בנט: אפעל לבלום את הדחייה בהקמת תאגיד השידור הציבורי; כחלון: לא נאפשר בזבוז כספי ציבור

לדברי שר החינוך, המהלך צריך להיות על דעת השותפות בקואליציה. שר האוצר: אני ומפלגתי נתנגד לדחייה גם בכנסת וגם בממשלה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר הבוקר (חמישי), כי יפעל לביטול הדחייה בהקמת תאגיד השידור הציבורי, עליה הודיע השבוע יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. שר האוצר משה כחלון אמר אף הוא כי יתנגד לדחייה, וכי לא יאפשר בזבוז כספי ציבור.

"אני אפעל כדי לבלום את זה", אמר בנט בראיון לגלי צה"ל. אנחנו בקואליציה וכדי להעביר דברים זה צריך להיות על דעת שותפות בקואליציה". לדברי בנט, שהגדיר את המהלך "סכנה", "אשמח לשמוע מראש הממשלה מה בער כרעם ביום בהיר לקחת סטארט-אפ שהתחיל לגייס אנשים מאוד מוכשרים ופשוט לחסל את זה בעלות של חצי מיליארד שקלים שכולנו נממן". הוא הוסיף כי "אמרו בימים האחרונים שהתאגיד לא מוכן. התקשרתי לראשי התאגיד. הם אומרים שהם יעלו בזמן, הכל בסדר, אין סיבה לעשות את כל המהלך הזה. שישכנעו אותנו".

תאגיד השידור הציבורי
תמונת תאגיד השידור הציבורי בפייסבוק

כאשר נשאל בנט על הסעיף המחייב את מפלגות הקואליציה לתמוך במהלכי ראש הממשלה בתחום התקשורת, השיב: "זה לא מדויק, אנחנו לא מחויבים לכל מאבק אלא לכך רפורמה. אנחנו לא חייבים להיות עיוורים וללכת אחרי כל דרישה אם היא לא הגיונית. קודם כל אני מבקש שיסבירו לנו למה זה טוב".

גם שר האוצר, משה כחלון, אמר כי לא יסכים לדחייה בהפעלת תאגיד השידור הציבורי. "אני ומפלגתי נתנגד לדחיית הקמת תאגיד השידור הציבורי גם בכנסת וגם בממשלה", הבהיר בראיון שפורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות". הוא הוסיף: "לא נאפשר בזבוז של כספי ציבור ללא סיבה".

על מנת להמשיך ולממן את רשות השידור ואת התאגיד במקביל, האוצר יידרש לשלם בין 450 ל–500 מיליוני שקלים. שר האוצר הבהיר בימים האחרונים שלא ייתן תוספת תקציבית כלשהי לטובת המהלך, והוא עשוי להצביע נגד כל שינוי שיובא בסופו של דבר לאישור הממשלה בנושא. כחלון לא קיבל עד כה עדכון רשמי על כוונת נתניהו לדחות את יישום החוק, לבד מההודעה שפרסם יו"ר ההסתדרות. מקורות בכולנו ובבית היהודי העריכו כי שתי המפלגות יסכימו בסופו של דבר לדחייה קצרה בלבד ביישום החוק, אם הדבר ייעשה על דעת התאגיד. 

השבוע הודיעה ההסתדרות כי סיכמה עם מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר לדחיית ההקמה של תאגיד השידור עד 2018 - וזאת במקום באוקטובר 2016. המשמעות היא שכל 200 עובדים שהתאגיד גייס עד כה יהיו מובטלים כשנה וחצי. במקביל, רשות השידור הישנה שנמצאת בשלבי סגירה, ואינה מסוגלת ליישם את תפקידה, תמשיך לפעול עד 2018. 

אתמול פורסם ב"הארץ" כי בכירים במפלגות הקואליציה הבהירו שבכוונתם למנוע את יוזמת נתניהו לדחיית הקמת תאגיד השידור הציבורי, ולאתגר את הסעיף בהסכם הקואליציוני המחייב אותם לתמוך ברפורמות התקשורת שמקדם ראש הממשלה. "על פי ההסכם הקואליציוני אנחנו מחויבים לתמוך ביוזמות ששר התקשורת מקדם, אבל איננו מחויבים לתמוך בביטול רפורמות שכבר נעשו. שינוי תאריכים איננו רפורמה אלא ביטול רפורמה", אמר בכיר באחת המפלגות.

ערוצים 2 ו–10: המלצות ועדת פילבר בראשות מנכ"ל משרד התקשורת מאיימות על החוסן הכלכלי של הערוצים – ההמלצות גובשו וממתינות להכרעת נתניהו.
ידיעות אחרונות: נתניהו תומך בחוק להגבלת פרסום סמוי. ועדת פילבר המליצה לאסור על עיתון להקים ערוץ טלוויזיה - ההצעה נפלה, המלצת הוועדה טרם יושמה
התאגיד: נתניהו יוזם דחייה של יותר משנה בהקמת תאגיד השידור הציבורי והמשך פעילות רשות השידור – נתניהו מקדם בהליך חקיקה מואץ. 
גלי צה"ל: ועדה שהקים שר הביטחון אביגדור ליברמן בראשות מנכ"ל משרדו תחליט על עתידה של התחנה – המסקנות צפויות בספטמבר.
ערוץ הכנסת – נתניהו תומך ברפורמה שתאפשר לגורמים שאינם בעלי רישיון שידורים לשדר מהכנסת, למשל אתר וואלה – אושר בקריאה ראשונה.
ערוץ 20: ועדת פילבר המליצה לאפשר שידור מהדורת חדשות והרחבת תכני השידור המותרים לערוץ – ההמלצות ממתינות להכרעת נתניהו.

על פי הסעיף עליו חתומות כל מפלגות הקואליציה, ״הממשלה תנהיג רפורמות מקיפות בשוק התקשורת. הסיעות המצטרפות לקואליציה מתחייבות לתמוך ברפורמות הללו. כמו כן, סיעות הקואליציה וחבריהן לא יתמכו בהצעות חוק בתחום התקשורת בלא אישור שר התקשורת. סיעות הקואליציה וחבריהן יתנגדו לכל יוזמה או הצעה בתחום התקשורת ששר התקשורת יתנגד לה".

נתניהו סייר אתמול בדרום והתייחס לביקורת נגדו בעניין. "יהיה שידור ציבורי רצוף, זמין ויעיל במדינת ישראל", הבטיח, ואמר כי על אף שנתקל בבעיות טכניות, הדבר ייפתר. בתגובה לביקורת שהשמיע כלפיו בנט אתמול אמר נתניהו: "אלה שמדברים על חופש העיתונות, זה לא מתיישב עם המאמצים שלהם לסגור את ישראל היום. לא בדיוק חופש העיתונות, כנראה שדברים אחרים מנחים אותם". 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לדחיית פעילות תאגיד השידור הציבורי ואמר כי הוא מוטרד. "השידור הציבורי, עם יכולות להתקיים כגוף בלתי תלוי, הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה. השידור הציבורי יכול להיות עם אנשים שהם בעלי דעות כאלה ואחרות, ובלבד שמאפשרים גם לבעלי דעות אחרות להביע את דעתן", אמר הנשיא. "בלי שידור ציבורי נהיה מדינה דמוקרטית עם נכות מסוימת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ