"כסף מזוהם"

כחלון מתנגד למכונות המזל של הפיס – חברו הפעיל אותן ותרם לו כספים

בנו של שר האוצר הועסק אצל ראובן אבן-צור, שהיה במשך עשור אחראי על תפעול נקודות המכירה של מפעל הפיס באזור חיפה. הוא תרם עשרת אלפים שקלים לכחלון האב לקמפיין ב-2009

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר כחלון בישיבת סיעה של מפלגתו, ביוני
השר כחלון בישיבת סיעה של מפלגתו, ביוניצילום: אוליבייה פיטוסי

שר האוצר משה כחלון מתח בשבוע שעבר ביקורת חריפה על מפעל הפיס ובייחוד על מכונות המזל שהוא מפעיל, וכינה את כספי הזכייה בהן "כסף מזוהם" ש"אנחנו לא רוצים אותו". ל"הארץ" נודע כי חבר קרוב של שר האוצר ושותפו למיזם נדל"ן, ראובן אבן־צור, היה עד לשנה שעברה משווק אזורי של מפעל הפיס באזור חיפה, ותרם ב–2009 עשרת אלפים שקלים לקמפיין הבחירות של כחלון בליכוד. בנו של שר האוצר אף עבד אצל אבן־צור, שפעל כמשווק בשנים 2004–2014 ובמסגרת תפקידו היה אחראי בין היתר על פריסת מכונות המזל ושיווק השימוש בהן באזור חיפה.

אבן־צור הוא עורך דין חיפאי העוסק בנדל"ן ומקורב לכחלון. השניים יזמו והקימו, יחד עם ג'ורג' וג'אסן מטר, מיזם נדל"ן של ארבע דירות ברחוב הירקון 45 בחיפה, שבנייתו הושלמה בחודשים האחרונים. עלותו של הנכס בן שתי הקומות היתה 5.5 מיליוני שקלים. בתחילה ניסו לבנות במקום שבע יחידות דיור, אך התנגדות השכנים סיכלה זאת. לפני שהמבנה הושלם, התגורר כחלון בבניין ישן בבעלות משפחת אבן־צור בשכונה אחוזה בעיר, ולאחר שהסתיימה הבנייה עבר להתגורר בדירה בנכס. 

בשנת 2004 זכה אבן־צור במכרז והפך משווק אזורי של מפעל הפיס באזור חיפה. בסך הכל פועלים ברחבי הארץ שמונה משווקים אזוריים, אשר בתמורה לשיווק ותפעול נקודות המכירה מקבלים 1.5%–2% מההכנסות. גורם במפעל הפיס אמר כי הרווח של המשווקים נע בין שלושה לשישה מיליון שקלים בשנה. כך למשל המשווק האזורי בירושלים — אזור חלוקה קטן יחסית — היא חברת רקח שבבעלות חבר הכנסת לשעבר מרדכי אלגרבלי. החברה דיווחה לבורסה על רווח תפעולי של 3.9 מיליוני שקלים בשנת 2015 מעסקי ההפצה. 

אחד העובדים של אבן־צור בעסק השיווק היה בנו של משה כחלון, עידן. אחד מבכירי מפעל הפיס סיפר בשיחה עם "הארץ" כי לפני כמה שנים נפגש עם אבן־צור במשרדו בחיפה. במקום נכח כחלון הבן, שלדברי הבכיר הוצג לפניו תוך אזכור מפורש של זהות אביו. אבן־צור לא הסכים לומר ל"הארץ" מה היה תפקידו של הבן בעסקים. 

בפעילותו כמשווק היה אבן־צור גם מופקד על מכונות המזל, שוועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר — שבמסקנותיה תומך השר כחלון — מבקשת לשלול את רישיון הפעלתן. כ–9% מהכנסותיו של מפעל הפיס מגיעות מהמכונות, שהפידיון מהן עלה בממוצע ב–12% משנת 2009. מכונות רבות מוצבות ביישובים ושכונות בדירוג חברתי־כלכלי נמוך. ההוצאה הממוצעת לנפש מסך ההכנסה על מכונות מזל, באשכול החברתי־כלכלי 2, היא הגבוהה ביותר — 21%, ולאחר מכן באשכולות 3 ו–5 – 13%. בשיחה עם "הארץ" אמר אבן־צור כי תפקיד המשווק הוא להציב את המכונות ומפעל הפיס קובע את יעדי המכירות. "אם הוא לא עומד ביעד נותנים את המכונות למשווק אחר", הוסיף.

לפני שנה וחצי, עם סיום תקופת המכרז, ניגש אבן־צור למכרז המשווקים בשלישית, אך לא זכה בו. הוא עתר לבית המשפט המחוזי בתל אביב בטענה שניקוד שהורד לו במכרז הורד שלא כדין. הדיון בתביעה עדיין מתנהל. 

מטעם משה כחלון נמסר בתגובה: "כסף שנלקח מאנשים קשי יום באמצעות ניצול התמכרותם להימורים הוא רעה חולה בחברה מתוקנת. שום רמיזה צינית, מופרכת ככל שתהיה, לא תרפה את ידי מלפעול ליישום שליחותי החברתית. ראובן אבן־צור הוא חבר משפחה שתרם לי תרומה אישית כחוק. משפחת אבן־צור, משפחתי ושתי משפחות נוספות רכשו יחד קרקע לצורך בנייה משותפת של בית מגורים שבו אני מתגורר כיום, ודאי שלא למטרות עסקיות. בני אכן עבד אצל ראובן בעבודה זמנית בהיותו סטודנט. כל אלה אינם משנים מאום מתפיסתי, לפיה מכונות המזל ומרוצי הסוסים הם תופעה שיש למגר. הכנסתם כחלק מהפעילות של מפעל הפיס היתה הפקרות חברתית שפגעה בעיקר באוכלוסיות החלשות. התנגדתי לתופעה זו במשך שנים ואחת מפעולותיי הראשונות כשר אוצר היתה להקים וועדה מלבחינת הסוגיה. מסקנותיה מדברות בעד עצמן". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ