אם הוועדה לא תגיע להסכמות עד 15 ביולי בית הדין יושבת בפועל, שכן בג"ץ הודיע על ביטול מינויים זמניים בתוכו.

חמישה מבין תשעת חברי הוועדה (שקד, שני נציגי לשכת עורכי הדין אפרת רוזנבלט ואשר אקסלרוד, ח"כ רויטל סוויד מהמחנה הציוני וד"ר רחל לבמור) נמנים על הגוש הלא-חרדי. מצב זה עומד להשתנות בסוף אוגוסט עם חילופיה של לבמור. השבוע אמרה שקד ל"הארץ" כי היא מנסה להגיע להסכמות עם ש"ס, ונאבקת על מינוי דיינים פתוחים, וכי בכל מקרה סדר היום של הוועדה תלוי ביו"ר שטייניץ.

משיחות עם חברי הוועדה עולה ספק אם הסחבת במינוי הדיינים תיעצר עד המועד שקבע בג"ץ, 15 ביולי. לדבריהם, ש"ס מעדיפה לא להגיע להסכמות בשלב זה ולהמתין עד אחרי פגרת הקיץ כדי לשפר עמדות בוועדה למינוי דיינים. ל"הארץ" נודע כי מעבר לחילופיה הצפויים של לבמור, ש"ס פועלת בשבועות האחרונים מול ראש הממשלה ומול הבית היהודי בניסיון להביא להחלפתו של שטייניץ ביו"ר מטעמה, השר לשירותי דת, דוד אזולאי. הניסיונות האלה לא צלחו בינתיים. 

במכתבם מציינים חברי וחברות הוועד המנהל של בית הלל כי "הרכבה של הוועדה נכון להיום יוצר מצב ייחודי, אם כי זמני, של רוב דתי לאומי בוועדה. למרות הזדמנות מיוחדת זו שנוצרה, לצערנו בפועל אין היא מנוצלת על מנת להבטיח ייצוג הולם לציבור הדתי לאומי, ובמבחן התוצאה נוצרה מציאות שלא תעלה על הדעת של כניעה לתכתיבי המפלגות החרדיות ונציגי הציבור שלהם". לדבריהם, "מתן אפשרות לעסקנים החרדיים להטיל ווטו על דיינים ראויים, רק בשל עמדותיהם, תפישת עולמם וגישתם תהווה תקדים מסוכן ואומלל. לפיכך, אנו קוראים לך שלא להכתים את כהונתך במשרד המשפטים בתקדים אומלל  ובכותרת כזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ