הוועדה לפיקוח על החוק הביומטרי: לא נאפשר הארכה נוספת של פיילוט המאגר

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי, החלטה סופית בעניינו של המאגר הביומטרי תצטרך להתקבל עד דצמבר הקרוב ותהיה תלויה בהבהרות בענייני אבטחה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"אני לא בטוח שנאשר את הקמת המאגר הביומטרי", אמר להארץ ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), המשמש כיו"ר הוועדה המשותפת לעניין אמצעי הזיהוי הביומטריים בכנסת. סלומינסקי הבהיר כי לא יתיר הארכה נוספת של תקופת הפיילוט, שהוארכה כבר בשנה וחצי בשל חילופי השרים התכופים במשרד הפנים, וכי ההחלטה הסופית על גורל המאגר תצטרך להתקבל עד דצמבר הקרוב.

לדבריו, אחת הבעיות המרכזיות שיקשו על אישור הפעלת המאגר באופן קבוע, היא הקשיים הטמונים באבטחתו. חברי הוועדה, שיתבקשו לאשר את המהלך, צפויים לדרוש הבהרות משמעותיות על נהלי האבטחה לפני שיחליטו אם לאשר אותו. “אם היו אומרים לי שהאבטחה של המאגר היא אבסולוטית, הייתי הרבה יותר רגוע", אמר סלומינסקי. "הבעיה היא שאומרים לנו שעל כל הגנה שתציב, תמיד יבוא מישהו מתוחכם יותר שיוכל לפרוץ אותה".

חניכת המאגר הביומטרי במשרד הפנים בראשון לציון, 2013.צילום: תומר אפלבאום

“מצד שני", הוסיף סלומינסקי, "כל סודות המדינה ממילא מוגנים כיום בשיטות דומות כך שאם מישהו יפרוץ למאגר הביומטרי, הוא יכול באותה מידה לפרוץ גם למאגרים אחרים, משמעותיים יותר, ולהוציא משם סודות מדינה. צריך גם לשמוע את המתנגדים למאגר שטוענים שהמדינה הופכת בעלת שליטה על מידע משמעותי בזמן שהאזרח מאבד את הפרטיות".

עמדתו המסויגת של סלומינסקי מפתיעה, בין היתר, נוכח מהלכיו של יו״ר הקואליציה, דוד ביטן (ליכוד), להכשיר רוב בוועדה שיאפשר את אישורו הקבוע של המאגר כשיובא לדיון. היום (שני) הודיע ביטן על הדחתה של ח״כ שרן השכל ממפלגתו מחברות בוועדה בשל ביקורת שמתחה על אבטחת המאגר. ביטן צפוי לשמש כחבר בוועדה במקומה. השכל מסרה בתגובה, ״עבודת הח"כים היא לבדוק לעומק את התנהלות הממשלה והחלטותיה במיוחד כשמאחורי גבם מנסים לשנות את הרף בבחינת המאגר הביומטרי שנקבע על פי חוק. אם המאגר או פרטיו ידלפו לידי מדינות עוינות מצבנו יהיה רע מאוד. האחריות מוטלת על כתפינו״. 

הניסוי הביומטרי הוארך פעמיים, בכל פעם בתשעה חודשים, לבקשתם של שרי הפנים אריה דרעי ולפניו סילבן שלום, שביקשו ללמוד את הנושא עם כניסתם למשרד. דרעי הבהיר לאחרונה שבכוונתו לקדם הקמת מאגר קבוע, לצד נוהל שיחייב את אזרחי המדינה להצטייד בתעודות זהות ודרכונים חכמים. אלא שלמרות ההצהרות בנושא, משרד הפנים עדיין לא העביר בקשה רשמית לוועדה לדון בעתיד המאגר.

סגן שר הפנים, משולם נהרי (ש"ס), אמר לפני כחודש במליאת הכנסת כי במשרד עדיין לא החליטו אם לכלול במאגר הביומטרי זיהוי תווי פנים בלבד של כלל אזרחי המדינה או שישולבו בו גם טביעות אצבע – הנתונים הנכללים כיום בשלב הניסוי.

"תקופת המבחן הוכיחה מעל לכל ספק כי המאגר הביומטרי נחוץ ומהווה חלק בלתי נפרד מפרויקט התיעוד הלאומי הביומטרי. המאגר מאפשר את מתן האמון במציג התיעוד ואת מהימנות התיעוד”, אמר נהרי בתשובה לשאילתא שהגישה ח”כ תמר זנדברג (מר”צ).

לדברי נהרי, “המאגר מאובטח בסטנדרטים הגבוהים ביותר וגם לנו היה קשה להכנס אליו ולהסתובב במקום". נהרי הוסיף כי נתוני המאגר אינם חשופים לרשת האינטרנט ולמקורות חיצוניים כלשהם. הנתונים מוצפנים וכוללים כיום תמונת פנים ושתי טביעות אצבע, לצד מספר מזהה מוצפן. “אין במאגר פרטים כגון כתובת מגורים, שם, שם משפחה, מספר תעודת זהות או כל נתון מזהה אחר. הסטנדרטים שבהם מאובטחים הנתונים הם מהגבוהים בעולם", אמר נהרי במליאה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ