ראש הממשלה: "פשיזם" הוא כינוי גנאי של השמאל לאויביו

בדיון בכנסת לציון יום ז'בוטינסקי התייחס נתניהו להאשמות בפשיזם מתוך ממשלתו ומחוצה לה ואמר: "בן גוריון כינה את ז'בוטינסקי 'ולדימיר היטלר'". הרצוג: "איפה ז'בוטינסקי ואיפה אתם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו נואם במליאת הכנסת במושב לציון יום ז'בוטינסקי, היום

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בצהריים (רביעי) לסערה סביב הקמת תאגיד השידור הציבורי והביקורת מתוך הממשלה ומחוצה לה על כך שדברי השרה רגב בעניין התאגיד גובלים בפשיזם, ואמר כי "פשיזם הוא כינוי גנאי של השמאל לאויביו".

במושב מיוחד שהתקיים במליאת הכנסת לציון יום זאב ז'בוטינסקי אמר נתניהו: "אמרו על ז'בוטינסקי 'פשיסט', זה נשמע לכם מוכר? אני מציע לחברי לקרוא מאמר באנציקלופדיה העברית בערך 'פשיזם'. יש שם משפט שכתב המחבר לפיו 'בקרב השמאל רווח הנוהג להשמיץ כל אויב כפשיסט'. זה כינוי גנאי של השמאל לאויביו". עוד אמר נתניהו: "אני מעריך את בן גוריון אבל הוא כינה את ז'בוטינסקי בתואר המחמיא ולדימיר היטלר. מרדכי נמיר כתב על התנועה הרוויזיונסטית 'ארגון פשיסטי מובהק'. היום אומרים 'איפה הליכוד של ז'בוטינסקי'".

"אחד הדברים שז'בוטינסקי האמין בהם זה הרעיון של שוק חופשי, של תחרות, בחירה של האזרח. לבחור בין חברות מסחריות, בין דעות שונות. אנחנו באנו ליישם את זה בכלכלה, בתחבורה הציבורית, בתעופה, בכל הדברים שנשלטו על ידי שליטה ריכוזית", הוסיף נתניהו וכיוון לוויכוח על הקמת התאגיד, "יש מאבק עיקש למנוע תחרות בשוק התקשורת. הייתה מונוליטיות בתקשורת בהתחלה על ידי הממשלה ואז על ידי קבוצה אחת. זו לא רק קריאתו המשוועת של הציבור לגיוון - זה הצורך של הדמוקרטיה. זו הזכות של האזרח שלא יכתיבו מה הוא שומע... ישפוט העם בקלפי, ישלוט העם בשלט". 

נתניהו התייחס גם למצב הביטחוני ואמר כי במזרח התיכון "החלש לא שורד והחזק גם שורד וגם יכול לייצר בריתות". עוד אמר כי האיסלאם הקיצוני "מאיים על חברות החופש במאה ה-21. הפלג השיעי בראשות איראן, והסוני בראשות דאעש, רוצים להציב דגלם על חורבות העולם החופשי... המדיניות שלי מבוססת, ירשתי אותה מאבי שירש מז'בוטינסקי - טיפול בעוצמה". עם זאת, ציין נתניהו כי "הסופה העזה שפוקדת את המזרח התיכון מסייעת לנו להתקרבות חסרת תקדים לגורמים באזורינו שרואים בנו לא אויב אלא שותף. זו הזדמנות היסטורית ופתח לקידום השלום".

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, בנאום במליאה ביום ז'בוטינסקי, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הרצוג: "איפה ז'בוטינסקי ואיפה אתם?"

אחרי נתניהו נאם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, והעיר על דברי ראש הממשלה: "רן ברץ עובד אז רואים את התוצאה. אנחנו זקוקים לז'בוטינסקי במחנה הפוליטי שלו. איפה הם? שיקומו. איפה הם ממשיכי דרכו של מי שאמר 'שנאה עיוורת לרעיון שהמדינה הוא הכל'? אני תוהה מה היה חושב ז'בוטינסקי על תנועתו, שתמכה בסילוק חברי הכנסת על ידי עמיתיהם. אני תוהה מה היה חושב המסאי והמחזאי על פעולות הממשלה להצר את חופש הביטוי בקולנוע. מה היה חושב על חברתם, קומיסרית התרבות, הסותמת פיות של כל מי שלא מסכים איתה. מה היה חושב על אחד השרים שמטיח בליסטראות בבית המשפט העליון וקורא להם כנופייה.

"איפה ז'בוטינסקי ואיפה אתם", המשיך הרצוג, "לנו באופוזיציה יש יותר משותף עם ז'בוטינסקי מאשר אנשי הליכוד. לא משנה כמה קראתם את כתביו של ז'בוטינסקי, לא יעזור כלום. היום הוא היה קורע אתכם לגזרים".

לאחר הנאום, שהופרע בקריאות ביניים רבות, שב נתניהו לדוכן הנואמים ואמר כי "ההתקפות על ז'בוטינסקי ובגין היו כל כך חריפות. מעניין שמוחקים את העבר, אבל ההכפשה נמשכת. הרצוג אמר דברים שאני שותף להם. הרצוג, אני שואל את דעתך על פתיחת ערוצי הטלוויזיה לתחרות". הרצוג שב לדוכן בעקבות הדברים והשיב: "כולנו בעד פתיחת שוק התקשורת לתחרות בתנאי שנתניהו לא יהיה שר התקשורת ולא ימנה קומיסרים לשלוט בתקשורת".

מתוך הגדרת הפשיזם מהאנציקלופדיה העברית צילום: עופר אדרת

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה בתגובה לדברי נתניהו: "לא יאמנו העליבות, האובססיה והיעדר הבושה של ראש הממשלה. לרתום את ז'בוטינסקי, מי שאמור היה להיות אביו הרוחני, לצרכי הקומבינה לחיסול השידור הציבורי. זוהי מדרגה חדשה של ציניות״ ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה: "ביבי לא בוחל ביום זיכרון ממלכתי לז'בוטינסקי ומבייש את האורחים שבאו לזכרו בהשתלחות הרגילה שלו בשמאל ובתקשורת. ההחלטה שלו לגרור את ז'בוטינסקי לתחרות בתקשורת מביכה ומבישה. אני בטוחה שהנאום הזה גרם גם לאנשי מורשת ז'בוטינסקי להתכווץ בכיסאותיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ