ליברמן למפקד גל"צ: התוכנית על דרוויש - כמו לשבח בשידור את האיכות הספרותית של מיין קאמפף

שר הביטחון השווה בפגישה עם ירון דקל את כתבי המשורר הפלסטיני גם למורשת המופתי אל חומייני. זאת, לאחר שהיועמ"ש מנדלבליט הבהיר לליברמן שהוא אינו רשאי להתערב בתוכן השידורים

גילי כהן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נפגש בצהריים (חמישי) בלשכתו שבקריה בתל אביב עם מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, בעקבות התוכנית ששודרה שלשום בתחנת הרדיו על המשורר הפלסטיני הלאומי מחמוד דרוויש.

השר ליברמן אמר בפגישה כי דרוויש, שקרא בשיריו להסתלקותו של העם היהודי מארץ ישראל וכתב ש"בשרו של הכובש יהיה לי למאכל" –  אינו יכול להיות חלק מהנרטיב המכונן של הישראליות כפי שהוצג בתוכנית ששודרה. ליברמן אמר לדקל כי לפי אותו היגיון ניתן גם לצרף לנרטיב הישראלי את מורשתו של המופתי אל-חוסייני, או לשבח בשידור את האיכות הספרותית של "מיין קאמפף" של אדולף היטלר.

ליברמן, במארס בכנסת
ליברמן, במארס בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

השיחה היום התקיימה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שוחח אתמול עם ליברמן בטלפון והבהיר לו כי אסור לו להתערב בתוכן השידורים בתחנה. מנדלבליט נסמך על חוות הדעת שגיבשה ב-2015 המשנה לענייני ייעוץ וחקיקה דינה זילבר, לפיה שרים אינם רשאים להתערב בנעשה בתחנות הצבאיות גל"צ וגלגלצ. זילבר נדרשה לנושא עקב הסערה שפרצה לאחר ששרת התרבות מירי רגב טענה כי בתחנת גלגלצ אין ייצוג הולם למוזיקה מזרחית. זילבר קבעה כי השימוש הנהוג בתחנה בשיטת הפלייליסט הוא "דוגמה ספציפית של עריכת תוכן, ולפיכך ההלכות המשפטיות שפורטו בנוגע לעצמאות שיקול-הדעת, כוחן יפה גם ביחס לכך".

לפי הודעת לשכת שר הביטחון, ליברמן אמר לדקל כי "אין כל התערבות של הדרג הפוליטי בתכנים המשודרים בגל"צ, אך ייעודה של תחנת רדיו צבאית בחברה דמוקרטית ומורכבת כמו החברה הישראלית הוא לחזק את הסולידריות בחברה ולא להעמיק שסעים ובוודאי שלא לפגוע ברגשות הציבור". עוד נכתב בהודעה כי ליברמן סבור כי "יש הבדל גדול בין חופש הביטוי לחופש השיסוי ומחובתם של מפקדי התחנה להבהיר זאת למגישים, לכתבים ולעורכים בתחנה".

דקל סירב להגיב היום על שנאמר בפגישה, אך גורמים בסביבתו מבהירים כי הפגישה התאפיינה באווירה קורקטית וקרירה. על פי אותם גורמים, דקל מתכוון לסיים את כהונתו במועד, בעוד כחצי שנה. מבחינת דקל, עדיפה כהונתו שלו על פני מי שהוזכרו כמועמדים להחליפו, בהם מגיש ערוץ 20 שרון גל, שכיהן כחבר הכנסת מטעם ישראל ביתנו, והעיתונאים אבישי בן חיים וקלמן ליבסקינד. 

מלשכת שר הביטחון נמסר שמפקד גל"צ אמר לליברמן בפגישה כי הוא רואה "חשיבות בשמירה על חופש הביטוי, וכי טקסטים לימודיים אין פירושם הזדהות עם הנאמר". עוד נמסר מלשכת ליברמן כי דקל אמר ש"ייתכן שהקונטקסט של הדברים כחלק מנרטיב ישראלי עשוי להתפס באופן שגוי".

בתוכנית השבועית שמגיש דקל יחד עם עמית סגל, ששודרה הבוקר לפני הפגישה, הצהיר מפקד גל"צ שחופש הביטוי בגל"צ יישמר. לשאלת סגל - "איך זה עובד עכשיו, שבוע אתה עושה שימוע ושבוע עושים לך?" ענה דקל: "אם אתה מוטרד, או מודאג מעט מסוגית חופש הביטוי - אני יכול להסיר דאגה מליבך. בגל"צ, הוא יישמר".

באופוזיציה תקפו בחריפות את ההשוואה בין כתבי דרוויש לכתבי היטלר. חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר ש"עד כה ידענו ששר הביטחון הוא גזען, אלים והוזה. כשזימן את מפקד גל"צ הבנו שהוא גם לוקה בבורות, וכעת כשהשווה בין צורר למשורר מתברר שהוא גם מכחיש שואה". חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני), שכיהן בעבר כמפקד גל"צ, אמר ש"ההשוואה בין תכניות גלי צה"ל לבין עולם התכנים הנאצי היא הזויה וחסרת יסוד. שר הביטחון עיוות את ההיררכיה הצבאית ואת הסדר התקין כשזימן את מפקד גל"צ. כאיש פוליטי, הוא אינו רשאי להתערב בתכני השידור של התחנה הצבאית - הוא אינו העורך הראשי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ