הממשלה אישרה פה אחד את תקציב המדינה וחוק ההסדרים לשנתיים הקרובות

התקציב הצפוי ל-2017 ול-2018: 454 ו-463 מיליארד שקלים, בהתאמה. האוצר הסכים לתוספות תקציב לשורת משרדי ממשלה. נתניהו: התקציב יפחית את יוקר המחיה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

הממשלה אישרה הבוקר (שישי) פה אחד את תקציב המדינה ואת חוק ההסדרים לשנתיים הקרובות, בתום ישיבה מרתונית של 21 שעות. משרד התקשורת הסכים לתמוך בפרק התקשורת בחוק, אף שהתנגד תחילה לפתיחתן לתחרות של תשתיות "בזק", שבעליה שאול אלוביץ' נחשב מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו. התקציב ל-2017 צפוי להיות 454.1 מיליארד שקלים, ול-2018 - 463.6 מיליארד שקלים.

בשעה 23:00 החל הקבינט המדיני-ביטחוני לדון בתקציב הביטחון ובשינויים המבניים בצה"ל, וכן בדרישת האוצר לקיצוץ בעלות המטוס שנרכש עבור טיסותיהם של ראש הממשלה ונשיא המדינה. בתום הדיון היתה אמורה להתחדש ישיבת הממשלה לקראת אישור התקציב וחוק ההסדרים, שהופסקה אחר הצהריים בגלל חילוקי דעות בין אנשי האוצר ומשרדי הממשלה, בהם שר הבריאות יעקב ליצמן, שעזב את משרד ראש הממשלה שבו התקיים הדיון. לאחר אישורם יועברו התקציב והחוק להכנה לחקיקה במשרד המשפטים. עם פתיחת מושב החורף של הכנסת באוקטובר יונחו על שולחנה שני החוקים, שאמורים להיות מאושרים עד סוף השנה.

לאורך יום אתמול סיכמו ראשי האוצר עם מקביליהם במשרדי הממשלה על תוספות של כשני מיליארדי שקלים בכל שנה לתקציביהם של כמה משרדים. לשאלה כיצד ימומנו התוספות השיבו באוצר כי הכוונה היא להגדיל היקף הקיצוץ הרוחבי בתקציבי המשרדים, שהיה אמור להיות שני אחוזים. כמה מהמשרדים שתקציביהם צפוי לגדול הם הרווחה, התרבות והספורט, השוויון החברתי, המדע והאנרגיה. האחרון יזכה גם לתוספת ייעודית לצורך שיפור ופריסת תשתיות הגז הטבעי.

בפתח ישיבת הממשלה בעניין התקציב אמר נתניהו כי הוא "נושא בשורות של עידוד הצמיחה, הגדלת התחרות והפחתת יוקר המחיה". הוא הוסיף כי נכללים בו צעדים חיוניים ובהם הפחתת שיעורי המס והרגולציה, עידוד השקעות של חברות טכנולוגיה בינלאומיות בישראל והשקעה בתשתיות התחבורה הציבורית. באשר למחירי הדיור אמר ראש הממשלה כי התכנון והבנייה המואצים חייבים להביא לירידה במחירים. אנשי האוצר הוסיפו כי התקציב מכוון לצמצום הפערים בחברה ולהעלאת הצמיחה והפריון במשק, והשר כחלון הצהיר כי הוא כולל "גידול של מיליארדים בתקציבים החברתיים".

מנגד הביעה נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, היועצת הכלכלית לממשלה, אכזבה מהעלאת יעדי הגירעון לשנתיים הקרובות ומהריסון בהוצאות החינוך, שעלול לפגוע בקידום יעדים כלכליים וחברתיים בטווח הארוך.

צילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ