השרים אישרו: יבוטל האיסור על ילדים מאומצים להיחשף בפומבי

החוק אוסר כיום לפרסם את היותו של אזרח בן מאומץ להוריו בשל רצון לשמור על צנעת הפרט של ההורים הביולוגים והמאמצים. "על הילדים המאומצים נגזרת שתיקה מדכאת", נכתב בהצעת החוק

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

חברי ועדת השרים לחקיקה אישרו היום (ראשון) את ביטול הסעיף בחוק האוסר על אזרחים מאומצים לספר ולפרסם את דבר היותם מאומצים. כיום, כדי שלא לעבור על החוק, אזרחים מאומצים נדרשים להליך ביורוקרטי משפטי מסורבל על  מנת לקבל אישור לפרסם עובדה זו ברבים.

החוק אוסר כיום לפרסם את היותו של אזרח בן מאומץ להוריו, בין השאר בשל רצון לשמור על צנעת הפרט של ההורים הביולוגים וההורים המאמצים. סעיף 34 של חוק אימוץ ילדים, שנחקק בשנות ה-60 ותוקן ב-1981, קובע כי זו עבירה פלילית שעונשה עד שישה חודשי מאסר למאומץ או להורה מאמץ שחושף את העובדה הזאת בפומבי.

את החוק יזמו חברי הכנסת יפעת שאשא־ביטון ואלי אלאלוף (כולנו) והוא מטיל את האחריות לפרסום על האדם המאומץ במקום על בתי המשפט. חברת הכנסת שאשא-ביטון אמרה היום כי "הגיעה השעה לשים סוף להשתקה. לא עוד סתימת פיות. לא נכפה עוד על המאומצים את הבושה". לדבריה, "התיקון מבקש לשים במרכז את טובת הילד, את זכותו לדבר ואת החירות להיות שלם עם זהותו. החוק יאפשר למאומצים לדבר באופן שלם וגלוי על הזהות שלהם ויאפשר להם לחיות את חייהם כפי שהם בוחרים לעשות".

ליאת (בל) סומר, בת מאומצת וממובילות המאבק אמרה כי "זה יום היסטורי עבור המאומצים. סוף סוף נוכל לספר בגאווה על עצמנו, בלי להיחשב למפרים את החוק. יש עוד מאבק גדול על זכויותינו, אך זה בהחלט צעד חשוב במדינה המתגאה בחופש הביטוי".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי היא מבקשת "להתאים את עצמה לעידן הנוכחי ולתקן את העוול לפיו בעוד ילדי בנק הזרע רשאים לספר על עצם היותם, על הילדים המאומצים נגזרת שתיקה מדכאת בחסות החוק". חבר הכנסת אלאלוף, שהניח את הצעת החוק, הוא אב מאמץ בעצמו. את בנו אימץ לפני כ-25 שנה עם אשתו ברומניה, והוא השתמש בחסינותו על מנת לספר שהוא אב מאמץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ