הממשלה אישרה את התוכנית להסדרת הקנאביס הרפואי

תוכניתו של שר הבריאות תסיר מגבלות רבות המכבידות על מעל ל-23 אלף חולים המטופלים: לא תוגבל כמות המגדלים, יגדל מספר הרופאים שיוכלו להעניק מרשם, וניתן יהיה לרכוש את הקנאביס בבתי המרקחת

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

הממשלה אישרה היום את הצעתו של שר הבריאות, יעקב ליצמן, להסדרת תחום הקנאביס הרפואי בישראל. במסגרת תוכניתו של ליצמן יוסרו מגבלות רבות שמכבידות כיום על המטופלים, הרופאים, המגדלים והמשווקים של הצמח. 

עבור החולים המטופלים בקנאביס אמור המתווה החדש לספק כמה בשורות: הראשונה, הכשרת רופאים נוספים כמוסמכים להמליץ על מתן רישיון לקנאביס, מה שאמור לקצר את משך ההמתנה לרופא. השנייה, היא אפשרות לנפק את הצמח לחולים בבתי מרקחת  - על פי מרשם בדומה לכל תכשיר אחר. בתי המרקחת יידרשו לעמוד בתקנות מחמירות של משרד לביטחון פנים, כך גם חברות השינוע שיובילו את החומר לבתי המרקחת.

חלוקת קנאביס רפואי בתל אביב, השנהצילום: רויטרס

הבשורה הנוספת שעולה מן המתווה, אם כי באופן זהיר יותר, היא האפשרות לקצר לחולים את הבירוקרטיה באופן משמעותי ולעבור ממדיניות של רישיונות ולמדיניות של מרשמים. כלומר מצב שבו יידרש החולה למרשם רפואי בלבד כדי לקבל את הצמח מבלי לעבור את שלב הנפקת רישיון השימוש במשרד הבריאות. 

כמו כן, על פי התוכנית החדשה, מספר המגדלים לא יוגבל וכל מי שיעמוד בתקנים של ייצור נאות לתרופות ומוצרי מזון יוכל לקבל רישיון לניהול חברת גידול קנאביס, ייצור מוצרי קנאביס או שינוע קנאביס ותוצריו לבתי מרקחת שיוקמו בכל רחבי הארץ.

התוכנית יוצרת הפרדה בין ארבעה שלבים בתהליך הפקת מוצרי הקנאביס הרפואי — הפיתוח, הגידול, מפעלי הייצור והשיווק. בהתאם לכך, הגידול ייעשה אך ורק במשתלות ייעודיות שיפעלו בנפרד מחוות הגידול וישמש רק למטרה זו ולא למחקר. הייחורים שייצאו מאותן משתלות יועברו לחוות הגידול לצורכי גידול מאסיבי.

השימוש בקנאביס רפואי, שהחל במשורה בשנת 2003, הפך בקצב מהיר למערך שלם, בזמן שעוד ועוד חולים במחלות שונות מוצאים את השימוש בצמח כיעיל, ובמקרים מסוימים אף כאמצעי הטיפול היעיל היחידי עבורם. המערך מבוסס כיום על שמונה חברות גידול קנאביס רפואי אשר מספקות לחולים עשרות רבות של זני צמח שונים המיועדים לטפל בתופעות שונות. הצמח נצרך על ידי החולים באמצעות עישון, אידוי, שמן או עוגיות ובשנים אחרונות מעגל המטופלים בו הולך ומתרחב וכולל גם ילדים הסובלים ממחלות או תסמונות קיצניות. מגדלי הקנאביס ברישיון בישראל פיתחו עם השנים מומחיות והזניקה אותו לתחום תעשייתי מקצועי ברמה העולמית, כולל יכולות מיצוי ושינוי הדומיננטיות של חומרי הצמח הפעילים. המגדלים הם כיום אלה שמגדלים את הצמח, אורזים אותו, מספקים אותו ישירות למטופלים, מתאמים להם את הזן באתם לסימפטומים הרפואיים ומדריכים את המטופלים באשר לשימוש בו.

הצלע הנוספת במשולש כולל את הממסד הרפואי: את רופאי היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר),  וכן את 36 הרופאים, רובם מתחומי הכאב והסרטן, להמליץ ולהגיש בקשה למשרד הבריאות לשימוש בצמח עבור חוליהם. אל מול מגמת ההתרחבות של שימוש בקנאביס לצרכים רפואים.  מתקיימת מחלוקת מדעית - רפואית, אבל גם משפטית, באשר ליחס של הקהילה הרפואית לשימוש בקנאביס. קשה לרופאים להתכחש לעובדה שצמח מועיל לחלק מטופליהם וחלקם הקטן אף מאמץ אותו בחום. ואולם, העובדה שלא מדובר בתרופה רשומה  - כלומר שאינה הכוללת אישורים ומחקרים  קליניים באר למינונים והשפעות אחידות על מטופלים, מסתייג העולם הרפואי מהשימוש בה. בנוסף, מה שמרתיע את הקהילה הרפואית לא פחות היא העובדה שהקנאביס הוא גם סם פנאי (לא חוקי) מאד מבוקש.  וכך מוצאים עצמם הרופאים בעל כורחם כחיץ בין תחום הלגליזציה ובים התחום הרפואי. 

מערך הקנאביס הרפואי בישראל נולד לפני קצת יותר מעשור וסיפק אישורי שימוש למעטים. כיום הוא כולל כבר 23 אלף רישיונות שימוש בצמח לטיפול במגוון רחב של מחלות ותופעות לוואי בהן כאב, סרטן ומחלות נוירולוגיות, ופוסט טראומה. נושא הסדרת מערך הקנאביס נדון במשרד הבריאות במשך יותר משנתיים, ובשנת 2014 פורסמה אף תוכנית הסדרה שלא מומשה מסיבות שונות.

התוכנית יוצרת הפרדה בין ארבעה שלבים בתהליך הפקת מוצרי הקנאביס הרפואי — הפיתוח, הגידול, מפעלי הייצור והשיווק. בהתאם לכך, הגידול ייעשה אך ורק במשתלות ייעודיות שיפעלו בנפרד מחוות הגידול וישמש רק למטרה זו ולא למחקר. הייחורים שייצאו מאותן משתלות יועברו לחוות הגידול לצורכי גידול מאסיבי.

חוליה נוספת בשרשרת תהיה המפעל שבו יופקו המוצרים, ייארזו ויועברו משם לבית המסחר לקנאביס, האחראי על חלוקת התוצרת לבתי המרקחת ברחבי הארץ ומשם למטופלים המחזיקים ברישיון.

"הממשלה החליטה היום על רפורמה חשובה, עליה הכרזתי לפני מספר חודשים", הצהיר היום (ראשון) ליצמן. "הרפורמה תעשה צדק עם אלפי חולים שזקוקים לקנאביס הרפואי למטרת רפואה בלבד. אין כל סיבה שמי שזקוק לקנאביס מסיבה רפואית יסבול ויעבור מסכת בירוקרטית מיותרת ועל כן יש להביא לשינוי הקיים היום בתחום.

"אני נגד ליגליזציה. שלא תטעו בי", הבהיר ליצמן. "יחד עם ההקלה לאלה הזקוקים לקנאביס רפואי, אנו נחמיר את הפיקוח ונמנע אפשרות לזליגה. והמשטרה תטפל בכך. הקנאביס הרפואי יגיע לאלה הצריכים אותו באמצעות בית המרקחת כמו תרופה, כמו מורפיום וכדומה. נגדיל את רשימת הרופאים המאשרים קנאביס רפואי ונקל על ציבור החולים שסובל".

ליצמן נחשב כמי שתומך בשימוש בקנאביס רפואי ובהקלת הפרוצדורות המכבידות במתקיימות כיום, המערימות קשיים על חולים רבים הנדרשים לטיפול בצמח. החולים – כפי שהוצג ופרסום פעמים רבות בעבר בכלי התקשורת –  נאלצים לעבור מסכת ארוכה, שכוללת בשלב ראשון המתנה של חודשים אורכים עבור רופא מוסמך אשר ראשי להמליץ על מתן קנאביס רפואי, ולאחר מכן לעבור הליכים נוספים במול היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות המעניקה למטופלים את רישיון השימוש  - אותו יש לחדש מדי 3-6 חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ