השרים בקבינט לחצו לפתוח בגל בנייה בגדה; נתניהו הודיע כי הממשלה תגבש תוכנית לחיזוק ההתנחלויות

נתניהו הודיע הבוקר כי בעקבות סדרת הפיגועים הממשלה תעביר סיוע נוסף להתנחלויות. במהלך ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אתמול מנע שר הביטחון ליברמן מקציני צה"ל להשיב לשאלות של שר החינוך נפתלי בנט

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) כי בעקבות סדרת הפיגועים האחרונה הממשלה תעביר סיוע נוסף לחיזוק ההתנחלויות בגדה המערבית. "נבצע מאמץ מיוחד לחיזוק היישובים ונביא תוכנית מיוחדת לקרית ארבע בישיבת הממשלה הבאה", אמר נתניהו. "ההנחיה שלי לשרים היא לאגד ולעגן אמצעים בכל המשרדים כדי לעזור ליישובים ביהודה ושומרון". הערב יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לישיבה שנקבעה מראש ושתעסוק בסוגיה אחרת מגל הפיגועים הנוכחי. 

ל"הארץ" נודע כי נתניהו אמר את הדברים הבוקר על רקע לחץ שהפעילו כמה שרים בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אתמול בלילה לצאת לגל בנייה מאסיבי בהתנחלויות בגדה המערבית כתגובה לפיגועים האחרונים. נתניהו אמר לשרים כי יבחן את הנושא. רק לפני שבועיים אישרה הממשלה העברת מענק של 82 מיליון שקלים להתנחלויות בגדה המערבית וזאת בשל מה שהוגדר צרכים שנובעים מהמצב הביטחוני.

נתניהו בישיבת ממשלה, בחודש שעבר
נתניהו בישיבת ממשלה, בחודש שעברצילום: מרק ישראל סלם

ביום שישי, בעקבות הפיגוע בקרית ארבע החליטו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן "לחדש" מכרז לבניית 42 יחידות דיור בקרית ארבע. מדובר במכרז שפורסם בעבר, אך הוקפא בשל העובדה שאף קבלן לא ניגש אליו. מקורבי שר החינוך נפתלי בנט וגורמים נוספים בבית היהודי אמרו במוצאי שבת, לפני ישיבת הקבינט, כי "מדובר במיחזור החלטה ישנה מלפני שנה וחצי".

במהלך ישיבת הקבינט אתמול פרץ עימות בין שר הביטחון אביגדור ליברמן לבין השר בנט. תוך כדי הישיבה פנה בנט לקציני צה"ל שהשתתפו בדיון וביקש לקבל הבהרות בכמה סוגיות. בשלב מסוים הורה ליברמן לקצינים לא להשיב לבנט ולהמשיך לנושא הבא. לפי פקידים בכירים שעודכנו בפרטי האירוע, ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף לליברמן וביקש להתקדם לסעיף הבא בדיון. לפני ישיבת הקבינט השמיעו מקורבי בנט ביקורת חריפה על מה שהגדירו "תגובה רפה" לפיגועים. על העימות בין ליברמן לבנט דווח בראשונה בערוץ 2.

במהלך ישיבת הקבינט עקץ ליברמן כמה פעמים את בנט והאשים אותו בהדלפות. ליברמן אמר כי זוהי ישיבת הקבינט הרביעית שלו והוא מגלה בכל פעם שתכני הדיונים מודלפים. ליברמן התקומם על כך שעוד ביום שישי, יממה לפני ישיבת הקבינט, כבר פרש בנט בתקשורת את תוכנית הפעולה שהוא מציע מול סדרת הפיגועים. "אני לא זוכר שמישהו בממשלה הציע תוכנית לחמש יחידות במתמטיקה לפני שמשרד החינוך הודיע עליה", אמר ליברמן. כמה משרי הממשלה ובהם שר השיכון יואב גלנט הצטרפו לביקורת של ליברמן על בנט ואמרו כי "יש שרים בממשלה שמייצרים תחושת חירום בציבור" ללא כל צורך אמיתי. נתניהו מצידו הוסיף כי "הקבינט הפך דולף כמו מליאת ועדת החוץ והביטחון ואם זה יימשך אני אעבור לקיים דיונים בפורום מצומצם יותר".

ישיבת הקבינט נמשכה כארבע וחצי שעות והסתיימה אחרי השעה שתיים לפנות בוקר. פקידים בכירים בירושלים אמרו כי במהלך הישיבה הוחלט כי מהיום והלאה מערכת הביטחון תפעל כדי למנוע העברת קצבאות מהרשות הפלסטינית למשפחות מחבלים. המשפחה הראשונה מממנה תנסה ישראל למנוע את קבלת הקצבה היא משפחת המחבל שביצע את הפיגוע בקריית-ארבע. כמו כן הוחלט לפתוח בחקירה מיידית נגד משפחות מחבלים שמביעות תמיכה במעשי בניהן. החלטה נוספת היתה להאיץ הריסת מאות מבנים של פלסטינים שנבנו באופן לא חוקי בשטחי C בגדה המערבית – בתחילה באזור דרום הר חברון ממנו יצא המחבל.

"אנחנו במאבק מתמשך נגד הטרור. במאבק הזה היו עליות וירידות", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר. "אנחנו מפעילים אמצעים מגוונים רבים, כולל אמצעים תקיפים שלא הפעלנו בעבר. המכלול הזה כולל כתר על כל נפת חברון, שבע מאות אלף איש; שלילת כל היתרי העבודה מהכפר בני נעים, הכפר שממנו יצאו ששה מפגעים; תגבור כוחות מסיבי, תוספת של שני גדודים עם דגש לפעולה לאורך הצירים; חקירה אוטומטית של כל בן משפחה של מרצח או מפגע ועצירתם בהתאם למעורבותם; אנחנו נותנים גיבוי מלא לצה"ל, לשב"כ ולזרועות הביטחון".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ