מנדלבליט הודיע לליברמן: אין בסמכותך להתערב בתכנים של גלי צה"ל

מנדלבליט, שטלפן לשר אחרי שנודע לו על כוונתו לזמן את מפקד התחנה לשיחה, נסמך על חוות הדעת שגיבשה ב-2015 המשנה לענייני ייעוץ וחקיקה לפיה שרים אינם רשאים להתערב בנעשה בגל"צ וגלגלצ

בעקבות הסערה שהתחוללה לאחר שידורה של תוכנית אודות המשורר מחמוד דרוויש בגלי צה"ל צלצל אמש (רביעי) היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לשר הביטחון אביגדור ליברמן והבהיר לו כי אין בסמכותו להתערב בתוכן השידורים בתחנה. מנדלבליט הבהיר את הדבר בפני ליברמן אחרי שנודע לו על השיחה שהאחרון צפוי לקיים היום עם מפקד תחנת הרדיו הצבאית, ירון דקל

>> המוות הוא כמוני, לא אוהב לחכות | ראיון עם מחמוד דרוויש

מנדלבליט נסמך על חוות הדעת שגיבשה ב-2015 המשנה לענייני ייעוץ וחקיקה דינה זילבר לפיה שרים אינם רשאים להתערב בנעשה בתחנות הצבאיות גל"צ וגלגלצ. זילבר נדרשה לנושא עקב הסערה שפרצה לאחר ששרת התרבות מירי רגב טענה כי בתחנת גלגלצ אין ייצוג הולם למוזיקה מזרחית. זילבר קבעה כי השימוש הנהוג בתחנה בשיטת הפלייליסט הוא "דוגמה ספציפית של עריכת תוכן, ולפיכך ההלכות המשפטיות שפורטו בנוגע לעצמאות שיקול-הדעת, כוחן יפה גם ביחס לכך".

על אף שזילבר גרסה כי אין לשרים סמכות להתערב בבחירת השירים היא גרסה כי דברי רגב חסו תחת דברי ביקורת לגיטימיים ולא היוו חריגה מסמכות: "התבטאויות ציבוריות וביקורת מהותית על התחנה ופעילותה - הן חלק בלתי נפרד מקיומו של שיח ציבורי לגיטימי ומותר, ועל כן אין מקום להביע לגביהן עמדה משפטית" - כתבה זילבר והוסיפה: "חזקה על השרה רגב כי היא מכירה ומבינה היטב מה נכלל בגדר סמכויותיה ובמסגרת תפקידי משרדה ומה חורג מהם".

היום בצהריים תיערך שיחת הבירור בין מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, לליברמן בעקבות התוכנית. דקל עצמו הגיש כרגיל את תוכניתו לצד עמית סגל הבוקר, והצהיר באוזניו ובאוזניו המאזינים: "הסר דאגה מלבך, חופש הביטוי בגלי צה"ל יישמר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ