התנגדות רחבה בכנסת ובמערכת המשפטית לחוק שימנע מח"כים לעתור לבג"ץ

אל שרת המשפטים שקד הצטרפו היום היועץ המשפטי לכנסת ונשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אשר גרוניס. יוזם ההצעה ח"כ קיש: הכנסת נפגעת כאשר מאבק פרלמנטרי שנכשל עובר לבג"ץ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

היועץ המשפטי לכנסת, נציגי משרד המשפטים ונשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס הבהירו הבוקר (שני) כי הם מתנגדים לשינוי חוק יסוד: הכנסת, כך שיאסור על ח"כים לעתור לבג"ץ נגד החלטות שקיבלה הכנסת. שרת המשפטים, איילת שקד, הודיעה אתמול על התנגדותה למהלך וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד לו, כפי שהבהיר לאחרונה יו"ר הקואליציה דוד ביטן.

בדיון שקיימה ועדת הכנסת הבהיר היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, כי הוא מתנגד למהלך. לדבריו, הוא שוחח בנושא גם השופט בדימוס גרוניס וזה אמר לו כי גם הוא מתנגד. זאת, על אף שהצעת החוק נרקמה בעקבות ביקורת שמתח בעבר גרוניס עצמו על עתירותיהם של ח"כים. "דיברתי איתו (עם גרוניס) והוא ביקש ממני להבהיר את הדברים כי משתמשים בשמו בדיון הזה. הוא מסתייג מהעניין כתופעה. חלק מהעתירות פוגעות במעמד הכנסת. אבל באותה מידה הוא מתנגד לעיגון של מגבלה כזאת בחקיקה".

מליאת הכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

שר המשפטים לשעבר, משה נסים, אמר בדיון כי הוא דווקא תומך בקידום הצעת החוק, אם הח"כים לא יגיעו ביניהם להבנות שימנעו עתירות לבג"ץ ללא חקיקה. "הכנסת היא בית הנבחרים, היא גם בית המחוקקים והיא המפקד העליון של הממשלה הזקוקה לאמון הכנסת וחייבת לפעול לפי חוקיה והוא הדין לגבי הרשות השופטת", אמר נסים. הוא הוסיף כי ח"כ שפונה לבג"ץ מצפה שהרשות השופטת "תתן פקודה למפקד שלה".

יוזם הצעת החוק, ח"כ יואב קיש (ליכוד), העומד גם בראש ועדת החוקה, אמר כי היא שומרת על כבוד הכנסת ותחזק את עקרון הפרדת הרשויות. "יש פגיעה בכנסת בזה שאנחנו, הח"כים, עושים מאבק פרלמנטרי ואם נכשלים לוקחים את המאבק לבג"ץ. הכנסת היא לא 'תת-ועדת בג"ץ'. החוק לא ימנע הגשת בג"ץ נגד הממשלה או כזה שנוגע לנושא פרטי, אלא בדבר הבסיסי ביותר: הגשת בג"ץ בנושא ציבורי לאחר שהכנסת אמרה את דברה".

ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) הוצא מהדיון לאחר שהתעמת עם קיש ואמר לו כי הפרוצדורה עקומה. "אתם באים לקדם את החוק כוועדת הכנסת - תתכבד ותגיש אותה כהצעה פרטית". אלא שינון הבהיר מנגד שאם הוועדה תחליט שיש מקום להוסיף ולקדם את החוק - ועדת הכנסת עצמה היא הגוף המוסמך להגיש את ההצעה.

השופט בדימוס אשר גרוניס בבית המשפט העליוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) מתחה ביקורת חריפה על החוק: "החוק יוביל לסתימת הפה של ח"כים, לרוב מהאופוזיציה, שיעתרו נגד חקיקה שאיננה חוקתית ולכבול את ידי בג"ץ. אתה רוצה למנוע מבג"ץ כל יכולת לשנות חקיקה של הכנסת". גם ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד הודיע על התנגדותו. "חבר כנסת שרוצה לעורר דיון ציבורי, צריך לעשות זאת בכנסת, בתקשורת ובכל זירה אפשרית. יש לי ביקורת על בית המשפט העליון, על מידת האיזון ועל שיטת שיבוץ השופטים. הצעת חוק זאת באה מאותו מקום של ביקורת אבל היא לא הדבר הנכון".

ח״כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) צידד בחקיקה. "בית המשפט העליון איננו הזירה לקיום דיונים ציבוריים. על אף שאני מבין את האופוזיציה שהרוב הדורסני רומס את זכויות המיעוט, אנחנו צריכים לחזק את הפרלמנט ולהלחם כאן. ולא לתת את ההכרעה לאנשים שלא נבחרו על ידי הציבור". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ