הכנסת אישרה את חוק העמותות בקריאה שלישית בתום דיון מרתוני

החוק השנוי במחלוקת התקבל ברוב של 57 ח"כים לעומת 48. הוא מחייב עמותות הנתמכות על ידי מדינות זרות לפרסם את מקורות המימון שלהן. שרת המשפטים: "מעכשיו לא נוריד את הראש"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד משוחחת עם לפיד במליאה, הערב. יו"ר יש עתיד לא השתתף בהצבעה

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שני) בקריאה שנייה ושלישית את חוק העמותות ברוב של 57 חברי כנסת לעומת 48. החוק, שיזמה שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) וזכה לתמיכת ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחייב ארגוני זכויות אדם שמרבית תקציבם מבוסס על תרומות ממדינות זרות להצהיר על כך בפני רשם העמותות ולציין זאת בפרסומיהם הרשמיים. 

ראש הממשלה אמר בתום ההצבעה: "אישרנו הערב בכנסת את חוק העמותות. מטרת החוק היא למנוע מצב אבסורדי שבו מדינות זרות מתערבות בענייניה הפנימיים של ישראל באמצעות מימון עמותות ומבלי שהציבור בישראל בכלל מודע לכך. בניגוד לטענות משמאל, אישור החוק יביא להגברת השקיפות, יתרום ליצירת שיח שמשקף נכוחה את דעת הקהל בישראל ויחזק את הדמוקרטיה".

ראש הממשלה נתניהו והשרים ישראל כץ וגלעד ארדן במליאת הכנסת, הערבצילום: ליאור מזרחי

החוק שאושר הוא נוסח מעודן בהשוואה להצעה המקורית. בין היתר הוחלט שהחוק לא יחול רטרואקטיבית, אלא רק על תרומות שיתקבלו בעמותות החל בינואר 2017. על פי החוק, הדיווח הראשון לרשם העמותות ייעשה רק שנה וחצי מאוחר יותר. על פי הנוסח הסופי של החוק, עמותות אלה יחויבו לדווח על התרומות ומקורן לרשם העמותות, ואילו הרשם יחויב בפרסום רשימה של עמותות אלו באתרו.

במקביל, העמותות יחויבו לציין עובדה זו בפרסומים שונים שלהן ובמכתבים לנבחרי ציבור או לעובדי ציבור. כשמדובר בדין וחשבון המפורסם על ידי העמותה לציבור, תהיה חובה לציין גם כי ניתן לראות את שמות הישויות המדיניות הזרות באתר האינטרנט של רשם העמותות. עמותות שלא יעמדו בדרישות החוק ייקנסו ב–29,200 שקלים.

שקד: אני שרה עם אידיאולוגיה

בעקבות דין ודברים עם משרד המשפטים הוחלט לבטל את הסעיף שחייב את נציגי העמותות לענוד תגים מזהים בישיבות בכנסת ובמשרדי הממשלה. נציגי העמותות גם לא יחויבו להצהיר בפתח כל דיון על זהות המדינות התורמות להן, אך עליהם לעשות זאת בעת ההרשמה לדיון. הנציגים יחויבו להשיב לשאלות ח"כים בנושא, אם יהיו כאלה.

מליאת הכנסת הקדישה את כל סדר יומה לאישור החוק. בזה אחר זה האשימו חברי האופוזיציה את הממשלה ברדיפה של ארגוני זכויות אדם, בניסיון לבייש את נציגיהם בדיונים פומביים ובמהלך יזום להשתקת ביקורת לגיטימית על התנהלותה. ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הזהירה מפני הפגיעה שתיגרם לישראל בעולם כתוצאה מחקיקת החוק. "אם מדברים על עוינות לישראל, החוק הזה הוא שפוגע במדינת ישראל בעולם. הוא זה שמוציא את דיבתנו רעה יותר מכל עמותה שצריכה לומר שהיא מקבלת כסף מממשלות זרות", אמרה.

השרה שקד סיכמה את הדיון, שארך כשש שעות, כשהקריאה את התקציבים שהעבירו בשנה החולפת מדינות זרות לכמה מעמותות השמאל. "תארו לעצמכם שישראל היתה מממנת ארגונים בבריטניה ומעודדת אותם לצאת מהאיחוד האירופי. לבריטניה יש כבוד לאומי, היא לא היתה מעזה לאפשר לישראל לבחוש בענייניה הפנימיים", אמרה, "אנחנו עד היום הורדנו את הראש. מעכשיו לא נוריד את הראש. אני גאה בזה שדברים שאני רואה מכאן ראיתי גם משם. אני שרה עם אידיאולוגיה. מה שראיתי כח"כית אני רואה גם מכיסאות עור הצבי".

ח"כ אילן גילאון במליאת הכנסת, הערבצילום: ליאור מזרחי

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), שהציג את הצעת החוק בדיון, טען כי מטרתו היא הרחבת השקיפות בפעילות הארגונים האלה. "כל מי שמעוניין להשפיע על סדר היום הציבורי בישראל חייב להיות שקוף. לא ייתכן שמדינות זרות יסתתרו מאחורי עמותות וארגונים שפועלים למען אינטרסים שאינם תואמים את האינטרסים של מדינת ישראל". לדבריו, "עתה הכל על השולחן והכל גלוי והם יעמדו למבחן הציבור".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) הציגה טענות נגדיות. "האומנם החוק הזה מדבר על שקיפות?", שאלה גרמן והוסיפה: "בחוק העמותות הקיים, בסעיף 36, כתוב כבר היום שעמותה שמחזורה עולה על 300 אלף שקלים תציין בדו"ח הכספי אם קיבלה או לא קיבלה באותה שנה תרומות מישויות מדיניות זרות ששוויין המצטבר עולה על 20 אלף שקלים. מה עוד צריך לדעת על עמותות שמקבלות כסף מישות מדינית זרה?... האם ארה"ב, שווייץ, גרמניה, צרפת ואנגליה הן אויבות שלנו? הן סוכנים זרים? האם ישראל לא מקבלת כסף ונשק מאותם גורמים ואותן מדינות שנותנות תרומות לעמותות שהיום מחוקקים חוק נגדן? גם כאן לא אומרים אמת".

גלאון אריאל ורוזין במליאה, הערבצילום: ליאור מזרחי

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, טענה שהחוק נתפר למידותיהן של עמותות המזוהות עם השמאל. "זה חוק שנחקק בעונת הציד של ארגוני זכויות האדם. יוזמה שבאה לסתום את הפה לכל מי שמבקש לבקר את מדיניות הממשלה הזאת ואת העובדה שישראל שולטת זה חמישה עשורים במיליוני בני אדם תחת כיבוש. במקומות אחרים היו קוראים לחוק הזה מקארתיזם". גלאון מחתה על כך שהחוק עוסק רק בתרומות של מדינות ולא בתרומות שמגיעות מתורמים פרטיים, המזינים כיום את ארגוני הימין. "כשפניתי לרשם העמותות לברר מי התורמים לארגוני הימין גיליתי שיש חיסיון על התורמים האלה. איך אתם מסבירים שלעמותות האלה — שלתורמים שלהן יש אינטרס לא פחות מזה של מדינות — יש חיסיון? אתם לא רוצים להראות את המימון הפרטי המפוקפק והנסתר של עמותות הימין".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, השווה בין החייל אלאור אזריה — המואשם כי ירה במחבל פלסטיני בחברון כששכב פצוע — לחייל שמשתחרר והופך מקור של "שוברים שתיקה". "כיצד ייתכן שאם חייל יורה בראש של אדם פצוע ששוכב על הרצפה, אז הוא הבן של כולכם, שצריך לאהוב ולשמור. אבל אם החייל הזה ילך לספר על חוויותיו ככובש אז הוא הופך לבוגד, שתול, גיס חמישי ובעצם ליתום — כי הרי הוא כבר לא הבן של אף אחד". לדברי עודה, יוזמי החוק עסוקים ברדיפה אובססיבית של כל מי שלא חושב כמותם. "אולי אני צריך למצוא נחמה בזה שסימנתם עוד כמה אויבים למעט הערבים", אמר והוסיף: "שני סוגים של ארגונים בחרתם לרדוף — אלה שעובדים למען השוויון ואלה שלוחמים נגד הכיבוש. בכך סימנתם בצורה ברורה מיהם אויביכם: השלום והשוויון".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) מתחה ביקורת בדף הטוויטר שלה על כך שיו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, לא השתתף בהצבעה. "נלחמנו עכשיו עד הרגע האחרון בכל הכוח נגד הרדיפה הפוליטית המכונה חוק העמותות. נלחמנו, לא כולל יאיר לפיד. יאיר לפיד לא היה".

חקיקת החוק עוררה ביקורת בינלאומית בשנה החולפת. לפני ימים אחדים פנו ארבעת ראשי אגודת הידידות ישראל־גרמניה בבונדסטאג לח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) וכתבו לו: "אנו חוששים שהחקיקה תפגע עמוקות בדמוקרטיה ובמוניטין של מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. אנו מודאגים שאחת ההשלכות של החקיקה הזאת תחשוף פעילים בעמותות להטרדות ולאלימות. כבר מקבלים דיווחים מדאיגים שכך קורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ