השרים אישרו: ילדים להורים גרושים לא יעברו אוטומטית לחזקת האם

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק השנויה במחלוקת לביטול חזקת הגיל הרך. עם זאת, המשך קידום הצעת החוק תלוי באישורה של איילת שקד, שבמקביל הודיעה על הקמת ועדה מקצועית בנושא

יהונתן ליס
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
לי ירון

ועדת השרים לחקיקה החליטה להורות היום (ראשון) לקואליציה לתמוך בהצעת החוק השנויה במחלוקת, שיזמה השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל והגיש ח"כ יואב קיש (הליכוד) לביטול חזקת הגיל הרך. ההצעה קובעת שילדים בכל גיל יזכו למשמורת שוויונית של הוריהם, במקרה שההורים לא מגיעים ביניהם להסכמה על חלוקת הנטל ביניהם. על פי החוק הקיים, ילדים עד גיל 6 עוברים אוטומטית למשמורת של האם, אם אין סיבות מיוחדות להחליט אחרת. ההצעה תובא להצבעה במליאה ככל הנראה ביום רביעי הקרוב.

מדובר בנוסח שיקודם במקביל לנוסחת פשרה לשינוי נוסחת חזקת הגיל הרך שמגבשת בימים אלה שרת המשפטים, איילת שקד. הוועדה אישרה את הצעת החוק תוך התנייה שהמשך קידום החוק יהיה בכפוף להסכמות שרי המשפטים, הדתות, הרווחה, הבריאות, ושוויון חברתי, ובתיאום עם משרד האוצר. בנוסף, שקד הודיעה היום כי תוקם ועדה של משרד המשפטים, בכוונה לבחון את יישום המלצות ועדות שניט ושיפמן בעניין חזקת הגיל הרך, מזונות ועוד.

הפגנה נגד התוכנית, מול ביתה של שקד, החודשצילום: דודו בכר

המטרה היא שבתוך ארבעה החודשים ועדת היישום תגיש את מסקנותיה. ככל שלא תושג הסכמה תוך ארבעה חודשים הנושא יחזור לדיון נוסף בוועדת השרים לחקיקה.

מטרת הוועדה שמקימה שקד היא לבחון את יישום המלצות ועדות שניט ושיפמן בעניין חזקת הגיל הרך, מזונות ועוד. ההחלטה להקמת וועדת היישום הגיעה מתוך הבנה שנושא הקשר בין גברים, נשים וילדים רחב יותר מנושא חזקת הגיל הרך, והוא טומן בחובו נושאים נוספים, כמו: כריכת הגט בסוגיות רכושיות, סמכויות בית הדין כבורר, הסכמי קדם נישואין והיחס בין מסקנות הוועדות השונות שהוקמו עד כה. לדברי שקד, כל הנושאים הללו כרוכים אלה באלה והמסקנות צריכות להכיל בתוכן את הטיפול בכל הסוגיות יחד, וכן המלצות לדרכי פעולה.

שקד עצמה הסבירה כי "מדובר בנושא רגיש ורחב מאוד, שיש צורך להגיע להסכמה רחבה לפני ביצוע שינויים בו. הוועדה שהודעתי היום על הקמתה תפעל להגעה למסקנות שיקחו את כל השיקולים הרלוונטיים בחשבון".

השרה גמליאל, שמקדמת את הצעת החוק, בלמה כוונה של שקד להביא את ההצעה לדיון מקדים בפורום ראשי מפלגות הקואליציה. על פי סיכום ביניהן יוקם צוות שרים בו יהיו חברים גמליאל, שקד, דוד אזולאי (ש"ס) ויעקב ליצמן (יהדות התורה) שינסה לגבש תוך ארבעה חודשים הבנות להמשך קידומו של החוק במנותק מהוועדה ששקד הודיעה על הקמתה.

אם תוך ארבעה חודשים לא תמצא פשרה, קיש יוכל לנסות ולקדם מחדש את הנוסח השנוי במחלוקת בוועדת השרים.

חברות כנסת מהקואליציה והאופוזיציה חברו בכנס החורף כדי להפיל הצעה דומה שהעלתה הקואליציה וכעת החוק יובא להצבעה פעם נוספת, ככל הנראה ביום רביעי הקרוב. אל קיש חברו להגשת החוק גם חברי כנסת נוספים מהקואליציה ובהם בצלאל סמוטריץ׳ (הבית היהודי) וטלי פלסקוב (כולנו). בדברי ההסבר להצעה מנמק קיש את הצורך בביטול חזקת הגיל הרך בכך ש״המחקרים העדכניים מלמדים שטובת הילד דורשת משמורת משותפת של שני ההורים גם לאחר הגירושין. ילדים זקוקים בשנות עיצוב האישיות לנוכחות של שתי דמויות ההורים בחייהם והדבר תורם להתפתחותם ולעיצוב נכון של אישיותם. הורות משותפת תואמת גם את עקרון השוויון ואת זכותם של שני ההורים להמשיך ולשמש הורים לילדיהם גם לאחר פירוק התא במשפחתי״.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ