נתניהו לחץ לשנות את חוק התוכן השיווקי כדי למקד את הפגיעה בידיעות אחרונות

כדי לגייס את תמיכת השר ליצמן, הציע נתניהו כי החוק יחול רק על עיתונים בעלי יותר מ-50 אלף קוראים. ידיעות אחרונות, העושה שימוש נרחב בתוכן שיווקי, עלול היה להינזק במיליונים

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יוסי ורטר

חרף תמיכתו הנלהבת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצעת חוק הפרסום הסמוי של ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) נקברה השבוע סופית בעקבות התנגדותו הנחרצת של שר הבריאות, יעקב ליצמן, מנהיג הפלג של אגודת ישראל בסיעת יהדות התורה, ושל יו"ר ש"ס אריה דרעי.

לאגודת ישראל יש עיתון, "המודיע" שגם בו נעשה שימוש רב, יחסית לגודלו של המגזר החרדי, בתוכן שיווקי. ליצמן בהתנגדותו ביקש למנוע פגיעה בהכנסות עיתון זה. בישיבת ראשי המפלגות ביום ראשון השבוע הציע נתניהו לליצמן נוסחת פשרה: החוק יחול רק על עיתונים הנהנים מתפוצה של 50 אלף קוראים לפחות.

המניע מאחורי הצעת רה"מ היה שקוף לשרים, וגם לא נעשה ניסיון מיוחד להסתירו: לפגוע בעיקר ב"ידיעות אחרונות", שנוא נפשו ויריבו העסקי העיקרי של ביטאונו, "ישראל היום". ידיעות הוא עיתון רב תפוצה, שעושה שימוש נרחב ונפוץ עד מאוד בתוכן שיווקי, כולל בעסקאות עבר עם משרדי ממשלה (חינוך ותרבות). מימוש החוק היה עלול לגזול ממנו הכנסות של מיליוני שקלים.

ערוצים 2 ו–10: המלצות ועדת פילבר בראשות מנכ"ל משרד התקשורת מאיימות על החוסן הכלכלי של הערוצים – ההמלצות גובשו וממתינות להכרעת נתניהו.
ידיעות אחרונות: נתניהו תומך בחוק להגבלת פרסום סמוי. ועדת פילבר המליצה לאסור על עיתון להקים ערוץ טלוויזיה - ההצעה נפלה, המלצת הוועדה טרם יושמה
התאגיד: נתניהו יוזם דחייה של יותר משנה בהקמת תאגיד השידור הציבורי והמשך פעילות רשות השידור – נתניהו מקדם בהליך חקיקה מואץ. 
גלי צה"ל: ועדה שהקים שר הביטחון אביגדור ליברמן בראשות מנכ"ל משרדו תחליט על עתידה של התחנה – המסקנות צפויות בספטמבר.
ערוץ הכנסת – נתניהו תומך ברפורמה שתאפשר לגורמים שאינם בעלי רישיון שידורים לשדר מהכנסת, למשל אתר וואלה – אושר בקריאה ראשונה.
ערוץ 20: ועדת פילבר המליצה לאפשר שידור מהדורת חדשות והרחבת תכני השידור המותרים לערוץ – ההמלצות ממתינות להכרעת נתניהו.

ליצמן ביקש 24 שעות לשקול את ההצעה. בפרק הזמן הזה הופעלו עליו לחצים כבדים מצד מקורבי נתניהו. גם דרעי קיבל שיחות טלפון בהולות מלשכת רה"מ. ביום שני בערב הוא הודיע ללשכת רה"מ, כי החלטתו נחרצת: נגד. הוא הסביר למקורביו כי מה שמתחיל היום ב-50 אלף קוראים, יכול לזלוג בעתיד ל-25 אלף. יש גם עיתונים שמחולקים חינם ברחוב החרדי, וייתכן שתפוצתם מגיעה לרף האמור. גם דרעי נתן תשובה דומה.

הטור המלא יפורסם מחר ב"הארץ".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ