על רקע ההצבעה על מועד הפריימריז בעבודה: אראל מרגלית הציג תוכנית מדינית חדשה

התוכנית מתייחסת לאינטרסים משותפים של ישראל עם מדינות האזור, אך אינה עוסקת בסוגיות כמו עתיד ההתנחלויות, ירושלים וגבולות. מרגלית: "האויב של האויב שלי יכול להיות השותף שלי"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אראל מרגלית מציג את תוכניתו, הבוקר בתל אביב
חיים לוינסון

על רקע ההצבעה על מועד הפריימריז לראשות מפלגת העבודה שתיערך היום (ראשון) אחר הצהריים, הציג הבוקר אראל מרגלית תוכנית מדינית חדשה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.  

התוכנית של מרגלית, אותה הוא מכנה "תוכנית האינטרסים", מבקשת לראות את הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא רק במושגים של "יתנו-יקבלו", אלא בפריזמה רחבה יותר שתכלול את כל מדינות האזור, להן יש אינטרסים דומים לישראל בנושאים כלכליים וביטחוניים.

תוכנית מרגלית אינה עוסקת בסוגיות כמו עתיד ההתנחלויות, ירושלים, הגבולות והפליטים, אלא מעלה מיזמים אפשריים עם מדינות האזור, בהם לוחמת סייבר והקמת נמל תעופה משותף. כדוגמה לכך חשף מרגלית כי חברות ישראלית סייעו לחברת "אמרקו" הסעודית להתגונן מפני התקפת סייבר איראנית. לדברי מרגלית, התוכנית תוצג השבוע למדינות ערב.

לצד מרגלית נכחו באירוע בתל אביב גם יובל רבין, בנו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, ופתחי עמארה, איש עסקים וקבלן קולות של מפלגת העבודה תושב כפר כנא. במסיבת העיתונאים שערך מרגלית הוא אמר כי "אם נחכה לנתניהו, נמצא את עצמנו מתבוססים בעוד מלחמה בקרוב. ידענו מרד חברתי, ידענו מרד כלכלי, ידענו מרד עדתי, מדינת ישראל צריכה כעת מרד מדיני נגד נתניהו.  ראש הממשלה מטיף שאין לנו פרטנר אחד. הוא צודק, אין לנו אחד, יש לנו פרטנרים רבים. מספר מדינות ויזמים שחולקות איתנו אינטרסים משותפים הן בנות ברית שלנו לתוכנית חדשה שהגיעה זמנה".

מרגלית הוסיף כי "האויב של האויב שלי יכול להיות השותף שלי. מאז יצחק רבין לא היתה כאן מחשבה חדשה ויוזמות חדשות, לא היתה כאן שפה חדשה. מאז יצחק רבין השמאל נכשל ולא עצרנו לשאול את עצמו למה. התשובה היא מפני שכל תוכנית מדינית מאז רבין עסקה במה אני נותן ועל מה אני מוותר. שידרנו בשמאל הישראלי שניתן להם שטחים ונקבל מה? שום דבר. כך נקודת המוצא לדיאלוג נחסמה כי לפלסטינים יש מעט מאוד לתת לנו".

שלשום נקבע כי ההצבעה על מועד הפריימריז לראשות המפלגה שתיערך היום בוועידת המפלגה תהיה חשאית. בכך קיבל בית הדין את עמדת מרגלית ושלי יחימוביץ', שסבורים שהצבעה חשאית תאפשר להם לנצח.

בחודשים האחרונים ניסו במפלגת העבודה להגיע למועד מוסכם על בחירות לראשות המפלגה, ללא הצלחה. יו"ר המפלגה יצחק הרצוג, בתמיכת יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מבקש לקבוע את המועד ליולי 2017. יחימוביץ' ומרגלית מבקשים לקיים את הבחירות עד דצמבר 2016. לבסוף, הוחלט שוועידת המפלגה שתתכנס היום תקבל הכרעה בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ