נתניהו בסרטון התנצלות לערביי ישראל: "שגשגו בהמוניכם"

שנה וחצי אחרי התבטאותו הגזענית ביום הבחירות, פנה רה"מ לאזרחים הערבים: הגעתם להישגים מדהימים, גאה בתפקידכם בהצלחתה של ישראל. ח"כ טיבי: "שומעים את נתניהו וצוחקים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שנה וחצי אחרי התבטאותו הגזענית נגד ערבים ביום הבחירות, פנה הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו לאזרחי ישראל הערבים בסרטון וידאו שהפיץ ברשתות החברתיות. נתניהו התנצל שוב על דבריו ערב הבחירות ובהשאלה מאותה התבטאות פוגענית קרא להם להצטרף לחברה הישראלית ב"המוניהם".

"לפני שנבחרתי, אמרתי שהמצביעים הערבים באים לקלפיות בהמוניהם", אמר נתניהו. "אף על פי שהתכוונתי למפלגה פוליטית ספציפית, אנשים רבים נפגעו, וניתן להבין זאת. אני התנצלתי על האופן שבו הובנו דבריי. אלא שהיום אני מבקש ללכת צעד אחד קדימה. היום, אני מבקש מכם אזרחי ישראל לקחת חלק בחברה הישראלית – בהמוניכם. עיבדו בהמוניכם, למדו בהמוניכם, שגשגו בהמוניכם". צפו בסרטון החדש של נתניהו:

ראש הממשלה הקליט את הסרטון בעברית ובאנגלית. בתחילת הסרטון אמר נתניהו מילות ברכה בערבית, והוא כולל, בגירסה שהועלתה לעמוד הפייסבוק של משרד רה"מ, כתוביות עם תרגום לערבית. הסרטון לא הועלה עם זאת לדף הפייסבוק האישי של נתניהו שמתוחזק על ידי הליכוד.

"ישראל חזקה בזכות – ולא למרות – הגיוון והפלורליזם שמאפיינים אותה", אמר נתניהו בסרטון. "למעלה מ-20% מאזרחינו הם ערבים. אתם הגעתם להישגים מדהימים - שופטים בבית המשפט העליון, חברי כנסת, סופרים בעלי שם, רופאים, רוקחים, יזמים, בעלי חברות בתעשיות ההיי-טק, מדענים. אני גאה בתפקיד שאתם ממלאים בהצלחתה של ישראל. אני רוצה שתמלאו תפקיד גדול אף יותר". צפו בסרטון הבחירות של נתניהו:

נתניהו ציין בסרטון כי הממשלה בראשותו משקיעה משאבים רבים וחסרי תקדים ביישובים הערביים לא רק כיוון שזה הדבר הנכון לעשות, לדבריו, אלא כיוון שזה חיוני להתפתחותה של ישראל. עם זאת, נתניהו הודה כי נותרו "פערים מאוד משמעותיים" בין אזרחים ערבים ליהודים בישראל.

בדבריו הזכיר נתניהו שיחה שקיים בוועדה בכנסת בראשה עמד חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) ושעסקה בפשיעה ביישובים הערביים. הוא סיפר כי במהלך הדיון פנתה אליו אזרחית ערביה שבניה ובעלה נורו למוות באחת הערים הערביות וביקשה להגביר את החוק והסדר במגזר הערבי.

"אתמול אישרה הממשלה חקיקה לחיזוק משמעותי של החוק והסדר ביישובים הערביים", אמר נתניהו. "הם משוועים לשחרור מעול הפשע, מעול האלימות. החזון שלי הוא שילדים וילדות ערבים יגדלו בבטחה בידיעה שאין דבר שהם לא יוכלו להשיג במדינת ישראל, כאזרחים שווי זכויות ובעלי ערך בדמוקרטיה שלנו, בכלכלה שלנו, בחברה שלנו".

נתניהו קרא לאזרחים הערבים והיהודים בישראל להושיט יד זה לזה ולהכיר אחד את השני. "על היהודים והערבים להפגין זה כלפי זה את אותו יחס של כבוד והגינות שהייתם רוצים שאחרים יפגינו כלפי המשפחות שלכם. הארץ שלנו קטנה מדי וגם יקרה מדי כדי להכיל כל כך הרבה מחלוקות ושטנה", אמר. "הבה נפעל יחד, ערבים ויהודים כאחד, כדי להתקדם קדימה בחתירה הנאצלת לעבר שוויון וכבוד לכולם".  

סרטון זה הוא חלק מסדרת סרטונים שצילם נתניהו לאחרונה בעברית ובאנגלית ובהם ניסה להעביר מסרים "מתונים" יותר. לקראת מצעד הגאווה בירושלים הפיץ נתניהו סרטון דומה ובו מסר אוהד כלפי הקהילה הגאה. סרטון דומה - באנגלית בלבד - הוא הפיץ לאחר הפיגוע במועדון הקהילה הגאה באורלנדו. נתניהו הזכיר את הסרטונים הללו בישיבת הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת מוקדם יותר היום וטען כי הם חלק מהפנייה שלו לציבורים ליברלים-פרוגרסיבים בעולם ובמיוחד בארה"ב. נתניהו ציין בישיבה כי הסרטונים זכו במיליוני צפיות וסייעו בהסברה. 

ח"כ אחמד טיבי אמר בתגובה כי דבריו של נתניהו הזכירו לו פתגם ערבי לפיו "אני שומע אותך ומאמין, ואז רואה את מעשיך ומתפלא". טיבי הדגיש כי הפערים בתשתיות בין היישובים הערביים והיהודים עצומים והאשים את נתניהו בקיבוע הפערים הללו. "הפניה של נתניהו היא כולה דיבורים", אמר טיבי. "זה עוד ספין. היעדר תוכניות מתאר והיעדר ייצוג במגזר הציבורי ומעל לכל האזרחים הערבים חשופים לגזענות ושנאה. הם שומעים את נתניהו וצוחקים".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר בתגובה לסרטון כי "שאלתי את עצמי, האם מדובר באותו אדם שניסה בכל מאודו למנוע את התוכנית הכלכלית, שניסה להוסיף עוד ועוד התניות עד שהתוכנית תהיה בלתי ישימה? האם זה אותו ראש ממשלה שהסית נגדנו בבחירות ומאז רק הלך והחריף באמירותיו המסיתות? אני אומר לראש הממשלה בשם הציבור הערבי שאת מפגן הצביעות שלו הערב אנחנו לא קונים״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ