ועדת השרים לחקיקה אישרה את הפטור מלימודי ליבה לחרדים

רה"מ התחייב להחזיר את התמיכה למוסדות החרדיים למצב שקדם לכניסת יש עתיד לממשלה ב-2013. החוק צפוי לעלות להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת עוד השבוע

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ועדת השרים לחקיקה אישרה בצהריים (ראשון) את במוסדות "הפטור" בחינוך החרדי, בלחץ המפלגות החרדיות.  צפוי לעלות להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת בהמשך השבוע.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התחייב בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה להשיב את התמיכה למוסדות החינוך החרדיים למצב שהיה ערב כניסת יש עתיד לקואליציה ב–2013. ח"כ (יהדות התורה) אמר ל"הארץ" כי המהלך יושלם עד צאת הכנסת לפגרת הקיץ בסוף השבוע הבא. "זה צריך להסתיים עד סוף הכנס. אין בזה שום דבר מסובך, זה סוכם בהסכם הקואליציוני. אנחנו דורשים לחזור למצב של שנת 2012. מבחינתנו זה החוק האחרון של תקופת לפיד שאנחנו מוחקים", אמר.

חרדים בירושלים, ביוני
חרדים בירושלים, ביוניצילום: אמיל סלמן

בסביבתו של שר החינוך (הבית היהודי) אישרו אתמול כי מי שעומד מאחורי ההליך המזורז להעברת החוק הן המפלגות החרדיות. עם זאת, משרד החינוך משתף פעולה עם הלחץ: תזכיר החוק פורסם לראשונה לפני עשרה ימים בלבד, בנוהל שנועד לאפשר למשרדי הממשלה להציג את הסתייגויותיהם מהנוסח. זאת, בשעה שעל פי הנוהל, מרבית התזכירים מופצים לפחות 21 ימים לפני שהם מובאים בפני ועדת השרים לחקיקה.

בפועל, למשרדי הממשלה ניתנו שישה ימי עבודה כדי לקרוא את נוסח החוק החדש ולהגיב לו. הנוהל המזורז יכפה כעת דיון בזק גם בוועדת החינוך של הכנסת, שתידרש להטמיע את הערות חברי הוועדה בנוסח הסופי בתוך כשבוע. את הסעיף המדובר בחוק חינוך חובה יחליפו כעת תקנות שיקבע השר בנט וייכנסו לתוקף מיד לאחר שהחוק יאושר.

ככל הידוע, התקנות הנלוות לחוק סוכמו ברובן במגעים בין יהדות התורה לשר החינוך — והן כוללות חיוב חלקי בלימודי ליבה של תלמודי התורה המשתייכים למוסדות הפטור המתוקצבים חלקית על ידי המדינה. במוסדות אלה לומדים כ–40 אלף תלמידים מתוך כ–400 אלף בחינוך החרדי. על פי התקנות המסתמנות, שר החינוך יוכל לקבוע את היקף הלימודים של מקצועות כמו עברית, תנ"ך, היסטוריה, מורשת, טבע וחינוך גופני. במקום סעיף האנגלית, על פי הסיכום יוכלו מוסדות הפטור ללמד שפה שנייה על פי בחירה, ובכלל זה יידיש.

תלמוד תורה במאה שערים, 2014
תלמוד תורה במאה שערים. מהי הדרך הטובה ללמוד תורה?צילום: גיל כהן-מגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ