נתניהו ידיח את ח"כ אורן חזן מוועדת ביקורת המדינה בגלל תמיכתו בחקירת צוק איתן

ראש הממשלה קיבל את ההחלטה בעקבות הודעתו של ח"כ חזן כי יתמוך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקר המבצע בעזה. ח"כ אלהרר: "לא יעזרו לנתניהו כל המשחקים שלו"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להדיח את חבר הכנסת אורן חזן מהוועדה לביקורת המדינה. כך דווח הערב (שלישי) בערוץ 2. על פי הדיווח, נתניהו קיבל את ההחלטה לאחר שחזן הודיע השבוע כי יתמוך בהחלטה להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקירת מבצע צוק איתן – תסריט שנתניהו חושש ממנו. הדחתו צפויה לבוא לאישור הוועדה כבר מחר.

ההחלטה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית מצויה בסמכותה של הממשלה, אך החוק קובע כי הוועדה לביקורת המדינה, בראשה עומדת כיום ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), רשאית להמליץ גם היא על הקמת ועדת חקירה במידה והיא נוגעת לממצאים של דו"ח שערך המבקר. בוועדה חברים כיום 11 חברי כנסת, בהם ארבעה ח"כים מהאופוזיציה. על כן, גם אם חזן היה מצביע בעד הקמת ועדת חקירה, לקואליציה עדיין היה רוב.

נתניהו וחזן בכנסת, ב-2015
נתניהו וחזן בכנסת, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי

בשבוע שעבר הודיע מבקר המדינה, יוסף שפירא, כי יתמוך בהקמת ועדת חקירה אם הכנסת תחליט להטיל חיסיון על ממצאי דו"ח המבקר בנוגע להתנהלות ישראל במבצע, שטרם התפרסם. לדברי גורמים המעורים בפרטי המסמך, אחד הפרקים הנפיצים ביותר נוגע להתנהלות הקבינט המדיני- ביטחוני במהלך הלחימה. טיוטת הפרק הזה הופצה בחודש מאי, ומקורות שנחשפו אליה אמרו ל"הארץ" כי נמתחת בו ביקורת חריפה בעיקר על שלושה בכירים - ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון לשעבר משה יעלון והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. לדבריהם, הטיוטה גורסת כי נתניהו, יעלון וגנץ ניהלו לבדם את רוב מהלכי הלחימה, תוך מידור הקבינט והסתרה של חלק גדול מהפרטים משאר השרים.

ח"כ חזן אמר הערב בתגובה לכוונה להדיחו כי "אין זו הפעם הראשונה שמורידים את הראש של מנהיגים בליכוד המעזים להביע דעה עצמאית לטובת הציבור ומתפקדי הליכוד. זה קרה עם גדעון סער, עם כחלון שאולץ לפרוש, עם דני דנון שפוטר מתפקידו, עם גלעד ארדן שנענש ועם ישראל כץ שלקחו לו תיק בכנסת הקודמת כי העז להרים ראש". לדבריו, "כל שליחותי בכנסת ישראל היא למען עם ישראל, ארץ ישראל ותנועת הליכוד בה גדלתי, צמחתי, ולה אני מחויב. אין ספק כי מדובר באקט נפוץ במזרח התיכון של עריפת ראשים למען כך ששאר חברי הכנסת בליכוד ימשיכו לחשוש, לדבר ולהרים ראש".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלהרר, מסרה כי "לא יעזרו לבנימין נתניהו כל המשחקים שלו. הוועדה לביקורת המדינה בראשותי תדון בדו"ח המבקר בנושא צוק איתן בצורה העניינית והרצינית ביותר הראויה לדו"ח. כל מי שנוגע לדו"ח הזה יהיה חלק מהדיון וכל מי שצריך לשאת באחריות ייאלץ לעשות זאת. ראש הממשלה פועל משיקולים פוליטיים בלבד ולא ברור ממה הוא כל כך חושש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ