ליברמן מינה שני שרים לשעבר מישראל ביתנו לתפקידי יו"רים בתעשיות הביטחוניות

שר החקלאות לשעבר יאיר שמיר ישמש יו"ר התעשייה האווירית, תפקיד שבו כיהן בעבר במשך במשך שש שנים. השר לביטחון פנים לשעבר יצחק אהרונוביץ' ימונה ליו"ר התעשייה הצבאית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן (במרכז) עם אהרונוביץ' (מימין) ושמיר בהרמת כוסית של ישראל ביתנו, ב-2014
ליברמן (במרכז) עם אהרונוביץ' (מימין) ושמיר בהרמת כוסית של ישראל ביתנו, ב-2014צילום: אמיל סלמן
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון אביגדור ליברמן מינה בצהריים (שני) שני שרים לשעבר ממפלגתו, ישראל ביתנו, לתפקידי יושבי ראש בתעשיות הביטחוניות. שר החקלאות לשעבר יאיר שמיר ישמש יו"ר התעשייה האווירית, ואילו השר לביטחון פנים לשעבר יצחק אהרונוביץ' יהיה יו"ר התעשייה הצבאית.

לשכת ליברמן מסרה כי ההחלטה התקבלה יחד עם שר האוצר משה כחלון. "מדובר באנשים המתאימים ביותר לתפקידים הללו והם יצעידו את החברות שבראשן יעמדו קדימה", נמסר בהודעת הלשכה.

שמיר כבר שימש כיו"ר התעשייה האווירית בשנים 2005-2011. בתקופת כהונתו פורסם בין היתר כי התעשייה האווירית תמכור לרוסיה שלושה מל"טים במחיר של 50 מיליון דולר עם אופציה לרכישה נוספת. בראיון לדה מרקר התייחס שמיר לעצם הייצוא הביטחוני לרוסיה ואמר כי "היחסים עם רוסיה לא ברורים לחלוטין ואני בדעה שצריך לטפח אותם. רוסיה היא מעצמה ואי אפשר להתעלם ממנה".

אהרונוביץ' שימש בעבר כסגן המפכ"ל. בפוליטיקה שימש בין היתר כשר לביטחון פנים וכשר התיירות עד שבינואר אשתקד הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים. בשנים 2004-2005 שימש כמנכ"ל חברת התחבורה דן.

התעשייה הצבאית נמצאת כעת בהליך הפרטה שנחתם ב-2014 בין הממשלה, הנהלת תעש, וההסתדרות. התעשייה האווירית נחשבת לאחת מהתעשיות הביטחוניות המובילות בישראל, אך בשנה האחרונה סיימה עם רווח נקי נמוך של כשמונה מיליון דולר בלבד, ירידה של כ-67% לעומת השנה החולפת לה. במאי פורסם כי יו"ר התעשייה האווירית, רפי מאור, הודיע על כוונתו לפרוש מתפקידו בעקבות בדיקת רשות החברות הממשלתיות על התנהלותו.

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) אמר בתגובה: "השרים לשעבר יאיר שמיר ויצחק אהרונוביץ הם אנשים מנוסים וראויים, אבל הם גם שני שרים לשעבר שתחת אחריותם בוצעו על ידי אנשי ישראל ביתנו מעשים שבגינם המליצה המשטרה להגיש כתבי אישום פליליים. המינויים הללו בעייתיים לא בגלל יכולותיהם, אלא בגלל החקירות שמתנהלות היום במשרדיהם, ובשל התחושה שאצל ליברמן אין מתנות חינם וכי הוא מנסה לקנות באמצעות המינויים הללו את שתיקתם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ