הכנסת אישרה סופית את חוק ההדחה

62 ח"כים תמכו בחוק, לפיו ניתן יהיה להדיח ח"כ מכהן בגין הסתה וגזענות או תמיכה במאבק מזוין נגד ישראל, ברוב של 90 ח"כים. 45 התנגדו. חברי הרשימה המשותפת אמרו כי יעתרו לבג"ץ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה הלילה (רביעי) את החוק המאפשר לחברי כנסת להדיח ח"כ מכהן. 62 חברי כנסת הצביעו בעד החוק בקריאה שנייה ושלישית, ו-45 הצביעו נגד. חברי הרשימה המשותפת אמרו כי הם מתכוונים לעתור לבג"ץ נגד החוק. בצעד חריג, החוק הוגש על ידי ועדת החוקה ולא כהצעה פרטית או ממשלתית.

על פי ההצעה שהובאה להצבעה, מליאת הכנסת תוכל להדיח ח"כ בגין הסתה לגזענות ותמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל, ובלבד שבהדחה יתמכו 90 ח"כים. הליך ההדחה יחל לאחר שעל בקשת ההדחה יחתמו 70 חברי כנסת, מתוכם 10 חברי כנסת שאינם חברים בקואליציה. לא יהיה ניתן להדיח ח"כ בתקופת בחירות. ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג כתב בטוויטר: "חוק ההדחה הוא כתם עכור על פניה של ישראל. ממשלת השנאה עסוקה רק בהגדלת הקרע שמאיים על מדינת ישראל יותר מכל אויב חיצוני".

חברי כנסת מהרשימה המשותפת במליאת הכנסת, הערב, מחליפים צעקות עם ח"כ סלומינסקי
חברי כנסת מהרשימה המשותפת, הערב במליאת הכנסת. משמאל: ח"כ סלומינסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

בצעד מפתיע הסירו חברי האופוזיציה את כל הסתייגויותיהם והחליטו שלא לעלות ולנאום, אף שלדיון הוקצו שמונה שעות. מיד לאחר שמגיש החוק, ח"כ ניסן סלומינסקי, הציג את ההצעה, פתחו ח"כים באופוזיציה בצעקות לעברו. הדיון הרשמי פסק באופן חריג ובמשך דקות ארוכות התבונן יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בחברי מרצ והרשימה המשותפת, בראשם ח"כ אחמד טיבי, שגערו בחברי הקואליציה ובסלומינסקי. טיבי קרא לעבר אדלשטיין: "תתבייש". אדלשטיין השיב: "לפני כמה שעות התביישתי יותר", ורמז להיעדרותם של עשרות ח"כים ומרבית השרים מישיבה רשמית לציון עשור למלחמת לבנון השנייה. דבריו עוררו את זעמם של חברי האופוזיציה.

השר זאב אלקין עלה לסכם את הדיון ולעג לאופוזיציה שבמשך שנה וחצי, מאז כינון הממשלה, היא לא תפקדה. "עשיתם היום תרגיל יפה. הוכחתם שאתם אופוזיציה", אמר. פעם אחר פעם הוא חזר על דבריו בניסיון למשוך זמן, תוך שהוא מאשים את חברי האופוזיציה על ההמולה הרבה שעוררו באולם שלא אפשרה לו לדבר. ״איבדתי את חוט המחשבה״, אמר בקריצה.

באופוזיציה ביקשו לנצל את העובדה שח"כים רבים מהקואליציה נעדרו מהאולם כדי לכפות הצבעה. סלומינסקי עלה לדוכן וח"כ אחמד טיבי האשים אותו בניסיון למשוך זמן כדי לגייס רוב לקואליציה. למרות זאת, אפשר אדלשטיין לסלומינסקי להשיב להסתייגויות שהוסרו במשך דקה.

מוקדם יותר אמר סלומינסקי: "הכנסת לא תהיה יותר כסות לטרור וגזענות. חברי המשכן שמשכורתם משולמת מכספי המדינה לא יכולים להשתמש בהם לערער על יסודותיה... אם יש חבר כנסת שאין הדבר מוצא חן בעיניו יתכבד ויפטור אותנו מנוכחותו במשכן". ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר מנגד כי החוק יהפוך את נבחרי המיעוט הערבי ל"חברי כנסת על תנאי" והוסיף: "זוהי חקיקת אפרטהייד, שסוללת את הדרך לטרנספר פוליטי של נבחרי הציבור הערבי".

בדיון נכחה סגנית השר ציפי חוטובלי, שנמצאת בחופשת לידה. על כך אמרה מרכזת האופוזיציה ח"כ מרב מיכאלי: "אני באופן אישי התחייבתי לקזז את חברת הכנסת ציפי חוטובלי במהלך חופשת הלידה שלה וכך עשיתי במשך השבועות האחרונים. גם הערב היא מקוזזת עם חבר כנסת שנמצא בחו"ל באישורי, כי הוא מקוזז עם ח"כ חוטובלי. וראה זה פלא, מי יושבת באמצע הדרמה במושבה ומוכנה להצביע? אני דורשת שאדוני יאסור עליה להצביע ויציל את מעט האמון השברירי שהאמון רוחש לכנסת ולחברות וחברי הכנסת". בתגובה הודיע אדלשטיין שהוא חושש שהאמון בין הקואליציה לאופוזיציה ייפגע אם סגנית השר תצביע כשהיא מקוזזת, ובליכוד הודיעו כי חוטובלי לא תשתתף בהצבעה.

לאחר ההצבעה מסרה חוטובלי כי היא "קוזזה על ידי האופוזיציה במהלך כל חופשת הלידה בעזרתה של ח"כ מרב מיכאלי". לפי ההודעה מטעמה, "באופן חד פעמי התבקשה סגנית השר מיו"ר הקואליציה להגיע למשכן על מנת לגבות את ההצבעה על חוק ההדחה, שדורש 61 קולות. מהרגע שהתברר שישנו רוב, סגנית השר כיבדה את בקשת האופוזיציה ויצאה מהמליאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ