ההצבעה על מועד הפריימריז לראשות העבודה תהיה חשאית

ההצבעה תתקיים בוועידת המפלגה ביום ראשון הקרוב. המוסד לבירור העתירות של המפלגה החליט לקבל את עמדתם של מרגלית ויחימוביץ', שטענו כי מדובר בהצבעה פרסונלית

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המוסד לבירור עתירות של מפלגת העבודה החליט היום (שישי) כי ההצבעה על מועד הפריימריז לראשות המפלגה שתיערך ביום ראשון בוועידת המפלגה, תהיה הצבעה חשאית. בכך קיבל בית הדין את עמדת חברי הכנסת אראל מרגלית ושלי יחימוביץ', שסבורים שהצבעה חשאית תאפשר להם לנצח. על פי ההחלטה, יהיה צורך בעשרה אחוזים מחברי ועידת המפלגה שיתמכו בקיום הצבעה חשאית, אך מספר זה מובטח. 

בחודשים האחרונים ניסו במפלגת העבודה להגיע למועד מוסכם על בחירות לראשות המפלגה, ללא הצלחה. יו"ר המפלגה, ח"כ יצחק הרצוג, בתמיכת יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מבקש לקבוע את המועד ליולי 2017. יחימוביץ' ומרגלית מבקשים לקיים את הבחירות עד לדצמבר 2016. לבסוף, הוחלט שועידת המפלגה תתכנס ביום ראשון הקרוב כדי לקבל הכרעה בנושא.

הרצוג ויחימוביץ', באפרילצילום: תומר אפלבאום

יחימוביץ' ומרגלית ניסו בשבוע האחרון להביא להצבעה חשאית. חוקת המפלגה מחייבת הצבעה חשאית כאשר מדובר בעניין פרסונלי. לטענת השניים, יחד עם ח"כ עומר בר לב, ההצבעה היא למעשה על הארכת כהונת היו"ר המכהן, ומכאן שזו הצבעה פרסונלית.

היום אחר הצהריים הכריע עורך דין יגאל שפירא, ראש המוסד לבירור עתירות, לקבל את העתירה, שהגיש עו"ד איתן הברמן. "בהחלטת הדחייה יש פן אישי", כתב שפירא. "ומאחר שאני מאמין שהצבעה חשאית היא בסיס לדמוקרטיה וכאשר יש ספק אם הנושא ראוי להצביעה גלויה או חשאית ההצבעה החשאית עדיפה". שפירא קבע כי אם עשרה אחוזים מחברי הועידה יבקשו הצבעה חשאית, מספר שבוודאות יתמוך בהחלטה, כך יהיה.

אראל מרגלית בכנסת, 2016צילום: אוליבייה פיטוסי

ההצבעה החשאית טורפת את הקלפים בבחירות ביום ראשון. ההערכה במפלגה השבוע - של שני הצדדים - היא שבהצבעה גלויה הרצוג ינצח והבחירות יידחו. בהצבעה חשאית ייבחן כוחו האמיתי של הרצוג במפלגה. יחימוביץ' ומרגלית משוכנעים שבהצבעה חשאית יש להם סיכוי טוב להביא לבחירות בדצמבר 2016.

בעקבות ההחלטה אמר הרצוג: "שמח שגם המוסד לבירור עתירות קבע כי הוועידה היא הריבון במפלגת העבודה ולא נענה לדרישה להתאים את הדמוקרטיה לצרכים אינטרסנטיים של גורמים הרואים בצירי הוועידה הנבחרים כעסקנים נחותים שדעתם אינה ראויה. סיכמתי עם מזכ"ל המפלגה, ח"כ בר, שניערך לאפשרות של הצבעה חשאית לפי החלטת הוועידה עצמה ולא אף גורם אחר המנסה לכפות עליה החלטות. אנו מביאים לוועידה הצעה שלמה ודמוקרטית שתזכה לרוב מובהק".

בשבוע שעבר כתבה יחימוביץ' במכתב השבועי לפעיליה כי "דווקא בימים אלה, הרצוג מבקש להאריך לעצמו כהונה שלא כחוק, עד יולי 2017, כלומר - הארכה בפועל של שנה וחודשיים מהמועד הקבוע בחוקת המפלגה. בלי לבקש את אמונכם ובלי לעמוד לבחירה באמצעות הגוף היחיד שיש לו זכות חוקית לכך: חברי מפלגת העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ