הליכוד נגד בנט: משמר את מורשתו של דרוויש - ואת ההגמוניה של השמאל בתקשורת

הבוקר תקפו בבית היהודי את נתניהו על "שהצביע בעד ההתנתקות והריסת גוש קטיף, ששחרר הכי הרבה מחבלים ונכנע לחמאס". בתגובה טענו בליכוד כי בנט ושקד הם "יקירי השמאל ונוני מוזס" אשר תוקפים את נתניהו בשביל "כותרת מחמיאה ב'ידיעות' וליטוף ב-Ynet". כחלון: הממשלה הזאת צריכה לצאת דחוף לחופשה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נפתלי בנט בכניסה לישיבת הממשלה, אתמול
חיים לוינסון

המתיחות בין הבית היהודי לבין מפלגת הליכוד סביב תאגיד השידור הציבורי מובילה לחילופי האשמות בין שתי המפלגות. הליכוד הוציא היום הודעה חריפה המאשימה את שר החינוך ב"שימור מורשתו של דרוויש בבתי הספר של ילדי ישראל" וב"חפירת מנהרות מתחת לשלטון הליכוד".

"בנט בפאניקה כי הוא יודע את האמת", נאמר בהודעה, שהאשימה את שר החינוך גם בשימור "ההגמוניה של השמאל בתקשורת". "מי שהתגייס לטובת האינטרסים של נוני מוזס לסגור את 'ישראל היום' כדי לזכות בעוד כותרת מחמיאה ב'ידיעות' ועוד ליטוף ב-Ynet, אינו דואג לתקשורת חופשית", נאמר בהודעת הליכוד. הדברים פורסמו כתגובה להודעה שהוציא הבית היהודי מוקדם יותר הבוקר, ובה נאמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "יורה בתוך הנגמ"ש" על מנת להכניס לממשלה את המחנה הציוני.

גם שר האוצר משה כחלון הגיב היום לסערה הפוליטית: על פי שדר הרדיו רינו צרור, כחלון אמר לו כי "צריך להוציא את הממשלה הזו לחופש, את כל הממשלה". כחלון אישר ל"הארץ" את הדברים. 

בישיבת סיעת הליכוד אמר היום נתניהו כי "התחרות בתקשורת היא מהלך חשוב. מדברים על שליטה בתקשורת, תחרות היא ההפך משליטה, התחרות תעביר את הכוח לציבור". לדבריו, "חלקים גדולים של הציבור מודרים בתקשורת הישראלית. דעותיהם לא מקבלות ביטוי ראוי באולפנים. התחרות תביא לידי כך שמגוון הרבדים בחברה יבואו לידי ביטוי. יש רצון של פוליטיקאים למצוא חן בעיני גורמים בתקשורת שרוצים לשמור על המונופול על מה הציבור יראה וישמע. לכן אני שר תקשורת כי אני יכול לעמוד מול לחצים. התפקיד שלנו הוא לעשות מה שנכון לציבור. תחרות תחרות תחרות ועוד פעם אחת".

אתמול בלילה, לאחר ישיבת הממשלה הסוערת בנושא התאגיד, נכתב בחשבון הפייסבוק של הליכוד כי "בנט ושקד הם יקירי השמאל ונוני מוזס, שתומכים במאמצים הבלתי נלאים שלהם לפגוע בראש הממשלה נתניהו ובשלטון הליכוד". התגובה הופיעה גם על שער "ישראל היום".

הבוקר בתגובה הוציא הבית היהודי הודעה על פיה "נתניהו שוב יורה בתוך הנגמ״ש. כמו שירה בנגמ"ש כשהצביע בעד ההתנתקות והריסת גוש קטיף, כמו שירה בנגמ"ש כששחרר הכי הרבה מחבלים בתולדות המדינה, כשהקפיא בנייה, כשנכנע לחמאס וכמו כשהכריז על הקמת פלסטין בבר-אילן, וכאשר הוא סופר כיפות של כתבים דתיים בתקשורת. והכי מגוחך, שהוא יורה בנגמ"ש כדי להכניס לתוכו את בוז'י, שפיר, מיכאלי ויוסי יונה. רגע לפני הבחירות הוא תמיד מתחנף לציבור הימני והדתי (״היכנסו מתחת לאלונקה״), ודקה אחרי הבחירות הוא זורק אותם ובז להם. נגמרו ימי ילדי הכאפות".

שרת המשפטים שקד אף צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "הליכוד מרסס בתוך הנגמ"ש. 3 הודעות הוציאו השבוע נגד הבית היהודי. פעמיים שתקנו. לא נשתוק יותר".

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, שהתעמתה אתמול עם שרת התרבות מירי רגב, אמרה הבוקר בגלי צה"ל כי "היו אתמול אמירות שגובלות בפשיזם". גמליאל התייחסה לדבריה של רגב לפיהם הממשלה צריכה לשלוט בתאגיד השידור ואמרה כי "מפחיד לחשוב שדברים כאלה נאמרים בעידן הזה".

חילופי ההאשמות באים בעקבות העימות החריף שפרץ בישיבת הממשלה, וכן דבריו של נתניהו לכתבים לפיהם הוא מעוניין בצירוף המחנה הציוני לממשלה "כדי לקדם הזדמנויות מדיניות". לדברי מקורות שנכחו בישיבה, הוויכוח בנושא הידרדר לחילופי צעקות בין כמה מהשרים — בהם גלעד ארדן, אופיר אקוניס, איילת שקד ורגב – סביב השאלה מה צריכה להיות מידת השליטה של הממשלה בתאגיד השידור החדש. השרים דנו בישיבה בתיקון לחוק תאגיד השידור, שלפיו מועד תחילת שידורי התאגיד יידחה לפחות עד 1 בינואר 2017 ואולי אף ל-30 באפריל אם נתניהו ושר האוצר משה כחלון יהיו סבורים כי אינו ערוך לשידורים מלאים ברדיו ובטלוויזיה.

זו היתה רק ההקדמה לעימות חסר התקדים שפרץ בין שרי הממשלה לאחר שרשות הדיבור עברה לשרה רגב. האחרונה התקוממה בישיבה על כך שלממשלה לא תהיה סמכות להתערב במינויים הבכירים בתאגיד החדש ובתכנים. רגב אף טענה כי ההרכב האנושי של העיתונאים בתאגיד לא יהיה מגוון ולא ייתן ביטוי לדעות שונות. "לשר התקשורת יש אחריות אבל לא סמכות", אמרה רגב. "אנחנו משלמים את הכסף אבל אין לנו יכולת לשלוט על שום דבר. זה יהיה כמו גלי צה"ל". השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שבממשלה הקודמת היה זה שיזם את הקמת תאגיד השידור הציבורי, תקף את רגב. "את שולטת בכל הצגה שיש ב'הבימה'?".

העימות בין השרים החריף עוד יותר אחרי דברי הביקורת שהשמיע שר המדע אופיר אקוניס על תאגיד השידור הציבורי. "אין שם אף עולה מברית המועצות, אין שם אתיופי ואין שם אנשים מהפריפריה", אמר אקוניס. גם במקרה הזה מי שיצא נגד אקוניס היה גלעד ארדן. "הם עוד באמצע תהליך הגיוס. רק לחמור מראים חצי עבודה", אמר ארדן. בשלב מסוים רמז אקוניס כי התאגיד החדש צפוי להיות מזוהה עם הבית היהודי. "אתם תומכים בתאגיד כי קיבלתם ששה מפד"לניקים שם", אמר אקוניס תוך שהוא מכוון לעיתונאים חובשי הכיפה שגויסו לתאגיד השידור החדש. שרת המשפטים איילת שקד קטעה את אקוניס בטענה כי דבריו אינם מקובלים. "די עם השקרים האלה", צעקה שקד על אקוניס, "תפסיקו להתבכיין. לכם יש עיתון". השר בנט הצטרף אליה. "מה אתם מתלוננים כל הזמן? אתם בשלטון 40 שנה. תפסיקו להתבכיין", אמר לאקוניס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ