המשכורות במטה הליכוד בבחירות 2015: מקורבי נתניהו בראש הרשימה

ממסמכים שהגיעו לידי "הארץ" עולה כי רו"ח אבי יהודיוף, דוד שמרון, ניר חפץ ושלמה פילבר קיבלו מאות אלפי שקלים תמורת חודשי עבודה בודדים. בליכוד מתנהלות שתי בדיקות בעניין

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נאום הניצחון של נתניהו בבחירות, מארס 2015
חיים לוינסון

הבחירות לכנסת בשנה שעברה הסתיימו אמנם בהישג גדול לליכוד והבטיחו כהונה נוספת בראשות הממשלה לבנימין נתניהו, אולם לאחר הבחירות התברר כי מטה המפלגה חרג בתשעה מיליון שקלים מתקציבו. כעת חושף "הארץ" לראשונה את נתוני השכר במטה, שבין העובדים בו היו מקורבים לנתניהו.

הבחירות נערכו ב-17 במארס, אך ההחלטה להקדימן התגבשה אצל נתניהו כבר בסוף נובמבר 2014. ב-1 בדצמבר, היום שבו פגש נתניהו את שר האוצר אז יאיר לפיד בניסיון לגשר על חילוקי הדעות ביניהם, החל שלמה פילבר, היום מנכ"ל משרד התקשורת, להקים את מטה הבחירות של הליכוד. למחרת פיטר נתניהו את לפיד ואת שרת המשפטים ציפי לבני, והבחירות הפכו לעובדה מוגמרת.

לפי רישומי המפלגה, עובדי המטה הועסקו בו ברובם החל מ–1 בינואר 2015. המימון, בסך עשרות מיליוני שקלים שמקבלות המפלגות מהמדינה לקראת בחירות, מאפשר להן לשלם ליועצים סכומים גדולים בעבור תקופה קצרה של עבודה מאומצת. בניגוד למינויים ציבוריים, במערכת בחירות העסקת מקורבים מובנת מאליה.

מהמסמכים עולה כי למשכורת הגבוהה ביותר, 826 אלף שקל, זכה רואה החשבון אבי יהודיוף, שהיה אחראי על ניהול חשבונות המטה. אחריו ברשימה היועץ המשפטי של המפלגה, אבי הלוי, שקיבל 767 אלף שקל על כתיבת חוות דעת. היועץ האסטרטגי אהרון שביב השתכר 413 אלף שקל. מנהל המטה פילבר השתכר 300 אלף שקל עבור ארבעה חודשי עבודה והאסטרטג של מסע הבחירות ניר חפץ - 296 אלף שקל בעבור שלושה חודשים. יוסי דרוק, שהוגדר מנהל מטה ארגון, השתכר 230 אלף שקל. מנהלי מטה הליכוד, אגב, רחוקים מלהיות שיאני השכר של מערכת הבחירות האחרונה: בשנה שעברה דיווח "הארץ" כי משה קלוגהפט, מנהל המטה של הבית היהודי, השתכר 1.2 מיליון שקל.

מהמסכמים עולה עוד כי ראש צוות התגובות של הליכוד, עופר גולן, השתכר 106 אלף שקל. עורך "מעריב" לשעבר יואב צור, שהיה מנהל הסברה בכיר, ושהתפטר כעבור חודשיים, השתכר בתקופה זו 92 אלף שקל. שכרו של אלי חזן, ראש אגף ההסברה בליכוד שהיה "ראש צוות עיתונות כתובה", הגיע ל–83 אלף שקל. בועז סטמבלר, כיום דוברו של נתניהו המועסק על ידי משרד ראש הממשלה, הועסק במטה במשך חודשיים בתפקיד "דובר כלכלי" והשתכר 59 אלף שקל. שכר זהה קיבל ארז תדמור, ממייסדי "אם תרצו", שהוגדר "רכז תוכן".

לאחראים לפעילות האינטרנטית של הליכוד במערכת הבחירות מיוחס תפקיד מרכזי בהישג של המפלגה, אולם ברשימת מקבלי השכר הם נדחקו לתחתית. יונתן אוריך, עורך תוכן בדיגיטל, השתכר 36 אלף שקל וטופז לוק, ידידו של יאיר נתניהו ומנהל הדיגיטל, סכום נמוך עוד יותר - 25 אלף שקל. איש הניו מדיה דמיטרי גלינץ השתכר 24 אלף שקל ועומר דוסטרי, שהוגדר "אחראי תגובות אתרים", 16 אלף ש'ל. ליאור הררי, המגדיר עצמו "מעריץ" של בני הזוג נתניהו ומפעיל עמוד פייסבוק המוקדש לרעיית ראש הממשלה, השתכר 15 אלף שקל כקשב במטה הבחירות.

במסע הבחירות הועסק גם עורך דינו של נתניהו, דוד שמרון, שקיבל 140 אלף שקל על עבודתו לצד היועץ המשפטי הלוי. ארי הרו, ראש לשכת נתניהו שנאלץ לעזוב את התפקיד לאחר שהתגלה כי הפר הסכם ניגוד עניינים שעליו חתם, עבר לעבוד ב"ארגון" במטה והשתכר אז 110 אלף שקל. במטה הועסק למשך חודש וחצי גם צורי סיסו, מקורב לבני הזוג נתניהו שהגדיר עצמו בעבר "אחראי המחשוב" בביתם. על תפקיד דומה במטה הבחירות השתכר סיסו 24 אלף שקל, בנוסף לתפקידו כראש אגף המחשוב בליכוד. כיום, לצד ראשות האגף, מכהן סיסו גם כממלא מקום מנכ"ל המפלגה בשכר.

אחד השמות המפתיעים ברשימת מקבלי השכר במטה הוא נפתלי נאור, בנה של נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. נאור, שהתמודד בעבר על מקום ברשימת הליכוד לכנסת, השתכר 19,500 שקל כמנהל "מטה אתיופים".

שתי בדיקות בליכוד

התנהלות מטה הליכוד במערכת הבחירות עדיין מצויה במוקד מחלוקת במפלגה, בשל חריגות השכר הגבוהות, וכעת מתנהלים בעניינה שני הליכים נפרדים: הראשון הוא בדיקה של מבקר המפלגה, עו"ד שי גלילי, שפרסם כבר ביולי 2015 דו"ח שממנו עולה כי המפלגה הוציאה 45 מיליון שקלים, אף שוועדת הכספים אישרה הוצאה של 36 מיליון שקלים בלבד. גלילי ביקש לקבל לידיו העתק מכל הקבלות והמסמכים של מטה הבחירות כדי שיוכל לבחון את ההוצאות, אך הליכוד סירב בנימוק שמבקר המדינה בודק את הנושא. 

אתמול (שני) קבע בית הדין של הליכוד כי על המפלגה להעביר לגלילי את כל המסמכים שביקש. "אין ביקורת אמיתית ללא עצמאות ואי־תלות של המבקר וללא אפשרות הניתנת למבקר לגשת באופן חופשי למידע ומסמכים", כתב הדיין עו"ד יצחק בם. "הגוף המבוקר אינו יכול להשפיע על החלטותיו, להסתיר ממנו מידע ולהכווין את עבודת המבקר לאפיקים שנוחים לו".

במקביל בודקת את הנושא גם מזכירות הליכוד, הגוף האחראי על המנגנון המפלגתי שבראשו עומד השר ישראל כץ. המזכירות הזמינה ממשרד רואי החשבון ליאון־אורליצקי דו"ח ביקורת. בחודש שעבר התקבל בוועדת המשנה בראשות יו"ר הקואליציה דוד ביטן וח"כ דוד אמסלם דו"ח בן שני עמודים, שנחשף על ידי בועז שפירא בערוץ 1. הדו"ח מצא ליקויים בקשרי המטה עם ספקים ועלה ממנו שלחלק מהכסף ששולם להם לא ניתנה כל תמורה. עוד הצביע הדו"ח על חריגה של שבעה מיליון וחצי שקלים בפעילות השטח ועל היעלמות כל הציוד שנרכש למטה הבחירות, כמו מקררים ומתקני מים. עד כה לא החליטה ועדת המשנה אילו צעדים לנקוט בעקבות הדו"ח.

שלמה פילבר מסר בתגובה: "שכרי היה לחמישה חודשים בחשבונית כולל מע"מ, כלומר פחות ממשכורת חודשית של מנכ"ל הליכוד או רואה החשבון של התנועה, וזאת עבור עבודה מאומצת 24/7".

יהודיוף מסר כי הקדיש לליכוד 5,000 שעות עבודה. "עבדנו חמישה איש במשך ארבעה חודשים ואחרי זה המשכנו לעבוד ולהכין את החומר למבקר המדינה, היו לנו 20 אלף צ'קים ואלפי חשבוניות. כשנכנסתי לעבודה לא ציפיתי שתהיה כל כך הרבה. בסופו של דבר יצא לי שכר נמוך יחסית, 140 שקל לשעה", מסר.

מטעם אבי הלוי נמסר: "שכר הטרחה ששולם לעו"ד הלוי בבחירות לכנסת ה-20 הנו סביר בהתחשב בהיקף הגדול של השירותים המשפטיים שהעניק לליכוד שכללו, בין היתר, ליווי משפטי בפריימריז של מועמדי הליכוד לרשימה לכנסת‏ וכן ליווי משפטי במערכת הבחירות הכלליות לכנסת ה–20. מדובר בעבודה משפטית אינטנסיבית, שהתפרסה על פני תקופה של כחמישה חודשים, החל מהחלטת הכנסת על הקדמת הבחירות ועד להשלמת הביקורת של משרד מבקר המדינה על הבחירות, שבמהלכה עבדו עו"ד הלוי ועורכת דין נוספת מטעמו כ–12 שעות בממוצע ליום ועמדו לרשות הליכוד בכל שעות היממה, מעבר לשעות העבודה המקובלות. הייצוג כלל, בין היתר, ייעוץ משפטי לועדת הבחירות המרכזית של הליכוד, למנהלת הליכוד, למטה הבחירות המרכזי ולמטות המשנה, ייצוג בפני ועדת הבחירות המרכזית לכנסת, רשם המפלגות, מבקר המדינה וייצוג בפני ערכאות משפטיות שונות, בינהם בפני בית המשפט העליון".

עוד נמסר מטעם הלוי: "שכר הטרחה ששולם לעו"ד הלוי הלם את השכר ששולם לו בעבר במערכת הבחירות לכנסת ה–18 ובבחירות לכנסת ה–19, שבהן זכה הליכוד בדו"חות חיוביים ממשרד מבקר המדינה. שכר הטרחה עודכן למועד הבחירות לכנסת ה–20. עו"ד הלוי זוכה בליכוד להערכה רבה על עבודתו המקצועית".

ממשרדו של דוד שמרון נמסר: "השירותים המשפטיים הניתנים על ידי עורך דין ללקוחותיו חסויים בדרך כלל, ועל כן לא נוכל לפרט אותם במלואם. עם זאת, החלקים הפומביים היו הופעות בבתי המשפט ובוועדת הבחירות המרכזית. כמו כן, כידוע, טיפל משרדנו במגעים הקואליציוניים עבור הליכוד. השירותים כולם פורטו על בסיס שעות עבודה של הח"מ (שמרון) וצוות המשרד. חשבונות שכר הטרחה של משרדנו נבדקו על ידי מבקר המדינה, ככל הוצאות הבחירות של הליכוד. מעולם לא שילם הליכוד למשרדנו עבור שירותים הניתנים על ידינו למר נתניהו אישית, המחויבים בנפרד. השירותים המשפטיים היחידים בהם הליכוד מחויב הם אלה הניתנים לתנועת הליכוד".

ניר חפץ ואהרון שביב לא השיבו לפניית "הארץ".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ