בנט תוקף את נתניהו: החוקים להגבלת התקשורת מעוררים דאגה עמוקה לחופש הביטוי

שר החינוך יצא נגד הדחייה בפתיחת תאגיד השידור הציבורי: "ההחלטה החפוזה ללא נימוקים ותוך פגיעה בעובדים תמוהה. תקשורת חופשית היא הבסיס לדמוקרטיה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט במליאת הכנסת, היום
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, פועל לעכב את החלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדחות את הקמת תאגיד השידור הציבורי בשנה וחצי. בנט תקף הערב (שלישי) בחריפות את נתניהו על רקע סדרת החלטות שקיבל בימים האחרונים בשוק התקשורת ובראשן ההחלטה לדחות את הקמת תאגיד השידור הציבורי.

"בשעות האחרונות הולכת ומתחוורת לי התמונה", צייץ בנט בדף הטוויטר שלו. "הצבר החוקים להגבלת התקשורת מעורר דאגה עמוקה לעתיד חופש הביטוי. תקשורת חופשית היא הבסיס לדמוקרטיה". בנט הוסיף כי "ההחלטה החפוזה לדחות את עלייתו לאוויר של תאגיד השידור הציבורי למועד לא ידוע, ללא נימוקים ותוך פגיעה בעובדים היא תמוהה. בטרם התקדמות עלינו להבין מהי תכלית ההחלטה ומהן השלכותיה.

במקביל, שרת המשפטים איילת שקד הובילה היום מהלך לעצירת קידומו של חוק ערוץ הכנסת. בליכוד פועלים לקדם את החוק דרך ועדת הכנסת במקום דרך ועדת השרים לחקיקה בראשה היא עומדת. מקורות פוליטיים בימין האשימו היום את נתניהו בניסיון לתפור את המכרז על ערוץ הכנסת לכלי תקשורת בשליטת מקורביו ובהם אתר וואלה!. 

חברי הבית היהודי כרתו ברית עם סיעות קואליציה נוספות, ש"ס, יהדות התורה וישראל ביתנו, שמנעה במשך שעות ארוכות את אישורו של חוק שידורי ערוץ הכנסת בוועדת הכנסת, חרף מאמציו של יוזם החוק, יואב קיש (ליכוד) שגם עומד בראש הוועדה. רק בשעות הערב סוכם עם יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, לפיו חוק ערוץ הכנסת יובא להצבעה בקריאה ראשונה כבר במהלך הלילה, אך לא יקודם יותר ללא אישורן של כל סיעות הקואליציה. בתמורה סוכם כי הקואליציה לא תתמוך בהצעת חוק שמקדם ח"כ מיקי רוזנטל הקובעת כי פרסום סמוי ללא גילוי נאות יהיה אסור בכל כלי התקשורת, גם באינטרנט. נתניהו פעל בשבוע שעבר בניסיון לגייס תמיכה להצעת החוק אך נסוג בו בסופו של דבר.

"ראש הממשלה מעוניין בעוד ערוץ בשליטתו", אמרה בדיון בוועדת הכנסת ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), שהגישה את הערר נגד קידומו. לדבריה, המכרז עלול לאפשר לאנשים בעלי אינטרסים כלכליים לקבל זיכיון בערוץ ולהשתמש בו כמנוף לשדלנות לקידום עסקיהם. "בחוק החדש יש פגיעה בחופש הביטוי, הוראות בימוי והכנסה של אנשים פוליטיים לתוך הערוץ", אמרה. 

מנגד, גורם בליכוד אמר על דברי יו"ר הבית היהודי כי "תמוה מאוד שהשר נפתלי בנט, שבהובלתו תמכה מפלגת הבית היהודי בחוק לסגירת עיתון "ישראל היום", מביע פתאום חרדה עמוקה לחופש הביטוי".

אתמול הודיעו נתניהו, המכהן כשר התקשורת, ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, כי הקמת תאגיד השידור הציבורי תידחה עד שנת 2018  במקום באוקטובר הקרוב. המשמעות היא ש-200 העובדים שהתאגיד גייס עד כה יהיו מובטלים כשנה וחצי. במקביל, רשות השידור הישנה שנמצאת בשלבי סגירה תמשיך לפעול עד 2018. 

שר האוצר, משה כחלון, הביע אף הוא התנגדות ליוזמה של נתניהו וניסנקורן. בראיון לערוץ 10 אמר כי "לא אאשר שזה יושת על הציבור, יש לנו מה לעשות עם הכסף. לא אתן לכסף הציבורי להיזרק למקומות שאינם משרתים את הציבור. אם מתכוונים לבקש כסף מהאוצר, הייתי צריך לדעת מזה". כחלון לא היה מעורב ולא ידע על הכוונה לדחות את הקמת התאגיד. עלות הדחייה בהקמת תאגיד השידור הציבורי תגיע ל-400 מיליון שקל שימומנו מכספי המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ