ברק רביד - צרובה
ברק רביד

עימות חריף פרץ היום (ראשון) סביב תאגיד השידור הציבורי בישיבת הממשלה. לדברי מקורות שנכחו בישיבה, הוויכוח בנושא הידרדר לחילופי צעקות בין כמה מהשרים — בהם גלעד ארדן, אופיר אקוניס, איילת שקד ומירי רגב – סביב השאלה מה צריכה להיות מידת השליטה של הממשלה בתאגיד השידור החדש שאמור להיות עצמאי מהפוליטיקאים.

השרים דנו בישיבה בתיקון לחוק תאגיד השידור, שלפיו מועד תחילת שידורי התאגיד יידחה לפחות עד 1 בינואר 2017 ואולי אף ל-30 באפריל אם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון יהיו סבורים כי אינו ערוך לשידורים מלאים ברדיו ובטלוויזיה. המחלוקות בעניין התאגיד עלו כבר בישיבת שרי הליכוד שקדמה לישיבת הממשלה. השר לענייני ירושלים זאב אלקין דרש שתיקון לחוק יקבע כי השידורים לא יחלו כל עוד תאגיד השידור אינו ממוקם בירושלים.

משמעות התנאי הזה היא דחייה ממושכת של תחילת השידורים, כיוון שהמבנה שבו אמור לשכון תאגיד השידור לא יהיה מוכן בשנתיים הקרובות. כמה ממשתתפי הישיבה מחו על הצעת אלקין ומיהרו לעדכן את שר האוצר משה כחלון, שהבהיר כי יתנגד להכללת הסעיף בחוק. בסופו של דבר התקבלה פשרה לפיה בתיקון לחוק יצוין כי רק חלק מהשידורים יהיו צריכים להתבצע מירושלים ביום עלייתו של התאגיד לאוויר.

זו היתה רק ההקדמה לעימות חסר התקדים שפרץ בין שרי הממשלה לאחר שרשות הדיבור עברה לשרת התרבות מירי רגב. האחרונה התקוממה בישיבה על כך שלממשלה לא תהיה סמכות להתערב במינויים הבכירים בתאגיד החדש וכן בתכנים. רגב אף טענה כי ההרכב האנושי של העיתונאים בתאגיד לא יהיה מגוון ולא ייתן ביטוי לדעות שונות. "לשר התקשורת יש אחריות אבל לא סמכות", אמרה רגב. "אנחנו משלמים את הכסף אבל אין לנו יכולת לשלוט על שום דבר. זה יהיה כמו גלי צה"ל". השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שבממשלה הקודמת היה זה שיזם את הקמת תאגיד השידור הציבורי, תקף את רגב. "את שולטת בכל הצגה שיש ב'הבימה'?".

רגב המשיכה וקבלה על הכוונה להאריך בשנתיים את כהונתו של מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, וכינתה את ההארכה "מחטף". ארדן הגיב גם במקרה הזה. "את מבינה בכלל על מה את מדברת? מה את חושבת, שזה חוק עבור מירי רגב?". השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל הצטרפה לארדן ואמרה לרגב כי הקמת התאגיד על ידי הממשלה אין משמעה שליטה או התערבות שלה במינויים מקצועיים או בתכנים. לפי מקורות שהשתתפו בישיבה, נתניהו ניסה כמה פעמים לקטוע  את דבריהם של ארדן וגמליאל, עד ששניהם מחו על כך שאינו מאפשר להם לדבר.

במהלך הישיבה התרעמו ארדן ושר החינוך נפתלי בנט על הצעת החוק שמקדם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), לביטול הקמת תאגיד השידור. ארדן דרש מנתניהו להבהיר שהוא מתנגד למהלך והוסיף כי ברור שלהצעת החוק של ביטן אין שום סיכוי לעבור, וכל מטרתה היא להרתיע עיתונאים שיחששו להצטרף לגוף שעתידו לוט בערפל. בנט הצטרף לדברי ארדן ואמר שדחיית מועד השידור והעובדה שגם בינואר יוכלו נתניהו וכחלון לדחות שוב את מועד פתיחת השידורים ירחיקו עיתונאים בכירים מהצטרפות לתאגיד השידור בשל חוסר הוודאות שייווצר. "אם אתם לא רוצים את התאגיד פשוט תגידו", אמר בנט. "אפשר להחליט שרוצים להרוס את התאגיד".

העימות בין השרים החריף עוד יותר אחרי דברי הביקורת שהשמיע שר המדע אופיר אקוניס על תאגיד השידור הציבורי. "אין שם אף עולה מברית המועצות, אין שם אתיופי ואין שם אנשים מהפריפריה", אמר אקוניס. גם במקרה הזה מי שיצא נגד אקוניס היה גלעד ארדן. "הם עוד באמצע תהליך הגיוס. רק לחמור מראים חצי עבודה", אמר ארדן. בשלב מסוים רמז אקוניס כי התאגיד החדש צפוי להיות מזוהה עם הבית היהודי. "אתם תומכים בתאגיד כי קיבלתם שישה מפד"לניקים שם", אמר אקוניס תוך שהוא מכוון לעיתונאים חובשי הכיפה שגויסו לתאגיד השידור החדש. שרת המשפטים איילת שקד קטעה את אקוניס בטענה כי דבריו אינם מקובלים. "די עם השקרים האלה", צעקה שקד על אקוניס. "תפסיקו להתבכיין. לכם יש עיתון". השר בנט הצטרף אליה. "מה אתם מתלוננים כל הזמן? אתם בשלטון 40 שנה. תפסיקו להתבכיין", אמר לאקוניס.

במשך הישיבה אמר ראש הממשלה נתניהו כי "עם כל הבעיות של רשות השידור הישנה הם לפחות היו מאוזנים". נתניהו הוסיף כי "צריך תקשורת מגוונת. אלה שמדברים על תקשורת פתוחה - איך זה שהם מתנגדים לערוץ 20?". השר גלעד ארדן הגיב לדברים ואמר: "ספר את זה לקרן נויבך, אריה גולן ומשה נגבי – הם ישמחו לשמוע שאתה חושב שהם מאוזנים".

לוויכוח הצטרף שר הפנים אריה דרעי ואמר כי גם בתאגיד השידור הציבורי וגם בכלי תקשורת אחרים אין כל ייצוג לציבור החרדי, לציבור הספרדי או לאנשי הפריפריה: "כל אותם אנשים מרגישים נטע זר בתקשורת הישראלית", אמר, "אני מייצג אנשים שכל הזמן צריכים להתגונן מפני התקשורת. אני מוכן לתת פרס למי שימצא בתקשורת הכללית בישראל עיתונאי חרדי עם כיפה שחורה. אין אף אחד. גם העיתונאים לענייני החרדים ולענייני דתות הם כולם כיפות סרוגות, רובם עוינים את החרדים ובעיקר את ש"ס". בסיום הדיון הסוער אישרה הממשלה את התיקון לחוק תאגיד השידור. התיקון אושר אף שהשרים ארדן, שקד, נפתלי בנט וגילה גמליאל נמנעו בהצבעה עליו.

כמה שעות אחרי ישיבת הממשלה הבהיר נתניהו בשיחה עם תא הכתבים המדיניים כי יוזמתו של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן לקידום חוק לביטול תאגיד השידור הציבורי לא תואמה איתו ולא היתה על דעתו. נתניהו אף ציין כי כמה משרי הממשלה ביקשו ממנו לא לקדם את התיקון לחוק תאגיד השידור בישיבת הממשלה היום ולבחון את החוק של ביטן אולם הוא לא נענה והעביר את החוק לדחיית מועד העלייה לשידור של התאגיד ל-1 בינואר 2017. ראש הממשלה אמר כי דבריה של שרת התרבות מירי רגב על הצורך שהממשלה תשלוט בתכני השידור ובמינויים בתאגיד אינם מקובלים עליו וכך גם דבריו של השר אופיר אקוניס שדיבר על "מפד"לניקים" חובשי כיפה שהתמנו לתפקידים בתאגיד.

נתניהו אמר כי בכל הנוגע לערוצי הטלוויזיה המסחריים קיימת בעיה של ריכוזיות והיעדר תחרות שאותה הוא מעוניין לפתור כדי שלציבור תהיה אפשרות בחירה גדולה יותר. "שידור ציבורי לא מוחזק ע"י תחרות אלא ע"י כספי הממשלה והבוחרים", אמר נתניהו. "שאלת גיוון הדעות וייצוג הדעות היא שאלה קשה, כי אנחנו לא רוצים להתערב בתכנים או ביוצרי התכנים. השאלה איך להבטיח גיוון היא שאלה קשה. רשות השידור לאורך השנים שמרה על גוון ממלכתי והרבה פעמים על גישה ממלכתית. אין לי פתרון איך להבטיח זאת בתאגיד".

ראש הממשלה הוסיף כי הוא דוחה את הביקורת נגדו על כך שהוא מנסה להשתלט על התקשורת או לפגוע בחופש העיתונות. "אני רואה שאני מוצג בתקשורת כמו חלק משליטי האזור", אמר נתניהו. "כשאני פותח ערוץ אחד או אחר אני רואה שירי הלל לנתניהו וסאטירה נגד מי שנגד נתניהו. כמה אפשר לסבול את שירי ההלל האלה?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ